- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Три питання щодо нюансів укладення додаткових угод на 20%, оприлюднення договорів про закупівлю та звітів

Надаємо відповіді на запитання щодо обов’язку проводити відкриті торги при укладенні угод на продовження терміну дії договору на 20 %, оприлюднення сканкопій договорів при оприлюдненні звіту без ЕСЗ та оприлюднення сканкопій додаткових угод. Саме ці запитання найчастіше виникали останнім часом у спільнотах Радника в сфері державних закупівель у Viber, Telegram та Facebook.

Питання № 1. Якщо в цьому році уклали додаткову угоду на продовження терміну дії договору на 20 %,  обов’язково треба проводити відкриті торги з особливостями чи можна здійснити закупівлю через запит ціни пропозиції у Prozorro Market?

Відповідь. Згідно з частиною 6 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Пунктом 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості № 1178), також передбачено можливість застосування положень частини 6 статті 41 Закону.

При цьому ані Законом, ані Особливостями № 1178 не визначено, що дія договору про закупівлю товару може бути продовжена на строк, достатній для проведення закупівлі шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару.

Тож, враховуючи вищевикладене, при застосуванні положень частини 6 статті 41 Закону замовники мають проводити відкриті торги за особливостями, оскільки на сьогодні це єдина можлива процедура закупівлі.  

Додатково радимо ознайомитися зі статтями «Як продовжити термін дії договору про закупівлю на наступний рік на 20 % від вартості договору про закупівлю поточного року?»та «Щодо укладання додаткових угод в обсязі 20 % на 2023 рік: на що звернути увагу».

Вам можуть стати у пригоді під час продовження договору про закупівлю в межах 20 % з урахуванням Особливостей:

Питання № 2. Чи потрібно оприлюднювати сканкопію договору при оприлюдненні звіту про договір, укладений без використання електронної системи закупівель?

Відповідь. Законом не встановлено вимог щодо обов’язкового оприлюднення сканкопії договору при оприлюдненні звіту про договір, укладений без використання електронної системи закупівель (далі — ЕСЗ).

Після набуття чинності Особливостями № 1178, відповідно до пункту 11, замовники в разі здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн гривень, без використання електронної системи закупівель обов’язково дотримуються принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносять інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднюють відповідно до пункту 38 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Відповідно до пункту 13 Особливостей № 1178 за результатами закупівлі, здійсненої відповідно до пункту 13 Особливостей № 1178, замовники оприлюднюють в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 38 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.

Тож, враховуючи вищевикладене, оприлюднювати сканкопію договору, укладеного без використання ЕСЗ, не потрібно, оскільки це ані Законом, ані Особливостями не встановлено. Водночас зауважимо, що оприлюднювати такі сканкопії за власним бажанням замовник може, оскільки це не заборонено.

За нагоди ознайомтеся зі статтею «Звіт про виконання договору: у яких випадках розміщувати, а коли не потрібно поспішати».

Питання № 3. Чи потрібно оприлюднювати сканкопію додаткової угоди про внесення змін до договору, укладеного згідно з Особливостями № 1178?

Відповідь. Перш за все хочемо нагадати,  що, відповідно до статті 10 Закону, у разі внесення змін до договору про закупівлю в розумінні Закону оприлюднюється  повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною 5 статті 41 цього Закону, протягом трьох робочих днів з дня внесення змін.

Відповідно до останнього абзацу пункту 19 Особливостей № 1178 у разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.

Яку інформацію має містити повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю, визначено у пункті 20 Особливостей № 1178.

Крім того, пунктом 15 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, визначено, що договір про закупівлю, додатки до договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю розміщуються замовником в електронній системі закупівель у форматі PDF.

Тож, враховуючи вищевикладене, у разі внесення змін до істотних умов договорів про закупівлю, укладених відповідно до пунктів 10 та 13 Особливостей № 1178, замовник відповідно до вимог Закону оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у форматі PDF.

Нагадаємо, що на порталі розміщено усі зразки додаткових угод за частиною 5 статті 41 Закону та 9 прикладів додаткових угод за пунктом 19 Особливостей № 1178.

Додатково з матеріалами на цю тему можна ознайомитися на порталі RADNUK.COM.UA  у таких статтях: