- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Учасником не заповнено електронні поля щодо залучення субпідрядника: є підстави для відхилення?

Учасником при поданні тендерної пропозиції не було заповнено електронні поля щодо залучення субпідрядників, але дані були подані у складі пропозиції. Чи є підстави для відхилення пропозиції такого учасника? Знайдемо відповідь у цій статті.

Субпідрядник у публічних закупівлях

При виконанні робіт чи наданні послуг контрагент може залучати субпідрядника чи співвиконавця, якщо інше не передбачено законом чи умовами договору.

Згідно з пунктом 18 частини 2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) у тендерній документації зазначається, зокрема, вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю — у разі закупівлі робіт або послуг.

Крім того, за абзацом 2 частини 3 статті 16 Закону, якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій, такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та / або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.

Корисно зафіксувати «Перелік корисних посилань щодо залучення субпідрядника / співвиконавця у відкритих торгах за Особливостями».

Довідка про залучення субпідрядника

Перед тим як перейти до огляду суті цієї статті, пропонуємо вам завантажити приклад довідки про залучення субпідрядника.

Усі інші корисні зразки документів для завантаження учасникам закупівель зібрано в розділі «Зразки учасникам за Особливостями».

Особливості залучення субпідрядників під час тендеру

Пунктом 47 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), зокрема, встановлено, що:

У разі коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання щодо відсутності підстав, визначених цим пунктом.

Тобто така вимога застосовується:

Доцільно прочитати статтю «Практика ДАСУ щодо залучення субпідрядника/співвиконавця». У закупівлях інформація про субпідрядника відображається на сторінці тендеру:

А також підтягується у звіт про результати проведення процедури закупівлі:

Зверніть увагу! Звіт про результати проведення процедури закупівлі є, зокрема, об’єктом перевірки органу казначейського обслуговування. Тому Казна під час реєстрації договору про закупівлю може звернути вашу увагу на невідповідність звіту, наприклад якщо в системі буде відсутня інформація про субпідрядника.

Тому замовники, наприклад у тендерній документації, прописують таку вимогу:

«…Учасник у складі тендерної пропозиції надає довідку з інформацією про повне найменування, місцезнаходження, код ЄДРПОУ та ПІБ керівника щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю (надається у разі залучення та закупівлі робіт або послуг)…».

Чи перевіряти субпідрядника за пунктом 47 Особливостей?

У листі Міністерства економіки України № 3304-04/34835-06 від 03.06.2020 «Щодо застосування статті 17 Закону», зокрема, зазначено:

«У разі залучення учасником спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг, для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям, замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині першій статті 17 Закону…

…Вимога щодо підстав, передбачених пунктами 2, 3, 4, 8, 9, 10, 11 частини першої статті 17 Закону, не вимагається від субпідрядників/співвиконавців та перевіряється замовником самостійно під час проведення процедур закупівель».

Попри те що Уповноважений орган у наведеному листі посилається на норми статті 17 Закону, вимоги статті 17 Закону та пункту 47 Особливостей подібні.

Вважаємо, що при проведенні відкритих торгів з урахуванням Особливостей замовник самостійно перевіряє субпідрядників/співвиконавців щодо відсутності підстав, визначених у пункті 47 Особливостей.

За потреби використовуйте шпаргалку щодо застосування замовником норм пункту 47 Особливостей.

Під час подання тендерної пропозиції не було заповнено електронні поля щодо залучення субпідрядників, але дані про залучення були подані у складі ТП

Підстави для відхилення учасника процедури закупівлі вичерпно прописані в пункті 44 Особливостей. Тому у разі, якщо в тендерній документації не встановлено вимог щодо вказання інформації стосовно субпідрядника в електронній системі, то фактично підстави для встановлення порушень у цій частині відсутні. У такому разі не рекомендуємо замовнику відхиляти таку тендерну пропозицію.

Більше корисної інформації для учасників закупівель ви знайдете в електронній книзі «Перемога в закупівлях (тендерах): гайд для учасника»: