- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Продовження строку для укладення договору до 60 днів: відповідь Мінекономіки

На офіційному сайті Мінекономіки оприлюднено цікавий запит такого змісту: «Згідно з пунктом 49 Особливостей “У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів.”

Питання: як має обґрунтовуватись необхідність та чи має це обґрунтування обов’язково бути завантажено в електронну систему?».

Відповідь представника Мінекономіки на запит № 575/2023:

Шановний користувачу, повідомляємо, Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.

Згідно з пунктом 3 Особливостей замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 49 Особливостей замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. 

У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.

Водночас, оскільки Законом та Особливостями не визначено конкретного переліку випадків для продовження строку укладення договору про закупівлю, замовник самостійно визначає такі випадки та обґрунтовує їх.

При цьому перелік інформації, яку замовник обов’язково самостійно та безоплатно оприлюднює через авторизовані електронні майданчики в електронній системі закупівель, визначений Законом та Особливостями залежно від способу здійснення закупівлі та є вичерпним.

Водночас, виходячи зі змісту частини десятої статті 11 Закону, рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою. 

Будь-які рішення щодо закупівель приймаються замовниками самостійно з дотриманням мети Закону, якою є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції та принципів, закріплених у статті 5 Закону.

Коментар щодо продовження строку для укладення договору до 60 днів

Якщо ви є учасником закупівлі, ви вправі ініціювати звернення до замовника з метою продовження строку на укладення договору про закупівлю шляхом направлення листа-звернення щодо продовження строку для укладення договору за процедурою відкриті торги з урахуванням Особливостей.

Якщо ви є замовником, то для оформлення продовження строку для укладення договору про закупівлю варто сформувати протокол. Ось приклад протоколу про продовження строку на укладання договору.

Варто зафіксувати, що Законом та Особливостями не визначено конкретного переліку випадків для продовження строку укладення договору про закупівлю, замовник самостійно визначає такі випадки та обґрунтовує їх. Наприклад, підписант договору про закупівлю зі сторони переможця перебуває в терміновому відрядженні і не має змоги вчасно підписати договір про закупівлю. Отже, сторони можуть скористатись пунктом 49 Особливостей, щоб у законній площині продовжити строк на укладення договору про закупівлю.

Щодо опублікування такого протоколу. Законодавчої вимоги щодо опублікування протоколу в разі продовження строку на укладення договору про закупівлю немає. Також станом на вересень-2023 окремого технічного функціоналу на майданчиках також для цього немає.

Хоча законодавчої вимоги немає, з метою уникнення непорозумінь деякі замовники оприлюднюють такий протокол в електронній системі закупівель РАЗОМ із договором про закупівлю з його невід’ємними додатками. Тобто, користуючись функціоналом публікації договору про закупівлю, замовник одночасно підвантажує:

Важливо у цьому випадку публікувати усе разом, щоб уникнути ситуації, коли ви замість договору про закупівлю оприлюднили протокол.

Повторимось! Законодавчої вимоги публікувати такий протокол немає.

Ще більше роз’яснень від Мінекономіки ви знайдете в розділі «Книги», а саме в електронній книзі «Консультації Мінекономіки з публічних закупівель»:

Читайте також: