- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Три спірні питання щодо розміщення звіту про договір по закупівлях до 50 тис. грн

Сьомі зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель, що затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), набрали чинності 25.02.2023. Такими змінами закупівлі розділилися на закупівлі до 50 тис. грн і від 50 тис. грн до порогових меж.

У статтях «Алгоритм здійснення закупівель без використання електронної системи від 50 тис. грн до 100 тис. грн, до 200 тис. грн та до 1,5 млн грн (з 25.02.2023)» і «Алгоритм здійснення закупівель без використання електронної системи до 50 тис. грн (з 25.02.2023)»детально розглянули окремі алгоритми здійснення таких закупівель, але питання від читачів продовжують надходити щодо закупівель до 50 тис. грн.

Здавалося б, таких питань не повинно виникати, бо в Особливостях чітко прописали, що в разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою ніж 50 тис. грн, без використання електронної системи закупівель замовник НЕ оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Тому далі розглянемо спірні питання, які ставлять читачі порталу RADNUK.COM.UA щодо закупівель до 50 тис. грн.

Питання 1. Чи необхідно публікувати договори, якщо, наприклад, річний план на рік складає 60 тис. грн, але договори укладаються протягом року по 20 тис. грн кожний?

Відповідь: абзацом 2 пункту 11 Особливостей з урахуванням змін від 25.02.2023 передбачено, що в разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою ніж 50 тис. грн, без використання електронної системи закупівель замовник не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. При цьому вимоги щодо публікації договору по закупівлях до 50 тис. грн і від 50 тис. грн до порогів, які визначені в Особливостях, не встановлено. Детально про це писали в статті «Закупівля без використання ЕСЗ згідно з пунктом 11 Особливостей: договір про закупівлю оприлюднюємо чи ні?».

Питання 2. Чи необхідно розміщувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, якщо, наприклад, річний план на рік складає 60 тис. грн, але договори укладаються протягом року по 20 тис. грн кожний?

Відповідь: по-перше, звертаємо увагу, що відповідно до пункту 14 Особливостей закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або в разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.

У статті 4 Закону визначено, що закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Отже, якщо замовник планує здійснити на 60 тис. грн декілька закупівель, тоді й опублікувати річний план необхідно по кожній закупівлі окремо. Детальніше — у статті «Плануємо зараз закупівлі на 2023 рік у річному плані + приклад протоколу».

По-друге, у пункті 11 Особливостей зазначено, що для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. грн, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн грн, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів.

У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

У разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою ніж 50 тис. грн, без використання електронної системи закупівель замовник не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Порада по такому питанню така: якщо замовник наперед знає, що вартість предмета на рік буде 50 тис. грн і більше, рекомендуємо з початку укладення першого договору, наприклад на 20 тис. грн, опублікувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. І потім з наступною закупівлею по такому ж предмету закупівлі також публікувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оскільки ще на початку перед закупівлями замовник знав, що вийде за межі 50 тис. грн.

А якщо, наприклад, на початку року є договір на 30 тис., і далі замовник більше не планує по такому предмету закупівлі нічого закуповувати протягом року, тоді й не потрібно оприлюднювати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Далі може статися так, що, наприклад, у замовника по цьому коду виникне непередбачувана закупівля знову на 30 тис. грн, тоді таку закупівлю можна вважати новим предметом договору і новою закупівлею, яку замовник не міг передбачити. За логікою й відповідно до пункту 11 Особливостей звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, знову не потрібно публікувати, бо це новий предмет договору, який замовник не міг передбачити.  

!Цікавий нюанс. Якщо замовник, наприклад, розділить предмет закупівлі, щоб не публікувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, «умову про ділення предмета закупівлі» він не порушує, бо в пункті 6 Особливостей зазначено, що замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями. Про застосування інших умов Особливостей не йдеться. 

Але все одно не рекомендуємо зловживати в цьому питанні, бо якщо не оприлюднити звіт про договір про закупівлю, що укладений без використання електронної системи закупівель за договором, а контролюючі органи будуть наполягати, що повинні були опублікувати, то тоді може бути адміністративна відповідальність за статтею 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП).

У статті 16414 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі, які тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 1 700 грн.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 3 400 грн.

Детально про відповідальність читайте в таких статтях:

Також можете завантажити шпаргалку уповноваженої особи замовника про адміністративну відповідальність.

Питання 3. Якщо публікувати звіти до 50 тис. грн, чи є це порушенням?

Відповідь: абзацом 2 пункту 11 Особливостей з врахуванням змін від 25.02.2023 передбачено, що в разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою ніж 50 тис. грн, без використання електронної системи закупівель замовник НЕ ОПРИЛЮДНЮЄ в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

При цьому, якщо замовник вирішить, попри норми абзацу 2 пункту 11 Особливостей, публікувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у цьому порушення не вбачаємо. Розміщення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, навіть якщо не потрібно було його розміщувати, не несе за собою подальшої відповідальності, що передбачена КУпАП.

Детально це питання розглядали у статті «Чи буде порушенням після 25.02.2023 оприлюднювати звіт про договір без ЕСЗ за договором до 50 тис. грн?».

Тому замовники, які хочуть підстрахуватися і, наприклад, по усіх закупівлях від 1 копійки і до порогів, передбачених у пункті 10 Особливостей, публікувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, можуть це робити без будь-яких адміністративних наслідків. Єдине, треба враховувати, що на таку публікацію необхідно витрачати час.

Читайте також: