- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

5 умов, яким повинна відповідати УО, щоб працювати з закупівлями

Умови, яким повинна відповідати УО. Чи дійсно недостатньо бути просто призначеною уповноваженою особою? Законодавством передбачено певні умови, які вона повинна виконувати. Тому далі розглянемо п’ять умов, яким повинна відповідати УО або які повинна виконувати УО, щоб працювати з закупівлями.

Умова 1  — УО повинна мати власний КЕП

Згідно з пунктом 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 11.06.2020 № 1082 (далі — наказ № 1082), розміщення інформації в електронній системі закупівель здійснюється замовником / ЦЗО / учасником / постачальником / органом оскарження / органами державного фінансового контролю шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в електронній системі закупівель. 

Після внесення інформації в електронні поля на неї накладається кваліфікований електронний підпис (далі — КЕП) посадової особи.

Відповідно до пункту 4 Порядку використання електронних довірчих послуг в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях державної форми власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2018  № 749 (далі — постанова № 749), державні установи для засвідчення чинності відкритого ключа використовують лише кваліфікований сертифікат відкритого ключа, а для здійснення повноважень, спрямованих на набуття, зміну чи припинення прав та / або обов’язків фізичної або юридичної особи відповідно до закону, здійснення інформаційного обміну з іншими юридичними особами — виключно захищені носії особистих ключів.

Отже, УО повинні мати та використовувати КЕП виключно на захищеному носії. У протилежному випадку такі дії призводитимуть до порушення Закону України «Про електронні довірчі послуги», наказу № 1082 та постанови № 749. Такої ж думки Держаудитслужба, яку ми, зокрема, описували в статті «КЕП або УЕП: як правильно? Позиція Держаудитслужби».

Корисною для вас може бути стаття «Чи може уповноважена особа підписувати закупівлю ключем від ПриватБанку».

Умова 2  — УО повинна внести до електронної системи закупівель персональні дані

Відповідно до частини 2 статті 11 Закону під час користування електронною системою закупівель уповноважена особа вносить до електронної системи закупівель персональні дані, надає згоду на їх обробку та оновлює такі дані у разі їх зміни.  Персональні дані, внесені уповноваженою особою до електронної системи закупівель, не оприлюднюються.

Також звертаємо увагу, що згідно зі статтею 16414 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» встановлена відповідальність за внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни, що тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п’ятисот (25 500,00 грн) до трьох тисяч (51 000,00 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, рекомендуємо привести у відповідність дані уповноважених осіб, внесені до електронної системи закупівель, або внести їх, якщо вони не внесені (завантажте також шпаргалку уповноваженої особи замовника про відповідальність).

Детальніше про персональні дані УО читайте на порталі RADNUK.COM.UA, зокрема в листі Мінекономіки щодо організації закупівельної діяльності замовника.

Умова 3  — УО повинна мати вищу освіту

Відповідно до частини 7 статті 11 Закону уповноважена особа повинна мати вищу освіту, як правило, юридичну або економічну. Фахова освіта не є обов’язковою, підійде вища освіта, а юридична чи економічна — це згідно з рекомендаціями Закону.

Отже, наявність в уповноваженої особи іншої вищої освіти, ніж юридична або економічна, не суперечить вимогам Закону. Про вищу освіту ми також писали в таких статтях:

Умова 4 — УО повинна пройти тестування

Відповідно до абзацу другого частини 8 статті 11 чинної редакції Закону уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на вебпорталі Уповноваженого органу шляхом проходження безкоштовного тестування. Порядок організації тестування уповноважених осіб визначається Уповноваженим органом.

Така вимога Закону означає, що особа, яка не має необхідних знань та не пройшла тестування, не зможе виконувати функції уповноваженої особи. Для того щоб організувати виконання такої норми Закону, Мінекономіки затвердило:

  1. Наказ про затвердження Порядку організації тестування уповноважених осіб від 06.08.2021 № 376-21;
  2. Наказ про затвердження переліку тестових питань для підтвердження уповноваженою особою рівня володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель з варіантами відповідей від 01.11.2021 № 873-21.

Варто зауважити, що в період воєнного стану закупівлі здійснюються з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178.

Але питання для тестування УО станом на січень 2024 року не включать особливості закупівель під час воєнного стану та такі питання базуються на Законі про закупівлі без урахування Особливостей № 1178.

Щоб не відразу проходити офіційне тестування, ви завжди можете потренуватись за допомогою тестів від Радника:

Більше питань-відповідей щодо тестування УО ви знайдете в електронній книзі «Тестування уповноваженої особи: гайд для початківців».

Умова 5, необов’язкова — УО може пройти навчання

Відповідно до частини 8 статті 11 Закону уповноважені особи можуть пройти навчання з питань організації та здійснення публічних закупівель, у тому числі дистанційне в Інтернеті.

Як ми зазначали в статті «Професійний стандарт „Фахівець з публічних закупівель“: практичне застосування замовником на підприємстві, установі, організації», наказом від 14.09.2023 № 13580 Мінекономіки затвердило оновлений професійний стандарт «Фахівець з публічних закупівель».

Професійним стандартом, зокрема, визначено професійну кваліфікацію фахівця з публічних закупівель, коло трудових функцій та компетентностей, які має виконувати особа за посадою, як відбувається здобуття професійної кваліфікації та професійний розвиток.

Професійний розвиток, згідно зі стандартом, також відбувається шляхом проходження курсів, у тому числі безкоштовних онлайн-курсів та інших навчальних заходів, рекомендованих Уповноваженим органом у сфері публічних закупівель, Національним агентством з питань державної служби, у тому числі організованих із залученням коштів міжнародної технічної допомоги.

Підвищення кваліфікації також може здійснюватися шляхом неформальної освіти (тренінги, семінари, семінари-практикуми, вебінари тощо) та інформальної освіти. Підвищення кваліфікації, як правило, — не рідше ніж один раз на три роки.

Регулярно Академія Радник проводить навчання з питань публічних закупівель. Можете вибрати як навчання з більш вузької тематики (вебінар тривалістю дві години), так і прийти на марафон для закупівельника, який розрахований на 30 годин. Переходьте на сайт Академії Радник та вибирайте навчання, яке підходить саме вам: