- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

«Ковідна» постанова КМУ від 20.03.2020 № 224 може втратити чинність 30.06.2023. На що потрібно звернути увагу вже зараз?

Нагадуємо нашим читачам, що постанова КМУ від 20.03.2020 № 224 «Про затвердження переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» (далі — Постанова № 224) діє протягом строку дії пункту 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та пункту 9-15 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, а саме на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, у якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України.  

Карантин на території України діє до 30.06.2023, й існує велика вірогідність того, що продовженим він вже не буде (нагадаємо, що 5 травня цього року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про скасування статусу пандемії коронавірусу COVID-19).

Якщо так і станеться, і карантин на території України дійсно завершиться 30 червня, то це певним чином вплине на сферу публічних закупівель, тож радимо замовникам та учасникам торгів звернути особливу увагу на цю статтю, бо далі поговоримо про деякі пункти постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України „Про публічні закупівлі“, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Особливості) в контексті відміни «ковідної» постанови.

Щодо оподаткування ПДВ

Постановою № 224 затверджений перелік товарів, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита. Така пільга діє тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, у якому завершується дія карантину (станом на дату написання статті карантин в Україні діє до 30.06.2023).

Основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ товарів, що ввозяться на митну територію України, є те, що відповідна позиція поіменована в переліку, затвердженому Постановою № 224.

Отже, якщо 30 червня карантин завершиться і Урядом не будуть прийняті будь-які інші рішення чи зміни до чинних нормативно-правових актів, то замовник не зможе користуватись переліком з Постанови № 224 для звільнення від ПДВ певних товарів. Таке нарахування ПДВ та ввізного мита потрібно буде врахувати замовникам під час визначення очікуваної вартості таких товарів та оприлюднення інформації (наприклад, оголошення про проведення відкритих торгів) в електронній системі закупівель.

Учасникам (постачальникам) варто слідкувати за «ковідним» переліком, зокрема, під час організації своєї діяльності щодо ввезення таких товарів на територію України, під час ціноутворення тощо.

Замовники за потреби можуть завантажити приклад методики визначення очікуваної вартості. Більше на тему:

Щодо локалізації

Пунктом 3 Особливостей встановлено, що положення пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) не застосовуються замовниками у разі здійснення закупівлі товару, включеного до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та / або медичного обладнання), необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та / або операції з постачання яких на митній території України звільняються від обкладення податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, затвердженого Постановою № 224.

Отже, у разі припинення дії Постанови № 224 така норма в Особливостях повинна бути змінена або виключена. Тому замовникам торгів потрібно буде вчасно відредагувати свої вимоги щодо (не)локалізації товарів, які ними закуповуються і які є в переліку Постанови № 224.

Учасникам торгів також потрібно буде відслідковувати можливі зміни в цій частині, оскільки задля успішних продажів бюджетному сектору доведеться попередньо подбати про ступінь локалізації виробництва товарів (у 2023 році — не менше 15 %).

Більше на тему «локалізація»:

Додаткові поради

По-перше, враховуючи певний «рубіж» 30 червня, радимо замовникам спланувати свої закупівлі товарів, які містяться в переліку Постанови № 224, таким чином, щоб вони або були завершені до 30 червня, або ж були розпочаті вже в липні 2023 року, щоб уникнути можливих порушень та законодавчих колізій, і, звісно, мати розуміння, на які нормативно-правові акти посилатись.

По-друге, звертаємо вашу увагу на те, що завершення карантину на території України також вплине й на інші законодавчі акти та порядок здійснення деяких закупівель (нагадаємо, що згідно з частиною 3-1 розділу Х Закону на період дії карантину закупівля товарів (крім лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичних виробів для вакцинації від COVID-19, медичного обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19, систем постачання медичних газів), робіт та послуг, пов’язаних з проєктуванням та встановленням систем постачання медичних газів (у тому числі кисневих станцій, кріогенних ємностей, мереж централізованого киснепостачання та їх складових), а також інших послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), здійснюється в порядку, встановленому Законом для спрощених закупівель).

Тож продовжуємо разом слідкувати за розвитком «законодавчих» подій на порталі RADNUK.COM.UA.

За потреби можете завантажити приклад обґрунтування технічних та якісних характеристик закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості ліків. Також покращувати свої закупівельні навички можна прямо на цьому порталі в розділі «Тести»: