- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Разом зі звітом про виконання договору розміщуємо калькуляцію собівартості товару

Зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості набрали чинності 14.07.2022. Ними, зокрема, впроваджено поняття «ступінь локалізації виробництва» та вимогу враховувати цей показник протягом найближчих 10 років у разі закупівлі низки товарів на суму від 200 тис. грн.

Але крім того, що набрали чинності зміни до Закону, 04.08.2022 набрала чинності постанова Кабміну від 02.08.2022 № 861 (далі — Постанова № 861), у якій передбачено, що учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.

Тому замовникам слід завчасно:

  1. врахувати вимогу під час проведення закупівлі щодо наявності товару в переліку товарів із підтвердженим ступенем локалізації;
  2. зазначити в проєкті договору про закупівлю вимогу щодо надання під час передачі товару його фактичної калькуляції собівартості, підготовленої виробником, для подальшого оприлюднення в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.  

У яких закупівлях необхідно встановлювати вимогу щодо надання калькуляції

У першу чергу необхідно розібратися, у яких закупівлях замовникам необхідно встановлювати вимоги щодо локалізації. З цим швидко допоможе розібратися лист Мінекономіки від 30.08.2022 № 3323-04/62315-06, яким встановлено, що вимоги щодо локалізації встановлюються замовниками при проведенні переговорної закупівлі під час запрошення на переговори та замовниками, що визначені пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, при проведенні спрощених закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, у оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, а також під час закупівель, що здійснюються замовниками згідно з нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, якими охоплюються питання закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану.

Підсумуємо, у яких закупівлях необхідно враховувати ступінь локалізації, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень:

Вищезазначена вимога також розповсюджуватиметься під час здійснення закупівель, що здійснюються замовниками згідно з іншими нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, що будуть прийняті в подальшому та якими охоплюватимуться питання закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану (наприклад, постановою Уряду про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом про закупівлі на період дії воєнного стану, яка станом на середину вересня 2022 року не прийнята).

Загальні висновки

По-перше, в усіх вищеперелічених закупівлях замовникам необхідно спочатку звертати увагу на перелік товарів, до яких застосовується локалізація.

По-друге, звертати увагу на вартість предмета закупівлі. Нагадую, що необхідно враховувати ступінь локалізації, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

По-третє, звертаємо увагу, що Законом також визначено перелік випадків, у яких вимоги щодо локалізації виробництва не застосовуються, а саме: відповідно до абзацу 2 пункту 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону про закупівлі цей пункт не застосовується до закупівель, які підпадають під дію положень Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі», а також положень про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Детально про це писали в статті «Локалізація: окремі вимоги й міжнародні зобов’язання. Бонус — таблиці замовнику з необхідними угодами з пороговими значеннями».

По-четверте, якщо все з вищеперелічених пунктів співпало, тоді в умовах закупівлі передбачаємо вимогу щодо підтвердження ступеня локалізації. З прикладами встановлення вимог ознайомтесь в розділі «Зразки документів» — «Локалізація виробництва».

По-п’яте, у проєкті договору передбачаємо вимогу для постачальника: одночасно з передачею товару надати замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару. Така калькуляція оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю. З прикладом такого зазначення ознайомтесь у зразку проєкту договору на закупівлю товару.

По-шосте, разом зі звітом про виконання договору розміщуємо калькуляцію собівартості товару, тому зауважимо, що, відповідно до пункту 12 частини 1 статті 10 Закону, звіт про виконання договору про закупівлю оприлюднюємо протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання. Детально про звіт про виконання договору читайте у статті «Перелік корисних посилань щодо оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю».

Для зручності спеціально для учасників на порталі RADNUK.COM.UA створено нову категорію зразків документів «Локалізація виробництва», де вже розміщено форми калькуляції собівартості продукції із зазначенням митної вартості імпортних компонентів (імпортованих виробником та / або придбаних у постачальників, які є резидентами України) та заявки про включення товару до переліку товарів із підтвердженим ступенем локалізації.

Замовникам рекомендую не забувати, що у зв’язку з новими вимогами по закупівлях, які оголошені з 04.08.2022 і до яких застосовується ступінь локалізації, важливо оприлюднити в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару. 

Для вашої зручності ми зробили окремий розділ «Локалізація», де зібрали всі статті, інтерв’ю, приклади документів тощо, які стосуються локалізації виробництва. Розділ буде доповнюватися новими матеріалами.

Дивіться, як учаснику знайти розділ «Локалізація»:

Розділ «Локалізація» також і для замовника: