- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Тендерна документація: вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції

Крокуємо далі сторінками тендерної документації та розкриваємо її секрети, оскільки щодо тендерної документації ми вже підготували такі статті:

Сьогодні ми розглянемо, що необхідно знати замовнику, вимагаючи від учасника тендерне забезпечення, і як це правильно прописати в тендерній документації, розберемось з особливостями співіснування вимог забезпечення тендерної пропозиції з боку Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами й доповненнями) (далі — Особливості).

Що таке забезпечення тендерної пропозиції

Відповідаючи на питання, що таке забезпечення тендерної пропозиції, слід звернутися до статті 25 Закону: замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції.

Як ми вже зазначили в статті «Тендерне забезпечення: що має знати учасник?», тендерне забезпечення — це надання забезпечення виконання зобов’язань учасником перед замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції / пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.

Залежно від установи, що надає тендерне забезпечення, це може бути банківська гарантія, гарантія фінансової установи, страхова гарантія.

Розмір забезпечення тендерної пропозиції

Щодо розміру забезпечення тендерної пропозиції варто звернутись до абзацу 3 частини 1 статті 25 Закону. За цією нормою розмір забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення тендеру / спрощеної закупівлі на закупівлю робіт та 3 відсотки у разі проведення тендеру / спрощеної закупівлі на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією / оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Сума гарантії може бути різною, але не повинна виходити за рамки, визначені абзацом 3 частини 1 статті 25 Закону. Залишимо вам також форму забезпечення тендерної пропозиції (з урахуванням Особливостей), яку ви можете завантажити.

На що необхідно звернути увагу, вимагаючи надання учасником забезпечення тендерної пропозиції

По-перше, в оголошенні та в тендерній документації повинні бути зазначені умови надання забезпечення тендерної пропозиції, зокрема:

По-друге, не забуваймо, що строк дії забезпечення тендерної пропозиції учасника не повинен бути меншим, ніж строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, та який також зазначається у тендерній документації.

По-третє, розмір забезпечення тендерної пропозиції не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі на закупівлю робіт та не може перевищувати 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі на закупівлю товарів чи послуг.

По-четверте, варто пам’ятати, що згідно з пунктом 3 частини 3 статті 25 Закону забезпечення тендерної пропозиції не повертається у разі ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений пунктом 6 статті 17 Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону. Проте абзацами 6 і 7 пункту 3 Особливостей передбачено, що під час здійснення публічної закупівлі відповідно до Особливостей замовники застосовують положення статті 25 Закону з урахуванням положень пункту 47 Особливостей.

По-п’яте, не забуваймо, що наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 14.12.2020 № 2628 (далі — Наказ № 2628) затверджено форму забезпечення, за якою визначено умову неповернення забезпечення тендерної пропозиції в редакції пункту 3 частини 3 статті 25 Закону. Проте до цієї форми забезпечення та до Наказу № 2628 не внесено змін та їх не приведено у відповідність до Особливостей. Відповідно, не узгоджено форму забезпечення з положеннями пункту 47 Особливостей.

Враховуючи Закон та Особливості, встановлюючи вимогу щодо надання учасником забезпечення тендерної пропозиції, доцільно визначити власну форму забезпечення тендерної пропозиції, яка б водночас задовольняла форму за Наказом № 2628 та, своєю чергою, узгоджувалась з нормами Особливостей, та необхідно норму пункту 3 частини 3 статті 25 Закону узгодити, видозмінити відповідно до вимог пункту 47 Особливостей.

Тож, враховуючи викладене вище, далі розглянемо, як доцільно передбачити в тендерній документації та оголошенні вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції.

Як передбачити в тендерній документації та оголошенні вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції

Як ми вже згадували в минулій статті «Тендерна документація: порядок внесення змін до ТД. Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції», вимагаючи надання забезпечення тендерної пропозиції, не забуваймо передбачити таке.

1. У пункті 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації:

1

Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції

Тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону. Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення), наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації:

документами, що підтверджують надання учасником забезпечення тендерної пропозиції (якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення процедури закупівлі та тендерною документацією);

2. Далі в пункті 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» та пункті 3 «Умови повернення чи неповернення забезпечення тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації слід передбачити таке:

2

Забезпечення тендерної пропозиції

Зазначається, якщо не вимагається тендерне забезпечення:

Забезпечення тендерної пропозиції не вимагається.

Зазначається, якщо вимагається тендерне забезпечення:

Під час здійснення цієї закупівлі відповідно до Особливостей застосовуються положення статті 25 Закону з урахуванням положень пункту 47 Особливостей.

Гарантія надається за формою (далі — Форма), наведеною в Додатку 1 до цієї Тендерної документації з урахуванням умов, викладених в цьому пункті. Учасникам заборонено відступати від форми гарантії. 

Розмір забезпечення тендерної пропозиції: ___________ (зазначити розмір).

Вид забезпечення тендерної пропозиції: електронна банківська гарантія.

Строк дії забезпечення тендерної пропозиції учасника (банківської гарантії) має дорівнювати або перевищувати 120 (сто двадцять) днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій включно.

1. Вимоги визначають обов’язкові вимоги до гарантії, яка надається як забезпечення тендерної пропозиції, передбаченої пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — гарантія) з урахуванням Особливостей, банками (далі — гарант). 

2. Терміни, зазначені у Вимогах і Формі, вживаються у значеннях, визначених Цивільним кодексом України, Законом України «Про публічні закупівлі», постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 639 «Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах» (у редакції постанови Правління Національного банку України від 25 січня 2018 року № 5). 

3. Реквізити гарантії, визначені у Формі, є обов’язковими для складання гарантії. 

4. У реквізитах гарантії: 

1) щодо повного найменування гаранта зазначається інформація: 

  • повне найменування гаранта, його ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань; 
  • код банку (у разі наявності); 
  • адреса місцезнаходження; поштова адреса для листування; 
  • адреса електронної пошти гаранта, на яку отримуються документи; 
  • SWIFT-адреса гаранта; 

2) щодо повного найменування принципала, яким є учасник процедури закупівлі, зазначається інформація: 

  • повне найменування — для юридичної особи; 
  • прізвище, ім’я та по батькові (у разі наявності) — для фізичної особи; 
  • ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань — для принципала юридичної особи — резидента; 
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків — для принципала фізичної особи — резидента (у разі наявності); 
  • серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) або індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість (у разі відсутності паспорта); 
  • адреса місцезнаходження; 

3) щодо повного найменування бенефіціара, яким є замовник, зазначається інформація: 

  • повне найменування юридичної особи; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, його категорія*; 
  • адреса місцезнаходження; 

4) сума гарантії зазначається цифрами і словами, назва валюти — словами; 

5) у назві валюти, у якій надається гарантія, зазначається валюта, у якій надається гарантія, та її цифровий і літерний код відповідно до Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року № 34; 

6) датою початку строку дії гарантії зазначається дата видачі гарантії або дата набрання нею чинності; 

7) зазначається дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 форми, не настане; 

8) зазначаються унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, у форматі UA-XXXX-XX-XX-XXXXXX-X та назва і вебсайт інформаційно-телекомунікаційної системи «PROZORRO»; 

9) в інформації щодо тендерної документації зазначаються: 

  • дата рішення замовника, яким затверджена тендерна документація; 
  • назва предмета закупівлі / частини предмета закупівлі (лота) згідно з оголошенням про проведення конкурентної процедури закупівлі; 

10) строк сплати коштів за гарантією зазначається в робочих або банківських днях; 

5. Гарантія та договір, який укладається між гарантом та принципалом, не може містити додаткових умов щодо: 

  • вимог надання принципалом листів або інших документів (крім випадків надання принципалом повідомлення гаранту про настання обставин, за яких строк дії гарантії вважається закінченим, зазначених у абзаці четвертому пункту 4 Форми; 
  • вимог надання третіми особами листів або документів, що підтверджують факт настання гарантійного випадку; 
  • можливості часткової сплати суми гарантії. 

6. Гарантія, яка складається на паперовому носії, підписується уповноваженою(ими) особою(ами) гаранта та скріплюється печатками (у разі наявності).**

7. Гарантія, яка надається в електронній формі, підписується шляхом накладання кваліфікованого(их) електронного(их) підпису(ів) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності), що прирівняні до власноручного підпису(ів) уповноваженої(их) особи(іб) гаранта та його печатки відповідно. 

8. Зміни до гарантії можуть бути внесені в порядку, передбаченому законодавством України, після чого вони стають невід’ємною частиною цієї гарантії.

*Під терміном «категорія бенефіціара» мається на увазі категорія замовника відповідно до частини 4 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі».

**Цей пункт виконується у разі встановлення вимоги щодо надання гарантії на паперовому носії.

До уваги учасників інформація для оформлення банківської гарантії: 

Назва Замовника: ___________________ 

Місцезнаходження Замовника: 

Код ЄДРПОУ: 

IBAN № _______________ в ГУДКСУ м. ___

3

Умови повернення чи неповернення забезпечення тендерної пропозиції

Зазначається, якщо не вимагається тендерне забезпечення:

Не передбачається.

Зазначається, якщо вимагається тендерне забезпечення:

Забезпечення тендерної пропозиції повертається учаснику у разі:

1)      закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації;

2)    укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі;

3)    відкликання тендерної пропозиції до закінчення строку її подання;

4)    закінчення тендеру в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції.

Забезпечення тендерної пропозиції не повертається у разі:

1)      відкликання тендерної пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними;

2)    непідписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем тендеру;

3)    ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений абзацом 15 пункту 47 Особливостей, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених пунктом 47 Особливостей;

4)    ненадання переможцем процедури закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією.

За зверненням учасника, яким було надано забезпечення тендерної пропозиції, замовник повідомляє установу, що видала такому учаснику гарантію, про настання підстави для повернення забезпечення тендерної пропозиції протягом п’яти днів з дня настання однієї з підстав повернення забезпечення тендерної пропозиції.

3. Оскільки по тексту пункту 2 розділу 3 тендерної документації йде посилання на форму гарантії в додатку 1 до тендерної документації, то, відповідно, доцільно передбачити цю форму гарантії якраз в додатку 1 до тендерної документації. Наведемо приклад, як це виглядає:

Вимоги до оформлення забезпечення тендерної пропозиції у вигляді банківської гарантії (зазначити у разі, якщо вимагається)

Інструкція щодо заповнення гарантії:

  • в гарантії потрібно зазначити дані в місцях з нижнім підкресленням;
  • замінити слова курсивом на відповідні дані;
  • *у разі відсутності договору зазначається «відсутній» або ставиться прочерк, або залишається поле пустим;
  • **вибрати необхідне: робочі дні або банківські дні;
  • ***цей пункт виконується у разі встановлення вимоги щодо надання гарантії на паперовому носії.

ФОРМА
забезпечення тендерної пропозиції

                 ________________________________________ ГАРАНТІЯ № ________

                (назва в разі потреби)

1. Реквізити

Дата видачі ______________

Місце складання ___________________________________________________________________

Повне найменування гаранта _________________________________________________________

Повне найменування принципала _____________________________________________________

Найменування бенефіціара __________________________________________________________

Сума гарантії ______________________________________________________________________

Назва валюти, у якій надається гарантія _______________________________________________

Дата початку строку дії гарантії (набрання чинності) ____________________________________

Дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 форми, не настане____________

Номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі _____________________

Інформація щодо тендерної документації ______________________________________________

Відомості про договір, відповідно до якого видається гарантія банком, страховою організацією, фінансовою установою (у разі наявності)* _____________________________________________

2. Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).

3. За цією гарантією гарант безвідклично зобов’язаний сплатити бенефіціару суму гарантії протягом 5 робочих / банківських** днів після дня отримання гарантом письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії (далі — вимога).

Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії.

Вимога може бути передана через банк бенефіціара, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу гаранта достовірність підписів та печатки бенефіціара (у разі наявності) на вимозі та повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу (у разі, якщо гарантом є банк).

Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу.

Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов’язань, передбачених його тендерною пропозицією:

  • відкликання тендерної пропозиції принципалом після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними;
  • непідписання принципалом, який став переможцем тендеру, договору про закупівлю;
  • ненадання принципалом, який став переможцем тендеру, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією;
  • ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений абзацом 15 пункту 47 Особливостей, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених пунктом 47 Особливостей.

4. Строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше:

  • сплата бенефіціару суми гарантії;
  • отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов’язань за цією гарантією;
  • отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:

✔      закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації;

✔      укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі;

✔      відкликання принципалом тендерної пропозиції до закінчення строку її подання;

✔      закінчення тендеру в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції.

5. У разі дострокового звільнення гаранта від зобов’язань за цією гарантією заява бенефіціара про звільнення гаранта від зобов’язань за цією гарантією повинна бути складена в один з таких способів:

  • на паперовому носії, підписана представником(ами) бенефіціара і скріплена печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджує повноваження особи (осіб), що підписала(и) заяву, шляхом надсилання на поштову адресу гаранта;
  • у формі електронного документа, підписана представником(ами) бенефіціара з накладенням кваліфікованого електронного підпису представника(ів) бенефіціара та подана безпосередньо на електронну адресу гаранту разом із засвідченими кваліфікованим електронним підписом представника(ів) бенефіціара копіями документів, що підтверджують повноваження представника(ів) бенефіціара.

6. Зміни до цієї гарантії можуть бути внесені в установленому законодавством порядку, після чого вони стають невід’ємною частиною цієї гарантії.

7. Ця гарантія надається виключно бенефіціару і не може бути передана або переуступлена будь-кому.

Відносини за цією гарантією регулюються законодавством України.

Зобов’язання та відповідальність гаранта перед бенефіціаром обмежуються сумою гарантії.

Цю гарантію надано у формі електронного документа та підписано шляхом накладання кваліфікованого(их) електронного(их) підпису(ів) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності), що прирівняні до власноручного підпису(ів) уповноваженої(их) особи(іб) гаранта та його печатки відповідно (зазначається в разі, якщо гарантія надається в електронній формі).

***Уповноважена(ні) особа(и) (у разі складання гарантії на паперовому носії)

_________________________________________________________________________________

(посада, підпис, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та печатка (у разі наявності))

Уповноважена(ні) особа(и) (у разі надання в електронній формі)

_________________________________________________________________________________

(посада, підпис, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та кваліфікований електронний підпис)

4. А також не забуваймо, що, крім того, що ми зазначили інформацію про розмір надання забезпечення тендерної пропозиції, строк її дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику, цю інформацію необхідно зазначити ще й в оголошені про проведення процедури закупівля в електронній системі закупівель. Як приклад, це можна зробити так:

Вимоги та умови до забезпечення тендерної пропозиції визначено згідно з пунктами 2, 3 розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації.

Під час здійснення цієї закупівлі відповідно до Особливостей застосовуються положення статті 25 Закону з урахуванням положень пункту 47 Особливостей.

Гарантія надається за формою (далі — Форма), наведеною в Додатку 1 до цієї Тендерної документації з урахуванням умов, викладених в цьому пункті. Учасникам заборонено відступати від форми гарантії. 

Розмір забезпечення тендерної пропозиції: ___________ (зазначити розмір).

Вид забезпечення тендерної пропозиції: електронна банківська гарантія.

Строк дії забезпечення тендерної пропозиції учасника (банківської гарантії) має дорівнювати або перевищувати 120 (сто двадцять) днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій включно.

Забезпечення тендерної пропозиції не повертається у разі:

1) відкликання тендерної пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними;

2) непідписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем тендеру;

3) ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений абзацом 15 пункту 47 Особливостей, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених пунктом 47 Особливостей;

4) ненадання переможцем процедури закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією.

Висновок

У цій статті ми з вами розібралися, на що необхідно звернути увагу, вимагаючи надання тендерного забезпечення, та як прописати в тендерній документації вимоги щодо його надання. Але далі — більше! Слідкуйте за оновленнями порталу RADNUK.COM.UA, щоб бути завжди поруч з нами та знати всі закупівельні новини.

За потреби завантажуйте приклад протоколу відхилення учасника за ненадання забезпечення тендерної пропозиції. Більше інформації про забезпечення в закупівлях читайте в електронній книзі «Забезпечення тендерної пропозиції та договору про закупівлю»: