- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Алгоритм здійснення закупівель із використанням електронного каталогу за Постановою № 169 (new)

Правила користування електронним каталогом визначені Порядком формування та використання електронного каталогу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 (далі — Порядок № 822).

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 1 Закону електронний каталог — систематизована база актуальних пропозицій, що формується та супроводжується централізованою закупівельною організацією в електронній системі закупівель та використовується замовником з метою відбору постачальника товару (товарів).

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169) замовник може здійснити публічну закупівлю, вартість якої є меншою ніж 50 тисяч гривень, з використанням електронної системи закупівель, у тому числі з використанням електронних каталогів. У разі коли у профілі товару електронного каталогу розміщено дві або більше пропозиції щодо товару від постачальників, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників, якщо вартість товару становить або перевищує 200 тис. гривень.

Що таке профіль товару? — це сукупність характеристик товару в межах визначеної адміністратором категорії товару, яким може відповідати один або кілька товарів.

Іншими словами, це опис технічних, якісних та експлуатаційних характеристик товарів різних виробників однієї товарної групи з однаковими базовими характеристиками. За інформацією ДУ «Професійні закупівлі», до одного типу товарів може бути кілька профілів: наприклад, макаронні вироби однієї марки одного виробника можуть продаватись в упаковках по 1, 2, 3 або 5 кг. Це буде чотири профілі товарів. Якщо ці самі макарони можуть мати різне пакування (наприклад, паперові коробки та поліетиленові пакети), то це буде вже вісім профілів для одного товару.

Також від 29.06.2022 замовники, які не визначені абзацами 1 і 2 підпункту 1 пункту 1 Постанови № 169, здійснюють публічні закупівлі, вартість яких становить або перевищує 50 тисяч гривень, із використанням електронного каталогу та / або порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон). Або ж застосовують відповідні виключення, що передбачені Постановою № 169.

Вартісні межі та відповідний вид закупівлі в електронному каталозі за Постановою № 169

до 200 тис. грн 

відбір постачальника (замовлення)

від 200 тис. грн і коли у профілі товару електронного каталогу розміщено дві або більше пропозиції щодо товару від постачальників

запит ціни пропозиції

Тобто тепер Постановою № 169 врегульовано порядок здійснення закупівель у воєнний час з використанням електронної системи закупівель. При цьому замовники, як і раніше, можуть прийняти рішення проводити закупівлі за Законом, про що ми дискутували в статті «Чи можна застосовувати норми Закону про закупівлі в період воєнного стану після останніх урядових змін до постанови 169?».

Постановою № 169 визначено можливість здійснення закупівлі з використанням електронних каталогів, вартість якої є меншою за 50 тисяч гривень, а також за вартістю, що дорівнює чи перевищує цю вартісну межу. У цій статті ми опишемо обидва варіанти.

З огляду на норми Постанови № 169, з урахуванням положень Порядку № 822, спочатку пропонуємо загальний покроковий алгоритм здійснення публічних закупівель із використанням електронного каталогу через відбір постачальника.

Алгоритм здійснення публічних закупівель із використанням електронного каталогу через відбір постачальника

Найменування етапу

Коментар

Корисні посилання на порталі RADNUK.COM.UA

1    

Призначення відповідальної особи за організацію та проведення закупівель

Відповідальною за організацію та проведення закупівель, визначених у підпункті 1 пункту 1 Постанови № 169, може бути уповноважена особа або інша особа, визначена замовником (пункт 41 Постанови № 169)

Положення про уповноважену особу зі змінами

Наказ про внесення змін до положення про уповноважену особу

Наказ про призначення відповідальної особи за публічні закупівлі товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану

2

Затвердження переліку та обсягу закупівлі + підготовка обгрунтування закупівлі окремими замовниками згідно постанови від 11.10.2016 № 710

Згідно з підпунктом 2 пункту 1 Постанови № 169 переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників / державних замовників, що здійснюють такі закупівлі.

Постановою Кабміну від 11.10.2016 № 710 «Про ефективне використання державних коштів» для окремих замовників встановлено обов’язок  забезпечити наявність обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, його очікуваної вартості здійснюється щодо всіх публічних закупівель, починаючи з 19.12.2020.

Наказ про встановлення переліку та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг

Наказ про внесення змін до переліку та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг

Постанова № 1266: коли обґрунтування не оприлюднюємо, але зберігаємо

Е-книга: Дотримання Постанови № 710 в частині підготовки й оприлюднення обґрунтувань.

3

Затвердження та оприлюднення річного плану закупівлі

За нормою статті 4 Закону № 922 публічні закупівлі здійснюються відповідно до річного плану. Постановою № 169 встановлено винятки, за якими закупівлі не плануються, станом на дату публікації цієї статті — лише щодо закупівель без використання електронної системи закупівель.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 4 Закону № 922 річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього.

 

Чи потрібен план по спрощених закупівлях і каталогах у зв’язку зі змінами до Постанови № 169

4

Відбір постачальника шляхом формування замовлення

З огляду на зміст пунктів 53 і 54 Порядку № 822, з урахуванням положень Постанови № 169, у разі здійснення закупівель товарів замовник здійснює відбір постачальника шляхом формування замовлення в електронному каталозі з дотриманням принципів здійснення закупівель, визначених статтею 5 Закону № 922.

Замовлення в електронному каталозі подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про найменування товару, його кількість, строк, місце, спосіб поставки та умови оплати товару.

Повідомлення про замовлення товару формується та надсилається постачальнику електронною системою закупівель.

 

5

Підтвердження постачальником замовлення

Виходячи з положень пунктів 63 і 55 Порядку № 822, постачальник — переможець відбору підтверджує замовлення замовника через електронну систему закупівель протягом 2 робочих днів з дня отримання повідомлення про визначення переможця відбору.

У разі коли постачальником у цей строк не підтверджено замовлення, відбір постачальника визначається електронною системою закупівель таким, що не відбувся, про що замовник повідомляється.

 

6

Укладення договору з переможцем відбору

Пунктом 66 Порядку № 822 визначено, що замовник укладає договір про закупівлю з переможцем відбору не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня отримання від переможця відбору повідомлення щодо наміру укласти договір про закупівлю.

Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов, визначених у замовленні в електронному каталозі.

Згідно з підпунктом 1¹ пункту 1 Постанови № 169 договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України.

Відповідно до пункту 67 Порядку № 822 замовник може укласти договір про закупівлю з переможцем відбору, якого було відібрано в межах четвертої цифри Єдиного закупівельного словника за результатами замовлення.

З 29.06.2022 діють оновлені правила здійснення закупівель в умовах воєнного стану: хто, що і за яким договором закуповує?

7

Оприлюднення звіту про договір, укладений без використання електронної системи закупівель

Пунктом 68 Порядку № 822 встановлено, що за результатами проведеного відбору постачальника через електронний каталог замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до статті 10 Закону № 922.

За пунктом 13 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, — протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю

 
 

Внесення змін до укладеного договору

Зміни до договору, укладеного за Постановою № 169, вносяться на умовах та в порядку, що встановлений таким договором, керуючись Цивільним та Господарським кодексами України.

На яких умовах можна вносити зміни до договорів про закупівлю та договорів під час воєнного стану

 

Звітування про виконання договору

Вимоги щодо звітування про виконання договору, який було укладено згідно з Постановою № 169, законодавство не містить.

Коли та чи потрібно публікувати звіт про виконання договору, укладеного згідно з Постановою № 169

На Рис. 1 схематично відображено алгоритм закупівлі вартістю до 200 тис. грн, що здійснюється за допомогою електронного каталогу.

Алгоритм здійснення публічних закупівель із використанням електронного каталогу через запит ціни пропозиції

Цей алгоритм застосовується у разі, коли у профілі товару електронного каталогу розміщено дві або більше пропозиції щодо товару від постачальників, якщо вартість товару становить або перевищує 200 тисяч гривень.

№ з/п

Найменування етапу

Коментар

1

Призначення відповідальної особи за організацію та проведення закупівель

Відповідальною за організацію та проведення закупівель, визначених у підпункті 1 пункту 1 Постанови № 169, може бути уповноважена особа або інша особа, визначена замовником (пункт 41 Постанови № 169)

2

Визначення переліку та обсягу закупівлі + підготовка обгрунтування закупівлі окремими замовниками згідно постанови від 11.10.2016 № 710

Згідно з підпунктом 2 пункту 1 Постанови № 169 переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються рішеннями замовників / державних замовників, що здійснюють такі закупівлі.

Постановою Кабміну від 11.10.2016 № 710 «Про ефективне використання державних коштів» для окремих замовників встановлено обов’язок  забезпечити наявність та обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, його очікуваної вартості здійснюється щодо всіх публічних закупівель, починаючи з 19.12.2020.

Постанова № 1266: коли обґрунтування не оприлюднюємо, але зберігаємо

Е-книга: Дотримання Постанови № 710 в частині підготовки й оприлюднення обґрунтувань.

3

Затвердження та оприлюднення річного плану закупівлі

За нормою статті 4 Закону № 922 публічні закупівлі здійснюються відповідно до річного плану. Постановою № 169 встановлено винятки, за якими закупівлі не плануються, лише щодо закупівель без використання електронної системи закупівель.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 4 Закону річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього.

4

Відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозиції

Виходячи зі змісту пунктів 56 і 57 Порядку № 822, запит ціни пропозицій в електронному каталозі подається замовником через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про найменування товару та його кількість, строк, місце, спосіб поставки, умови оплати та кінцевий строк подання ціни пропозицій (строк для подання ціни пропозицій не може бути меншим ніж два робочі дні з дня отримання постачальником повідомлення про запит ціни пропозицій). Повідомлення про запит ціни пропозицій надсилається електронною системою закупівель через електронний каталог постачальникам.

5

Подання постачальником ціни пропозиції

Згідно з пунктом 58 Порядку № 822 постачальник подає ціну пропозиції відповідно до вимог, установлених у повідомленні про запит ціни пропозицій в електронній системі закупівель, через електронний каталог. У відповідь на повідомлення про запит ціни пропозицій постачальник має право подати тільки одну ціну пропозиції.

6

Оцінка пропозицій при запиті цінової пропозиції

Відповідно до пункту 61 Порядку № 822 оцінка пропозицій постачальників проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі інформації, визначеної замовником в запиті ціни пропозицій. Постачальник, ціна пропозиції якого за результатами оцінки електронною системою закупівель є економічно вигідною, визначається переможцем відбору.

7

Підтвердження постачальником замовлення

Виходячи з положень пунктів 63 і 64 Порядку № 822, постачальник — переможець відбору підтверджує замовлення замовника через електронну систему закупівель протягом двох робочих днів з дня отримання повідомлення про визначення переможця відбору. У разі коли переможцем відбору не було повідомлено замовнику у строк, визначений пунктом 63 Порядку № 822, електронна система закупівель визначає переможцем відбору постачальника, ціна пропозиції якого є наступною економічно вигідною.

8

Укладення договору про закупівлю з переможцем відбору

Пунктом 66 Порядку № 822 визначено, що замовник укладає договір про закупівлю з переможцем відбору не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня отримання від переможця відбору повідомлення щодо наміру укласти договір про закупівлю. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов, визначених у запиті ціни пропозицій в електронному каталозі.

Згідно з підпунктом 1¹ пункту 1 Постанови № 169 договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України.

Відповідно до пункту 67 Порядку № 822 замовник може укласти договір про закупівлю з переможцем відбору, якого було відібрано в межах четвертої цифри Єдиного закупівельного словника за результатами замовлення.

9

Оприлюднення звіту про договір, укладений без використання електронної системи закупівель.

Пунктом 68 Порядку № 822 встановлено, що за результатами проведеного відбору постачальника через електронний каталог замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до статті 10 Закону.

За пунктом 13 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, — протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

 

Внесення змін до укладеного договору

Зміни до договору, що укладено за Постановою № 169, вносяться на умовах та в порядку, що встановлений таким договором, керуючись Цивільним та Господарським кодексами України.

 

Звітування про виконання договору та оприлюднення фактичної калькуляції собівартості товару, якщо предмет закупівлі підлягає локалізації

Вимоги щодо звітування про виконання договору, який було укладено згідно з Постановою № 169, законодавство не містить.

Важливо! Постановою Уряду від 02.08.2022 № 861 встановлено, що учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.

Іншими словами: якщо закупівля “підлягає локалізації” (в т.ч. вартує понад 200 тис грн), то замовник повинен прозвітувати про виконання такого договору (в т.ч. разом зі звітом про виконання оприлюднити фактичну калькуляцію собівартості такого товару).

Коли та чи потрібно публікувати звіт про виконання договору, укладеного згідно з Постановою № 169

Локалізація: окремі вимоги й міжнародні зобов’язання. Бонус — таблиці замовнику з необхідними угодами з пороговими значеннями

На Рис. 2 схематично відображено алгоритм закупівлі вартістю від 200 тис. грн, що здійснюється за допомогою електронного каталогу.

Скористайтесь в роботі зразком форми звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи, що розміщений на порталі RADNUK.COM.UA.

Читайте також публікації: