- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Звітуємо про виконання договорів вчасно

Ось і розпочався новий закупівельний і, сподіваємось, переможний рік. Але чи все ми з вами встигли зробити з минулорічними закупівлями? У цій статті вкотре поговоримо про звітування про виконання договорів про закупівлю та підіб’ємо підсумки, по яких договорах та коли варто звітувати.

Чи по кожному із договорів про закупівлю, укладених у 2022 році, потрібно звітувати про виконання — розглянемо далі.

Договори про закупівлю, укладені за Законом

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Процедури закупівлі визначені статтею 13 Закону: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог, а також переговорна процедура закупівлі (до 19.10.2022).

19.10.2022 набула чинності постанова Уряду № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Постанова № 1178), і наразі перелік процедур є іншим, про що поговоримо згодом.

Таким чином, за Законом звітування про виконання потребують усі договори про закупівлю, крім тих, що були укладені без використання електронної системи закупівель, тобто тих, за якими оприлюднено звіт про укладений договір.

Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі звіт про виконання договору про закупівлю — протягом 20 робочих днів з дня настання обставин, визначених частиною 9 статті 41 Закону.

Потрібно згадати, що підставами для обов’язкового оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю замовником є:

Якщо брати як точку відліку для звітування закінчення строку дії, то здебільшого в минулорічних договорах можемо зустріти, що замовники встановлюють їх термін дії до 31.12.2022, у випадку встановлення в договорі саме такого терміну можемо прорахувати кінцеву дату для звітування в цьому році.

Відповідно до частини 1 статті 252 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Як і раніше, у Законі строки діляться на дві категорії: одні починають перебіг «з дати», а інші — «з дня».

Якщо строк починається «з дня», то рахуємо його перебіг відповідно до статті 253 ЦКУ, тобто з дня, наступного за днем відповідної події, з якою пов’язано перебіг строку.

Отже, останнім днем для звітування про виконання договору про закупівлю у випадку, якщо його строк дії був 31.12.2022 і він є виконаним, буде 27.01.2023.

Договори, укладені за Постановою № 169

Враховуючи, що пункт 12 частини 1 статті 10 Закону передбачає обов’язок оприлюднення звіту про виконання саме договору про закупівлю, а договір, що укладено згідно з Постановою № 169, не можна вважати договором про закупівлю в розумінні Закону, ця  вимога не розповсюджується на договори, що укладені згідно з Постановою № 169. Оприлюднювати таку інформацію замовник законодавчо не зобов’язаний.

Якщо закупівля «підлягає локалізації» (у т. ч. вартує понад 200 тис. грн), рекомендуємо замовникам все ж таки прозвітувати про виконання такого договору для того, щоб оприлюднити фактичну калькуляцію собівартості такого товару. Про це ми говорили в статті «Коли та чи потрібно публікувати звіт про виконання договору, укладеного згідно з Постановою № 169».

Договори про закупівлю, укладені за Особливостями № 1178

Як уже зазначалося вище, звітувати про виконання ми маємо виключно по договорах про закупівлю. За Постановою № 1178 такими договорами можна вважати ті, що укладені за результатами або на підставі:

Зверніть увагу: у разі закупівлі товару через електронний каталог шляхом запиту ціни від 100 тис. грн замовник також отримує договір про закупівлю в розумінні Закону з урахуванням Особливостей (Постанови № 1178), оскільки в пункті 17 Особливостей зазначено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин третьої – п’ятої, сьомої та восьмої статті 41 Закону, та цих особливостей. Пунктом 19 Особливостей визначено чіткий перелік випадків, згідно з якими можуть змінюватись істотні умови договору про закупівлю, у тому числі й тих договорів, що укладено шляхом запиту ціни пропозицій.

Так звані допорогові договори (тобто ціною менше 100 тис. грн для товарів і послуг, крім поточного ремонту, 200 тис. грн для поточного ремонту та 1,5 млн грн для робіт), що укладаються відповідно до Постанови № 1178, є звичайними прямими договорами, законодавчого обов’язку звітувати про їх виконання немає.

Ще більше корисної інформації можете знайти у статті «Звіт про виконання договору: у яких випадках розміщувати, а коли не потрібно поспішати».

Оборонні закупівлі за Особливостями № 1275

15.11.2022 набули чинності Особливості № 1275, якими обов’язку звітувати про виконання не встановлено. Більше — у статті «Оборонні закупівлі після 15.11.2022: огляд та рекомендації».

Висновки

Замовник оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з дня:

Останнім днем для звітування про виконання договору про закупівлю у випадку, якщо його строк дії був 31.12.2022 і він є виконаним, буде 27.01.2023.

№ з/п

Різновид договору

Чи звітуємо про виконання?

1

Договори про закупівлю, укладені за Законом

Так, за результатами:

  • відкритих торгів,
  • торгів з обмеженою участю,
  • конкурентного діалогу
  • переговорної процедури закупівлі

2

Договори, укладені за Постановою № 169

Ні

(якщо закупівля «підлягає локалізації» (у т. ч. вартує понад 200 тис. грн), рекомендуємо замовникам все ж таки прозвітувати про виконання такого договору, для того щоб оприлюднити фактичну калькуляцію собівартості такого товару)

3

Договори про закупівлю, укладені за Особливостями № 1178

Так, за результатами:

  • відкритих торгів;
  • електронного каталогу в разі закупівлі товару, шляхом запиту ціни пропозицій;
  • рамкових угод;
  • закупівлі за виключеннями, що вичерпно передбачені в пункті 13 Особливостей;
  • якщо здійснювали закупівлю за пунктом 9 Особливостей, за умови, якщо закупівля «підлягає локалізації» (у т. ч. вартує понад 200 тис. грн), рекомендуємо замовникам все ж таки прозвітувати про виконання такого договору, для того щоб оприлюднити фактичну калькуляцію собівартості такого товару.

4

Оборонні закупівлі за Особливостями № 1275

Ні

Додатково в разі потреби можете переглянути, чим відрізняється «Положення про уповноважену особу (оборонні закупівлі)» від «Положення про уповноважену особу».

Також можете переглянути відео щодо нещодавніх змін у системі Прозорро: