- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Прямий договір у публічних закупівлях

У цій статті поговоримо про поняття «прямий договір» у публічних закупівлях з урахуванням законодавства, що діє в період воєнного стану.

Прямий договір до 200 тисяч

Наразі уповноважені особи не прив’язуються до порогу у 200 тис. грн, оскільки вартісні межі публічних закупівель регулюються особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178:

Таблиця 1. Вартісні межі публічних закупівель

Вартісні межі

Вид закупівлі згідно з Особливостями

Примітки

«Допорогові» закупівлі

від 0,01 грн до 100 тис. грн (товари та послуги, крім послуг з поточного ремонту)

  • Спрощена закупівля за наказом ДП «Прозорро» № 25 або
  • Пряма закупівля без використання електронної системи, або
  • Електронний каталог (ЗПП) у разі закупівлі товару 

У разі здійснення закупівлі (товару/роботи/послуги), вартість якої є меншою, ніж 50 тис. грн, без використання електронної системи закупівель замовник не оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

від 0,01 грн до 200 тис. грн (послуги з поточного ремонту)

від 0,01 грн до 1,5 млн грн (роботи)

«Понадпорогові» закупівлі

від 100 тис. грн (товари та послуги, крім послуг з поточного ремонту)

  • Відкриті торги або
  • Електронний каталог (ЗПП) у разі закупівлі товару, або
  • Рамкові угоди у разі закупівлі товару або послуг, або
  • Закупівля за виключеннями, що вичерпно передбачені у пункті 13 Особливостей

За цими видами закупівель граничних цінових меж не встановлено.

від 200 тис. грн (послуги з поточного ремонту) 

від 1,5 млн грн (роботи)

При цьому продукти харчування за додатком 2 до Особливостей та лікарські засоби, медичні вироби за переліком згідно з додатком 1 до Особливостей закуповуються за особливими умовами, про які детально можна дізнатись з електронної книги «Прозорро Маркет з прикладами документів».

Прямий договір до 50 тисяч

Уповноважена особа може не звітувати в електронній системі про договір до 50 тис. грн, оскільки в пункті 11 Особливостей сказано: у разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою, ніж 50 тис. грн, без використання електронної системи закупівель замовник НЕ оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Розібратись з поетапним проведенням прямої закупівлі вам обов’язково допоможе стаття «Закупівля без використання електронної системи — 2024».

Прямі договори в умовах воєнного стану

Прямі договори в умовах воєнного стану здійснюються з урахуванням вартісних меж, що відображені вище (див. Таблицю 1), та якщо ви здійснюєте оборонні закупівлі, то потрібно відштовхуватись від вартісних меж, що відображені в постанові КМУ від 11.11.2022 № 1275:

Таблиця 2. Вартісні межі оборонних закупівель

Вартісні межі

Примітки

«Допорогові» оборонні закупівлі

від 0,01 грн до 200 тис. грн (товари і послуги оборонного призначення, інші товари і послуги для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони)

 

Правова база для оборонних закупівель — Оборонні закупівлі

від 0,01 грн до 1,5 млн грн (роботи оборонного призначення та роботи для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони)

«Понадпорогові» оборонні закупівлі

від 200 тис. грн — граничних меж немає (товари і послуги оборонного призначення, інші товари і послуги для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони)

 

Закупівлі, передбачені пунктом 8 Особливостей № 1275, які здійснюються у порядку:

  1. проведення відкритих торгів або 
  2. спрощених закупівель, або 
  3. в порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників,
  4. шляхом застосування рамкової угоди (тільки три оборонні замовники відповідно до підпункту 7 пункту 3 та пунктів 50–95 Особливостей № 1275).

Вимога не розповсюджується на закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд).

від 1,5 млн грн — граничних меж немає (роботи оборонного призначення та роботи для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони)

від 200 тис. грн — граничних меж немає (товари і послуги оборонного призначення, інші товари і послуги для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони)

від 1,5 млн грн — граничних меж немає (роботи оборонного призначення та роботи для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони)

Закупівлі, передбачені пунктом 9 Особливостей № 1275, здійснюються без проведення закупівель в електронній системі закупівель:

  • за наявності однієї з обставин, передбачених пунктом 13 Особливостей № 1178,
  • якщо замовником було відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників, у тому числі частково (за лотом), при цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, вимоги до учасника не повинні відрізнятися від тих, що були визначені замовником в оголошенні про спрощену закупівлю, а сума державного контракту (договору), що укладається, не повинна перевищувати очікувану вартість, визначену замовником в оголошенні про спрощену закупівлю.

від 0,01 грн — граничних меж немає (закупівлі озброєння, військової та спеціальної техніки, ракет і боєприпасів та їх складових частин, а також послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, а також товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд)

Закупівлі, передбачені пунктами 43–49 Особливостей № 1275: порядок проведення таких закупівель, у тому числі порядок укладення державних контрактів (договорів), визначається державним замовником самостійно.

Збільшення суми прямого договору

Закупівельне законодавство не містить прямої заборони в частині збільшення суми прямого договору. Однак уповноважена особа повинна розмежовувати підстави, за яких було укладено прямий договір:

Приклад

Якщо ви наперед знаєте, що вартість предмета на рік буде 50 тис. і вище, рекомендуємо перестрахуватися і вже після укладання першого договору (наприклад, на 20 тис. грн) зробити звіт про укладений договір.

А якщо, наприклад, на початку року у вас є договір на 30 тис. і ви не плануєте закупівлі за таким предметом на рік, тоді можна не оприлюднювати звіт.

Зважаючи на можливі ризики, у разі виникнення потреби в збільшенні суми прямого договору за пунктом 11 Особливостей рекомендуємо укласти новий договір і, відштовхуючись від його вартості, річної потреби, вибрати необхідний вид закупівлі та вирішити, що саме потрібно буде оприлюднити в системі.

Прямий договір після спрощеної закупівлі

Спрощені закупівлі під час воєнного стану використовуються в інакших вартісних межах, ніж це було до війни. Наразі спрощену закупівлю можна використовувати у двох випадках:

  1. для потреб оборони за постановою КМУ від 11.11.2022 № 1275. Оборонний замовник може укласти прямий договір, якщо замовником було відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників, у тому числі частково (за лотом). При цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, вимоги до учасника не повинні відрізнятися від тих, що були визначені замовником в оголошенні про спрощену закупівлю, а сума державного контракту (договору), що укладається, не повинна перевищувати очікувану вартість, визначену замовником в оголошенні про спрощену закупівлю, що не відбулась;
  2. як допорогову закупівлю згідно з наказом ДП «Прозорро» від 20.10.2022 № 25. Звичайний замовник може укласти прямий договір як альтернативу спрощеній закупівлі, що не відбулась, згідно з наказом ДП «Прозорро» № 25.

Протокол уповноваженої особи про укладання прямого договору

Нагадуємо, що на порталі Радник є розділ «Закупівлі за пунктом 11 Особливостей», де ви можете завантажити:

Орієнтовні зразки документів для укладення прямого договору в понадпорогових межах зібрані в розділі «Закупівлі за пунктом 13 Особливостей».