- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Сертифікати під час здійснення закупівлі робіт

Що таке кваліфікаційний сертифікат? Які бувають кваліфікаційні сертифікати? Чи потрібен кваліфікаційний сертифікат при здійсненні авторського та технічного нагляду, капітального ремонту? Як встановити вимогу в тендерній документації щодо наявності в учасника кваліфікаційного сертифіката та де його перевірити? Відповіді знайдете у цій статті.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 554 від 23.05.2011 «Деякі питання професійної атестації виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури» (далі — Постанова № 554) виконавці окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, повинні проходити професійну атестацію з метою отримання відповідного кваліфікаційного сертифіката.

Що таке кваліфікаційний сертифікат

Відповідно до Порядку проведення професійної атестації виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, затвердженого Постановою № 554:

«Кваліфікаційний сертифікат — документ, що підтверджує відповідність виконавця кваліфікаційним характеристикам професій працівників або відповідним професійним стандартам та його спроможність виконувати окремі роботи (надавати послуги), пов’язані із створенням об’єктів архітектури, що зазначені в такому документі і належать до видів робіт (послуг), перелік яких затверджено Постановою № 554».

Які ж види робіт (послуг), пов’язаних зі створенням об’єктів архітектури, потребують виконавців, які проходять професійну атестацію та отримують кваліфікаційний сертифікат?

Відповідно до Постанови № 554 такими видами робіт (послуг) є:

  1. Розроблення містобудівної документації.
  2. Архітектурне та інженерно-будівельне проєктування.
  3. Експертиза та обстеження у будівництві.
  4. Технічний нагляд.
  5. Інжинірингова діяльність у сфері будівництва в частині координації дій усіх учасників будівництва.

А тому оформлення кваліфікаційного сертифіката є обов’язковим для фахівців, які працюють за такими професіями:

Проте, як відомо, наявний ще один вид кваліфікаційного сертифіката — це сертифікат інженера-кошторисника.

Так, у листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.07.2012 № 7/17-12127 зазначено, що:

«Відповідно до статті 19 Закону України „Про архітектурну діяльність“ виконання проектних робіт по створенню об’єктів архітектури не потребує наявності у фахівців відповідного кваліфікаційного сертифіката у разі здійснення фахівцями проектних робіт під керівництвом архітектора чи іншого фахівця, який має кваліфікаційний сертифікат на виконання робіт відповідного профілю.

Враховуючи те, що кошторис є складовою частиною проектної документації та розробляється під керівництвом головного архітектора або головного інженера проекту (ГАПа, ГІПа), які повинні мати відповідні кваліфікаційні сертифікати та нести відповідальність за належний її рівень, наявність кваліфікаційного сертифіката у розробника кошторисної частини проекту не є обов’язковим.

Разом з тим у разі виконання проектної документації на капітальний ремонт, що передбачається здійснити за рахунок державних коштів за спрощеною документацією, основними складовими якої є дефектний акт та кошторис, наявність у інженера-кошторисника відповідного кваліфікаційного сертифіката є обов’язковою умовою».

З цього роз’яснення випливає, що наявність сертифіката інженера-кошторисника є обов’язковим лише при виконанні проєктної документації, тобто на капітальний ремонт за рахунок державних коштів, натомість законодавством не встановлено обов’язкової наявності сертифіката інженера-кошторисника для поточного ремонту.

Завантажте про всяк випадок шпаргалку УО щодо проведення ремонту будівлі, яка постраждала від російської агресії.

Які бувають кваліфікаційні сертифікати

Відповідно до внесених Змін № 8 до розділу 1 «Керівники, професіонали, фахівці» у Випуск 64 «Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.01.2014 № 26, залежно від досвіду та фаху, що визначені в базовій професії відповідного фахівця (архітектор, інженер-проєктувальник, інженер технічного нагляду та експерт), можливо отримати такі види сертифікатів:

Порядок атестації та отримання сертифікатів визначено відповідними державними органами, а саме:

Державні органи, на базі яких проводиться атестація спеціалістів:

Спеціаліст

Найменування органу

Посилання на сайт відповідного органу

Архітектор

Національний союз архітекторів України

http://nsau.org/

Експерт

Всеукраїнська громадська організація «Асоціація експертів будівельної галузі»

http://budex.pp.ua/index.php/ru/pro-assotsyatsyiu

Інженер-проєктувальник

Всеукраїнська громадська організація «Гільдія проектувальників у будівництві»

http://vugip.org.ua/

Інженер технічного нагляду

громадська організація «Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури»

http://www.gitn.org.ua/

Який строк дії кваліфікаційних сертифікатів

Відповідно до статті 17 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-XIV строк дії кваліфікаційного сертифіката для осіб, які не мають перерви в роботі за фахом понад три роки та підвищують кваліфікацію відповідно до законодавства не рідше ніж один раз на п’ять років, не обмежується.

Відомості про дотримання цих вимог вносяться до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Читайте також «Проєктно-кошторисна документація: розбираємося з обов’язковими та іншими витратами під час будівництва».

Чи потрібен кваліфікаційний сертифікат при здійсненні авторського та технічного нагляду

Діяльність технічного та авторського нагляду регламентує постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об’єкта архітектури» (далі — Постанова № 903).

Так, відповідно до пункту 2 Порядку, затвердженого Постановою № 903, авторський нагляд здійснюється архітектором — автором проєкту об’єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проєкту або уповноваженими особами (далі — генеральний проєктувальник) відповідно до законодавства та договору із замовником (забудовником) протягом усього періоду будівництва і передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проєкту.

Для виконавця авторського нагляду наявність сертифіката не передбачена законодавством як обов’язкова. Але, зважаючи на те, що під час авторського нагляду може виникнути необхідність вносити коригування в проєктно-кошторисну документацію, доцільним є призначати виконавцем авторського нагляду особу, яка має кваліфікаційний сертифікат за відповідною категорією.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об’єкта архітектури, затвердженого Постановою № 903, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об’єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проєктних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема, шляхом знесення) такого об’єкта.

Технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про архітектурну діяльність», Зміни № 11 до розділу І «Керівники, професіонали, фахівці» Випуску 64 «Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи» Довідника кваліфікаційних характеристик працівників, затвердженої наказом Мінрегіону від 08.08.2017 № 192, та рішення Атестаційної архітектурно-будівельної комісії від 17.09.2016, затвердженого Протоколом № 19, відповідальні виконавці, які одержали відповідний кваліфікаційний сертифікат, виконують ті види робіт (послуг), право на виконання яких визначено кваліфікаційним сертифікатом. Зокрема:

Категорія атестованих фахівців

Роботи (послуги), пов’язані із створенням об’єкта архітектури, спроможність виконання яких визначено кваліфікаційним сертифікатом

Інженер з технічного нагляду II категорії

Технічний нагляд за будівництвом будівель і споруд щодо об’єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) СС1 (незначні наслідки)

Інженер з технічного нагляду категорії

Технічний нагляд за будівництвом будівель і споруд щодо об’єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) СС1 (незначні наслідки), СС2 (середні наслідки)

Провідний інженер з технічного нагляду

Технічний нагляд за будівництвом будівель і споруд щодо об’єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) СС1 (незначні наслідки), СС2 (середні наслідки), СС3 (значні наслідки)

Отже, у випадку здійснення технічного нагляду із створенням об’єкта архітектури обов’язково необхідно мати відповідальному виконавцю кваліфікаційний сертифікат інженера з технічного нагляду відповідно до категорії складності такого об’єкта архітектури.

Як встановити вимогу в тендерній документації щодо наявності в учасника кваліфікаційного сертифіката та де його перевірити

Можливий варіант встановлення вимоги щодо наявності в учасника відповідальних фахівців, пов’язаних із створенням об’єкта архітектури, наведено в таблиці.

Таблиця

 Довідка про працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, які будуть залучені до виконання договору:

№ з/п

Зазначити ПІБ 

Фахівець згідно з вимогами замовника

Зазначити номер та дату видачі сертифіката*:

(у разі підвищення кваліфікації вказати номер та дату видачі свідоцтва)

1

2

3

4

1

 

Інженер-проєктувальник

(із зазначенням категорії складності об’єкта)

Сертифікат №___ від _____ ______ _____р.

Свідоцтво №___ від _____ ______ _____р. (інформація щодо свідоцтва зазначається у разі необхідності)*

2

 

Архітектор

(із зазначенням категорії складності об’єкта)

Сертифікат №___ від _____ ______ _____р.

Свідоцтво №___ від _____ ______ _____р. . (інформація щодо свідоцтва зазначається у разі необхідності)

3

 

Інженер технічного нагляду

(із зазначенням категорії складності об’єкта)

Сертифікат №___ від _____ ______ _____р.

Свідоцтво №___ від _____ ______ _____р. . (інформація щодо свідоцтва зазначається у разі необхідності)

*Кваліфікаційні сертифікати та / або свідоцтва повинні бути чинними впродовж всього періоду виконання робіт. Якщо сертифікати, свідоцтва та посвідчення втрачають свою чинність у процесі виконання робіт, учасник зобов’язаний продовжити дію таких сертифікатів, свідоцтв та посвідчень, на що учасник у складі пропозиції надає:

  • гарантійний лист на фірмовому бланку учасника (у разі наявності), що завіряється підписом уповноваженої особи на підпис документів пропозиції та печаткою (печаткою у разі її використання) про те, що він гарантує продовження дії сертифікатів, свідоцтв та посвідчень у разі втрати їх чинності під час виконання робіт.

Дійсність та чинність сертифікатів перевіряється в реєстрах на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва: https://e-construction.gov.ua/reestri.

На підтвердження інформації, зазначеної в колонці 4 таблиці 1, учасник у складі пропозиції повинен надати скан-файл відповідних сертифікатів та свідоцтв.

Інформація про відповідальних виконавців, у тому числі щодо виконання вимог про підвищення кваліфікації та про видані кваліфікаційні сертифікати, вноситься до Реєстру атестованих осіб, порядок ведення якого визначено в Положенні про атестаційну архітектурно-будівельну комісію відповідно до наказу Мінрегіону від 25.06.2011 № 93, також повідомлення про внесення відомостей до Реєстру розміщується на офіційному вебсайті Мінрегіону в рубриці «Будівництво та архітектура».

А тому перевірити кваліфікаційні сертифікати відповідального виконавця можна на Порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за відповідними професіями в розділі «Реєстр будівельної діяльності» — «Атестовані особи», а саме:

Висновок

  1. Наявність сертифіката інженера-кошторисника є обов’язковою лише при виконанні проєктної документації, тобто на капітальний ремонт, нове будівництво за рахунок державних коштів. Натомість законодавством не встановлено обов’язкової наявності сертифіката інженера-кошторисника для поточного ремонту.
  2. Для виконавця авторського нагляду наявність сертифіката не передбачена законодавством як обов’язкова. Але, зважаючи на те, що під час авторського нагляду може виникнути необхідність вносити коригування в проєктно-кошторисну документацію, доцільним є призначати виконавцем авторського нагляду особу, яка має кваліфікаційний сертифікат за відповідною категорією.
  3. Технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат інженера з технічного нагляду відповідно до категорії складності такого об’єкта архітектури.
  4. Дійсність та чинність сертифікатів перевіряється в реєстрах на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва.

Завантажуйте шпаргалку щодо визначення предмета закупівель робіт, послуг з поточного ремонту, авторського та технічного нагляду та читайте більше в таких статтях: