- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Позиція АМКУ щодо (не)накладення електронного підпису на документи переможця

Умовами закупівлі визначалось накладення кваліфікованого електронного підпису (далі — КЕП) на пропозицію учасника. Учасника визначено переможцем торгів, і він завантажив документи переможця. Після завантаження ним накладено УЕП замість КЕП. Замовник не відхилив пропозицію переможця. Чи правомірні дії замовника? Яка позиція АМКУ щодо цього питання? Читайте у статті.

Документи, що завантажуються в електронній системі закупівель після закінчення строку для їх подання, не є частиною тендерної пропозиції. У статті порталу RADNUK.COM.UA «Ненакладення електронного підпису на виправлення невідповідностей згідно з нормою „24 години“: практика АМКУ» ми розібрались з цим питанням на прикладі рішення Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, предметом оскарження якого було ненакладення електронного підпису на документи, що завантажуються на виконання припису частини 9 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VІІІ (далі — Закон).

Також не будуть вважатися частиною тендерної пропозиції документи, що вимагаються від переможця за абзацом 15 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості). Нагадаю, що за наведеною нормою переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 цього пункту. Знову ж таки ми бачимо, що згадані документи завантажуються після кінцевого строку подання пропозицій. Відповідно, накладення на їх завантаження електронного підпису не є обов’язковим, якщо інше не визначено умовами закупівлі.

Розглянемо рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія), предметом оскарження якого було ненакладення електронного підпису під час завантаження документів переможця.

Рішення Колегії від 28.12.2022 № 7823-р/пк-пз, закупівля № UA-2022-11-30-006114-a.

Обставини розгляду скарги

Умовами закупівлі визначалось накладення кваліфікованого електронного підпису (далі — КЕП) на пропозицію учасника.

Учасника визначено переможцем торгів. У строк, визначений абзацом 3 пункту 44 Особливостей в редакції до 25.02.2023, переможець завантажив документи переможця. Після завантаження ним накладено удосконалений електронний підпис (УЕП).

Позиція скаржника

Вважаючи неправомірною бездіяльність замовника щодо невідхилення пропозиції переможця, скаржник просив Колегію зобов’язати замовника скасувати рішення про визначення конкурента переможцем. Скаржник наголошує, що на документи переможця накладено УЕП, а не КЕП.

Позиція Колегії

Колегія, опрацювавши вимоги тендерної документації, дійшла висновку, що КЕП, який накладається на документи переможця після кінцевого строку подання пропозицій, не є складовою пропозиції учасника, а тому його відсутність (або невідповідність умовам документації) не може бути підставою відхилення пропозиції учасника.

Коментар

Наведене рішення Колегії знову-таки підтверджує думку, викладену вище, що накладення електронного підпису на документи, завантажені після закінчення строку подання пропозицій, не є обов’язковим.

Проте все ж таки не слід забувати нюанс, визначений абзацом 3 підпункту 3 пункту 44 Особливостей, оскільки замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений у тендерній документації, документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці 14 пункту 47 Особливостей. Тобто замовник все ж таки може встановити вимогу щодо накладення електронного підпису на документи переможця. Відповідно, невиконання такої умови можна кваліфікувати як ненадання у спосіб, зазначений у тендерній документації, документів.

А замовник за наявності обставин для відхилення пропозиції учасника з підстави абзацу 3 підпункту 3 пункту 44 Особливостей може скористатись взірцем протоколу про відхилення тендерної пропозиції переможця за ненадання документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 47 Особливостей, який можна знайти на порталі RADNUK.COM.UA.

Читайте також публікації: