- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Відсутність інформації чи документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі не виправляється

Допущення помилок при поданні тендерної пропозиції не є дивним явищем для закупівельників. Інколи це прості упущення учасника або ж неправильне трактування певної умови тендерної документації, за яким і виникають помилки в документах, чи обставини надання не тих документів.

Пунктом 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визначено положення, за якими учаснику повинна надаватись можливість на виправлення допущених невідповідностей. Це, так би мовити, другий шанс для виконання деяких вимог, які були невиконані.

Проте не всі помилки можна виправити. Зокрема, відповідно до абзацу 2 пункту 43 Особливостей під невідповідністю в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та / або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється, у тому числі, відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та / або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та / або відсутності інформації (та / або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).

Тобто не виправляється:

З першим варіантом невідповідності все легко. Невідповідністю, яка не виправляється, є конкретне ненадання документа — забезпечення тендерної пропозиції. У статті на порталі RADNUK.COM.UA «Забезпечення тендерної пропозиції та норма ‟24 години на виправленняˮ: практика АМКУ» ми визначились, що підлягають виправленню невідповідності, допущені в редакції документа забезпечення або ненадання документів, які надаються разом із забезпеченням.

Складніше визначитись, що виправляється, а що ні за невідповідностей при відсутності документів чи інформації про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником.

Умовно можна сказати, що відсутність документів, які не містять інформації про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі чи не підтверджують відповідність таким характеристикам, або помилки у них підлягають виправленню. Проте з таким трактуванням потрібно бути дуже обережним. Слід ретельно визначити, яку інформацію повинен вміщувати документ та для чого він вимагається.

Також згідно з абзацом 2 пункту 43 Особливостей невідповідністю в інформації та / або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Застосувати цю норму ще важче, оскільки виправлення невідповідності, наприклад,  у технічній специфікації може призвести до зміни пропозиції. Скажу відверто: проаналізувавши значний обсяг рішень Антимонопольного комітету України, жодного разу не зустрічав позиції, де орган оскарження допускає можливість виправлення невідповідностей в інформації щодо технічних та якісних характеристик, враховуючи наведену норму.

Тому, щоб краще розуміти, які невідповідності умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації не підлягають виправленню з урахуванням норми абзацу 2 пункту 43 Особливостей, спеціально для закупівельників редакцією порталу RADNUK.COM.UA розроблено шпаргалку за переліком обставин, за наявності яких замовником не надається можливість виправити невідповідності, що стосуються інформації та документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі. Шпаргалка сформована на основі практики органу оскарження з розгляду відповідних питань.

Читайте також публікації: