- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

П’ять запитань щодо збільшення тарифу на передачу електроенергії та дії замовника у зв’язку з цим

Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі — НКРЕКП), № 2454 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК “УКРЕНЕРГО” на 2022 рік» тариф НЕК «Укренерго» на передачу електроенергії у 2022 році становив 345,64 грн/МВт.год (без урахування податку на додану вартість). Нині ця постанова втратила чинність.

Після попередніх довготривалих дискусій та обговорень на засіданні НКРЕКП 21.12.2022 була прийнята постанова НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК „УКРЕНЕРГО“ на 2023 рік» (далі — Постанова № 1788) щодо поетапного збільшення тарифу, усього на 40 %, як порівняти з тарифом на 2022 рік.

Згідно з Постановою № 1788 встановлено такі тарифи на послуги з передачі електричної енергії:

на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 (включно)

380,28 грн/МВт.год (без урахування податку на додану вартість)

на період з 01.04.2023 по 30.06.2023 (включно)

430,25 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість)

на період з 01.07.2023 по 31.12.2023 (включно)

485,10 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість)

Новий тариф на послугу з передачі електричної енергії набув чинності 01.01.2023 та призведе до зміни в сторону збільшення ціни за 1 кВт.год електричної енергії, оскільки у вартість ціни за 1 кВт.год електричної енергії входить ціна (тариф) послуги з передачі електричної енергії. Тому в громади можуть виникати, зокрема, такі запитання:

Проаналізуємо детальніше можливі дії замовника з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).

Що робити з оголошеною процедурою закупівлі, де не були враховані зміни на передачу електричної енергії?

Перш за все зміна тарифу на послуги з передачі електричної енергії в бік збільшення тягне за собою збільшення вартості предмета закупівлі. Тому якщо замовник завчасно не заклав в очікувану вартість предмета закупівлі тариф на послуги з передачі електроенергії згідно з Постановою № 1788, йому слід обов’язково звернути увагу на таке:

  1. Згідно зі статтею 4 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Внести зміни до річного плану після оголошення процедури відкритих торгів у замовника немає ні законодавчої, ні технічної можливості.
  2. Замовник не має права вносити зміни в оголошення про проведення відкритих торгів, що підтверджується практикою Державної аудиторської служби України, викладеною у статті «Моніторинг продовжує забороняти замовникам вносити зміни в оголошення» на порталі RADNUK.COM.UA.

Після цього замовнику варто передивитись формулювання умов тендерної документації щодо встановлення тарифу на послуги з передачі електроенергії. Якщо із вмісту тендерної документації можливо визначити загальні формулювання, які встановлюють тариф на послуги з передачі електричної енергії, то така процедура може бути завершена й після набуття чинності Постановою № 1788 (після 01.01.2023). Наведемо приклади.

Приклади формулювань у ТД щодо визначення тарифу на послуги з передачі електроенергії

Приклад 1. Ціна за 1 кВт год електричної енергії включає тариф на послуги з передачі електричної енергії, що є регульованим тарифом, складає 0,34564 грн/кВт∙год без ПДВ. Ціна на послуги з передачі електричної енергії регулюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Приклад 2. Ціна за 1 кВт.год електричної енергії включає тариф на послуги з передачі електричної енергії, що діє на момент кінцевого терміну подання тендерної пропозиції.

У цих прикладах замовник може не відміняти / не вносити зміни до процедури у зв’язку із набуттям чинності Постановою № 1788.

Альтернативний варіант. Замовник може відмінити процедуру відкритих торгів та відразу оголошувати нову, якщо процедура закупівлі електричної енергії розпочата, але не завершена до 01.01.2023, але з урахуванням зміненого тарифу на послуги з передачі електричної енергії, тобто з аргументовано збільшеною очікуваною вартістю предмета закупівлі.

Рекомендуємо поставитись зважено до прийняття рішення в цьому випадку.

Що робити замовнику, якщо процедуру відкритих торгів відмінено?

Найголовніше — це оперативно оголосити повторно процедуру відкритих торгів з урахуванням нового тарифу на послуги з передачі електричної енергії та змін до Особливостей, внесених постановою КМУ від 30.12.2022 № 1495 щодо тимчасового скасування аукціонів. Огляд змін — у статті «Січневі зміни до Особливостей: детальний огляд Постанови № 1495».

Зразки документів для проведення закупівель електричної енергії вже чекають вас на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Замовникам» — «Електрична енергія», зокрема:

Як діяти замовнику, який вже уклав договір про закупівлю з урахуванням регульованого тарифу?

У разі, якщо замовник уже завершив процедуру закупівлі електричної енергії та уклав відповідний договір про закупівлю, а також у договорі про закупівлю передбачив порядок зміни ціни відповідно до підпункту 7 пункту 19 Особливостей, наприклад:

«

4.4. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед”, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.    

До загальної вартості цього договору включено витрати на послуги з передачі електричної енергії за регульованим тарифом. Сторони вносять відповідні зміни шляхом укладення додаткової угоди до договору про закупівлю в разі зміни регульованих цін (тарифів) на передачу з моменту набрання чинності відповідним нормативно-правовим актом, при цьому підтвердженням можливості внесення таких змін будуть чинні (введені в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу або Держави щодо встановлення регульованих цін.

»,

такий замовник має право внести зміни до договору про закупівлю для погодження тарифу на послуги з передачі електричної енергії з Постановою № 1178 шляхом укладення відповідної додаткової угоди (приклад додаткової угоди за підпунктом 7 пункту 19 Особливостей).      

Порядок внесення змін до договору про закупівлю послуг з передачі електроенергії

Що потрібно врахувати замовнику? Застосування змін ціни електричної енергії в частині регульованої складової вартості електричної енергії (послуга з передачі електричної енергії) вводиться в дію з 01.01.2023, тобто раніше вказаної дати зміна ціни за 1 кВт.год електричної енергії відбуватися не може.

Як уже відомо, тарифи на послуги з передачі електричної енергії встановлюються НКРЕКП, яка є державним органом, тому ми маємо справу з регульованими тарифами, і зміна істотних умов договору про закупівлю в частині зміни регульованої складової ціни на електричну енергію буде відбуватися з підстав, визначених підпунктом 7 пункту 19 Особливостей, а саме: «зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку „на добу наперед“, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни».

Рекомендації щодо внесення змін до договору про закупівлю:

  1. письмово звернутися до сторони договору про закупівлю у зв’язку із набранням чинності Постановою № 1788 про зміну відповідного регульованого тарифу на послуги з передачі електричної енергії, що застосовується в договорі про закупівлю;
  2. нову (змінену) ціну застосувати з дня введення в дію відповідного регульованого тарифу згідно з Постановою № 1788, якщо інше не встановлено чинним законодавством України (у тому числі відповідними рішеннями НКРЕКП), а саме не раніше 01.01.2023. У разі потреби читайте «Стаття 631 ЦКУ в закупівлях за Особливостями»;
  3. провести зміни загальної ціни договору про закупівлю пропорційно зміненій частині складової ціни на електричну енергію пропорційно зміненому тарифу на послуги з передачі електричної енергії. 

Зміни до умов договору про закупівлю відбуваються шляхом укладання додаткової угоди до договору про закупівлю, яка має містити:

Згідно зі сталими принципами договірної роботи та з огляду на високу волатильність ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» при укладанні додаткової угоди щодо ціни постачання електричної енергії з 01.01.2023 варто врахувати тариф на послуги з передачі електричної енергії в розмірі 0,38028 грн/кВт.год (без урахування податку на додану вартість), що діє на період з 01.01.2023 по 31.03.2023, та надалі при зміні ціни / вартості закупівлі електричної енергії з 01.04.2023 та з 01.07.2023 враховувати фактичні зміни, які відбудуться при виконанні умов договору про закупівлю до набуття чинності новими тарифами.

Якщо замовник не встановив у договорі про закупівлю можливість застосування регульованого тарифу, чи може такий замовник внести такі зміни до договору про закупівлю?

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім вичерпно передбачених випадків, що закріплено в пункті 19 Особливостей.

Частиною 1 статті 638 ЦКУ визначено: договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди щодо всіх істотних умов договору.

У частині 3 статті 180 Господарського кодексу України зазначено: при укладенні господарського договору сторони зобов’язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. У частині 4 цієї самої статті також зазначено: умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їхньої якості.

Якщо замовник не встановив у договорі про закупівлю можливість застосування регульованого тарифу, утім бажає внести такі зміни до договору про закупівлю, рекомендуємо утриматись від таких дій, зважаючи, що передача електричної енергії є складовою ціни договору про закупівлю, що може призвести до встановлення факту порушення контролюючими органами.

Загальні висновки та рекомендації

  1. Новий тариф на послугу з передачі електричної енергії набув чинності 01.01.2023 та фактично  призведе до зміни в сторону збільшення ціни за 1 кВт.год електричної енергії, оскільки у вартість ціни за 1 кВт.год електричної енергії входить ціна (тариф) послуги з передачі електричної енергії.
  2. Застосування змін ціни електричної енергії в частині регульованої складової вартості електричної енергії (послуга з передачі електричної енергії) вводиться в дію з 01.01.2023, тобто раніше вказаної дати зміна ціни за 1 кВт.год електричної енергії відбуватися не може.
  3. Якщо умови договору про закупівлю передбачають умови й порядок зміни ціни в разі зміни регульованого тарифу, то в разі набуття чинності відповідним нормативно-правовим актом замовник має право внести зміни до договору про закупівлю для погодження нового тарифу, зокрема на послуги з передачі електричної енергії, з Постановою № 1178 шляхом укладення відповідної додаткової угоди (приклад додаткової угоди за підпунктом 7 пункту 19 Особливостей).
  4. Якщо замовник не встановив у договорі про закупівлю можливість застосування регульованого тарифу, утім бажає внести такі зміни до договору про закупівлю, рекомендуємо утриматись від таких дій, зважаючи, що передача електричної енергії є складовою ціни договору про закупівлю та контролюючі органи можуть вбачати в цьому порушення.

Також до вашої уваги «Вебінар: закупівля електроенергії»: