- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Звітування про виконання договору у 2024 році: момент, який можна упустити

Грудень — гарячий місяць у звітуванні про виконання договорів у публічних закупівлях. У цій статті й підказки щодо звітування, і шпаргалка, яку можна завантажити!

Уповноважені особи замовника звітують з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).

Законодавство встановлює три випадки для того, щоб прозвітувати про фінальний результат виконання договору про закупівлю:

  1. якщо договір про закупівлю виконано, навіть якщо строк його дії не закінчився, замовник уже може оприлюднити такий звіт. Договір про закупівлю вважається виконаним у тому випадку, коли кожна зі сторін виконала свої зобов’язання в повному обсязі, тобто відбулась поставка товарів / були в повній мірі надані послуги / виконані роботи, а замовник здійснив оплату;
  2. закінчення строку дії договору про закупівлю за умови його виконання сторонами;
  3. якщо договір про закупівлю було розірвано.

Певне, кожна уповноважена особа погодиться, що змін у закупівельному світі було дуже багато. Змінювались і нормативно-правові акти, і алгоритми проведення закупівель. Відразу завантажте собі шпаргалку уповноваженої особи щодо звітування про виконання договору про закупівлю.

А далі зазначимо деякі нюанси звітування про виконання у 2024 році.

Звітуємо про виконання за договором, що укладено за пунктом 13 Особливостей ДО 25.02.2023

З восьмими змінами до Особливостей, а саме з 25.02.2023, зокрема до пункту 13 було додано таку фразу: «Звіт про виконання договору про закупівлю, укладений відповідно до цього пункту, не оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель».

До цієї дати замовники керувались цим алгоритмом здійснення закупівель за виключеннями пункту 13 Особливостей, який у тому числі передбачав опублікування звіту про виконання, оскільки в цій редакції Особливостей, а саме згідно з пунктом 13 Особливостей, укладається договір про закупівлю в розумінні Закону з урахуванням Особливостей (підпункти 17, 19 Особливостей; частина 9 статті 41 Закону).

Порада. Якщо до 25.02.2023 замовник уклав договір про закупівлю відповідно до пункту 13 Особливостей, ми вважаємо, що замовник, керуючись нормами Особливостей у редакції до 25.02.2023, має оприлюднити звіт про виконання такого договору. 

Бо статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачене шляхом прямої вказівки про це в законі або в іншому нормативно-правовому акті. Відповідні нормативно-правові акти, що вносили восьмі зміни до Особливостей, не містили прямої вказівки щодо надання зворотної дії в часі. Тож зворотної дії в часі не мають.

Нагадуємо, що в книзі «Алгоритми проведення закупівель та їх особливості» зібрані алгоритми за різні періоди часу. Тож, можете перевірити власні закупівлі:

алгоритми закупівель

З 01.07.2023 відмінено карантин, але прозвітувати про виконання договору потрібно!

Звіт про виконання «ковідного» договору публікується і для «прямих» закупівель для протидії COVID-19, і для тих, що були проведені за результатом спрощеної закупівлі. Під час воєнного стану такі правила не змінились.

Щодо «прямих» договорів, укладених для протидії COVID-19, в електронній системі закупівель обов’язково має бути оприлюднений:

Повторимось, але для дотримання вимог Закону замовникам обов’язково треба оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з дня обраної замовником події.

Для того щоб оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю, необхідно внести інформацію у всі обов’язкові поля та накласти на неї кваліфікований електронний підпис.

У разі недотримання вимог щодо публікації таких звітів винні особи притягаються до відповідальності відповідно до Закону.

Неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника в розмірі 1 700 грн.

За ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано такому адміністративному стягненню, — 3 400 грн. Інші штрафи ми зібрали для вас у шпаргалці уповноваженої особи замовника про адміністративну відповідальність.

Під час звітування про виконання не забуваємо про фактичну калькуляцію собівартості товару

Якщо ви закуповували «локалізований» предмет закупівлі, то разом зі звітом про виконання договору про закупівлю розміщуємо фактичну калькуляцію собівартості товару.

Це передбачено пунктом 13 постанови від 02.08.2022 № 861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва», а саме, що учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 10 Закону звіт про виконання договору про закупівлю оприлюднюємо протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.

Для зручності спеціально для учасників на порталі RADNUK.COM.UA створено категорію зразків документів «Локалізація виробництва», де розміщено форми калькуляції собівартості продукції із зазначенням митної вартості імпортних компонентів (імпортованих виробником та / або придбаних у постачальників, які є резидентами України) та заявки про включення товару до переліку товарів із підтвердженим ступенем локалізації.