- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

24 години на виправлення, або відразу відхилення: практика АМКУ за Особливостями

Пунктом 40 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визначено, що якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Цим самим пунктом визначено, що саме може бути невідповідністю.

У публікації «24 години на виправлення по особливостях. Як та що виправляти?» ми детальніше розібрались, що підпадає під виправлення, а що ні.

За таких умов є випадки, коли замовник може одразу відхилити учасника, в інших — повинен надати можливість виправити невідповідність. Проте, чи може замовник одразу відхилити учасника за виявлену під час розгляду його пропозиції невідповідність, яка не підлягає виправленню, в той час коли наявні й інші невідповідності, які підпадають під механізм «24 години»?

Проаналізуємо практику Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія) щодо описаної ситуації.

Рішення Колегії від 29.11.2022 № 6991-р/пк-пз, закупівля № UA-2022-11-01-007325-a.

Обставина розгляду скарги:

Тендерну пропозицію скаржника відхилено за двох обставин ненадання у складі пропозиції документів, а саме:

Згідно з рішенням кожна обставина відхилення розглядалась окремим питанням, що виділено окремими пунктами в рішенні. Скаржник не погодився з рішенням замовника та звернувся зі скаргою до Колегії.

Позиція Колегії.

Колегією встановлено факт ненадання скаржником у складі його пропозиції згаданих документів.

Щодо першої обставини відхилення орган оскарження наголосив про наявність невідповідності в документах, визначеної пунктом 40 Особливостей, і зазначив, що замовник, не надавши скаржнику можливості виправити такі невідповідності, порушив вимоги цієї норми та норми частини 9 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.

Таким чином, по розгляду першого питання оскарження Колегія дійшла висновку, що пропозиція скаржника була неправомірно відхилена замовником в цій частині.

Щодо другої обставини відхилення, виходячи з положень пункту 40 Особливостей, орган оскарження вказав, що замовник не має права розміщувати повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей за цієї обставини.

Таким чином, по розгляду другого питання оскарження Колегія дійшла висновку, що пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником в цій частині.

За загальним висновком, враховуючи розглянуту та наведену інформацію, Колегія наголосила, що пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником з підстав, наведених у протоколі щодо прийняття рішення уповноваженою особою, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги. Тому орган оскарження постановив відмовити скаржнику в задоволенні скарги.

Коментар

Враховуючи той факт, що з одного боку замовник порушив норму пункту 40 Особливостей та повинен був надати 24 години на виправлення за згаданих обставин, проте за наявності підстав для відхилення пропозиції учасника, що не підлягає виправленню, допустимим є відхилення без надання можливості на виправлення по першій обставині.

Таким чином, у разі якщо тендерна пропозиція учасника, крім невідповідностей в інформації або документах, визначених пунктом 40 Особливостей, не відповідає іншим вимогам тендерної документації, така пропозиція може бути відхиленою відповідно до підстав, визначених у пункті 41 Особливостей, із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель, без застосування механізму 24 години на усунення невідповідностей.

Схожа позиція визначалась Міністерством економіки України згідно з листом щодо застосування 24 годин на усунення невідповідностей від 07.02.2022 № 3304-04/6037-06.

Якщо необхідно відхилити пропозицію учасника через невідповідність його пропозиції технічним вимогам, можете скористатись прикладом протоколу про відхилення тендерної пропозиції, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі ТД, що є на порталі RADNUK.COM.UA.

Читайте також публікації: