- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Обґрунтування по Постанові № 710 та здійснення закупівлі шляхом запиту цінової пропозиції

Закупівлі товару шляхом запиту ціни пропозицій постачальників стають все більш популярними. Та це й не дивно, адже запит ціни пропозицій при закупівлі товару є альтернативою проведенню відкритих торгів, але з коротшими строками проведення та мінімальною кількістю документів як зі сторони учасника, так і зі сторони замовника.

У статті «Три питання щодо запиту ціни пропозиції та договору про закупівлю» ми розглянули особливості укладання договорів про закупівлю за наслідком ЗЦП.

Нагадаємо, що пунктом 12 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості),встановлено, зокрема, що у разі здійснення закупівлі товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. гривень, з використанням електронного каталогу, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 (далі — Порядок формування та використання е-каталогу).

При цьому в замовника виникає питання щодо обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі за постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 710 з урахуванням змін, внесених до неї Постановою № 1266 (далі — Постанова № 710), у разі здійснення запиту цінової пропозиції.

На момент написання матеріалу Постанова № 710 є чинною та підлягає виконанню головними розпорядниками бюджетних коштів, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та суб’єктами господарювання державного сектору економіки.

Постановою № 710 доручено головним розпорядникам бюджетних коштів (розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня), суб’єктам господарювання державного сектору економіки, а органам місцевого самоврядування, Пенсійному фонду та фондам загальнообов’язкового державного соціального страхування рекомендовано з метою прозорого, ефективного та раціонального використання коштів забезпечити:

Таким чином, обов’язок оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, його очікуваної вартості, розміру бюджетного призначення стосується виключно конкурентних процедур закупівель. До конкурентних процедур закупівель, відповідно до норм Особливостей, відносяться:

Тобто запит ціни пропозицій постачальників не можна віднести до конкурентних процедур. Незважаючи на відсутність обов’язку оприлюднення відповідного обґрунтування, під час проведення запиту ціни пропозиції радимо замовнику підготувати та зберігати таке обґрунтування, оскільки пункт 4-1 Постанови № 710 встановлює:

«Головним розпорядникам бюджетних коштів (розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня), суб’єктам господарювання державного сектору економіки з метою прозорого, ефективного та раціонального використання коштів забезпечити: обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі; …»

Отже, на момент написання матеріалу Постанова № 710 є чинною та підлягає виконанню головними розпорядниками бюджетних коштів, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та суб’єктами господарювання державного сектору економіки.

Попри те, що запит ціни пропозиції не є конкурентною процедурою, а обов’язок оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, його очікуваної вартості, розміру бюджетного призначення стосується виключно конкурентних процедур закупівель, радимо замовнику підготувати та зберігати таке обґрунтування.

У разі потреби можете завантажити протокол про закупівлю через Prozorro Market до 100 тис. грн та протокол про закупівлю через Prozorro Market від 100 тис. грн.

Нагадаємо, що на порталі є розділ «Інфографіка», де ми збираємо графічний матеріал, що наочно покаже правовий бік закупівельних нюансів:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».