- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Розрахунки за електричну енергію, що споживається у грудні, за договорами з формульним ціноутворенням

У 2023 році усім замовникам, які застосовують формульне ціноутворення із зазначенням, зокрема, такого показника, як середньозважена ціна на ринку «на добу наперед», та оформлюють зміну ціни щомісячним підписанням додаткових угод, варто заздалегідь підготуватись до пролонгації таких договорів.

Річ у тім, що 30–31.12.2023 є вихідними днями. В останній календарний робочий день грудня 2023 року, 29 числа, середньозважена ціна на ринку «на добу наперед» за розрахунковий період (місяць) ще не буде сформована та оприлюднена на офіційному сайті АТ «Оператор ринку».

Крім того, згідно із підпунктами 6.2 та 6.9 Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 28.12.2018 № 2118, формування та узгодження фактичних обсягів споживання електричної енергії по кожному споживачу здійснюється до 8-го числа місяця, наступного за розрахунковим.

Зазвичай електропостачальники формують акти приймання-передачі товару з 10 по 12 число наступного місяця.

На підставі вищезазначеного замовники можуть звернутися до постачальників із письмовим зверненням, у якому викладені вищезазначені обставини та пропозиція щодо продовження терміну дії договору (без продовження терміну постачання товару), наприклад до 31.01.2024, на підставі підпункту 4 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості) (приклад Додаткової угоди за підпунктом 4 пункту 19 Особливостей (продовження строку дії Договору)).

Не забувайте! У разі продовження строку дії договору про закупівлю згідно з підпунктом 4 пункту 19 Особливостей замовник повинен мати документальне підтвердження, наприклад обґрунтування з посиланням на вищезазначені нормативно-правові акти; доповідну записку від ініціатора закупівлі тощо.

Ті замовники, які планують, але не встигають провести відкриті торги для здійснення закупівлі електричної енергії з 01.01.2024, можуть продовжити дію договору на постачання електричної енергії на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей.

8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону. 

Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку. 

У разі здійснення розрахунків за електричну енергію на підставі попереднього (прогнозного) акта приймання-передачі товару або виникнення необхідності виправлення помилок/неточностей в підписаних актах пропонуємо скористатись зразком акта коригування обсягів/вартості електричної енергії.

Зразок акта коригування

Акт коригування № ____   

до Акта від ____ грудня 2023 року № ________ 

м. ___________________ “____” _________ 20__ року 

Постачальник _________________________________________________________________ та 

Споживач _____________________________________________________________________ склали цей акт коригування (далі — «Акт») згідно з умовами Договору від «____» ________ 20__ року № ___ (далі — Договір) про таке: 

1.Підставами для коригування акта від ____ грудня 2023 року № ________ стали зміни фактичних обсягів/фактичної ціни (зазначити один або обидва чинники). 

2.Відповідно до умов Договору Постачальник передав, а Споживач прийняв Товар: 

Товар 

Кількість, кВт*год 

Вартість за одиницю без ПДВ, грн 

Загальна вартість Товару без ПДВ, грн 

ПДВ, грн 

Загальна вартість товару з ПДВ, грн 

Згідно з актом від ____ грудня 2023 року № ________ 

Електрична енергія

Перерахунок згідно з договірними умовами за грудень 2023 року 

Електрична енергія

Коригування на збільшення/ на зменшення вартості 

Електрична енергія 

3.Підписанням цього акта Сторони підтверджують фактичну вартість спожитої у грудні 20__ року електричної енергії на суму ____ грн___ коп. (прописом) та необхідність здійснення Споживачем остаточних розрахунків на суму ____ грн___ коп. (прописом). 

Або 

3. Підписанням цього акта Сторони підтверджують фактичну вартість спожитої у грудні 20__ року електричної енергії на суму ____ грн___ коп. (прописом) та необхідність повернення Постачальником надлишково сплачених коштів на суму ____ грн___ коп. (прописом). 

4. Цей Акт чинний із дати його підписання уповноваженими представниками Сторін. 

5. Цей Акт укладений у двох оригінальних примірниках, по одному примірнику для кожної із Сторін, і є невід’ємною частиною Договору. 

Від Постачальника 

________________________________ 

“____” ________________ 20___ року 

Від Споживача 

________________________________ 

“____” ________________ 20___ року 

Оплата електричної енергії в січні, що отримана в грудні

У статті «Розрахунки за електроенергію, спожиту наприкінці бюджетного року» ми зауважили, що для здійснення оплати в січні по електроенергії, що отримана в грудні, у договорі про закупівлю мають міститись відповідні умови.

Тобто важливо, щоб саме в договорі про закупівлю були умови, які передбачають проведення розрахунків у наступному місяці після розрахункового. Також замовникам, що здійснюють оплату за рахунок Державного бюджету України, варто врахувати таке.

Відповідно до пункту 2.14 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Мінфіну № 309 від 02.03.2012 (далі — Порядок № 309), неоплачені в кінці бюджетного періоду бюджетні фінансові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів, які були зареєстровані для здійснення оплати та не є кредиторською заборгованістю, бюджетні зобов’язання та бюджетні фінансові зобов’язання одержувачів бюджетних коштів знімаються з обліку органами Казначейства. 

Після настання нового бюджетного року, керуючись пунктом 2.15 Порядку № 309, у міру прийняття рішень розпорядником бюджетних коштів про оплату бюджетних зобов’язань та бюджетних фінансових зобов’язань, які були зареєстровані в органах Казначейства та залишилися неоплаченими на кінець минулого бюджетного періоду, органами Казначейства такі зобов’язання відображаються в обліку в поточному бюджетному періоді на підставі поданого розпорядником бюджетних коштів Реєстру бюджетних зобов’язань та / або Реєстру фінансових зобов’язань і відповідних підтвердних документів.

У новому році, щоб оплатити грудневу електроенергію, потрібно зареєструвати бюджетні зобов’язання та надати в Казначейство необхідний пакет документів згідно з переліком підтвердних документів, визначеним Методичними рекомендаціями, затвердженими наказом Державної казначейської служби України від 29.04.2013 № 68.

На підставі зазначених документів орган Казначейства у січні нового бюджетного періоду (наприклад, у 2024 році) може здійснити реєстрацію бюджетних фінансових зобов’язань та оплату за обсяг електричної енергії, отриманої у грудні попереднього року (наприклад, 2023 року).

У такому разі акт наданих послуг (приймання-передавання товарної продукції) повинен бути датований груднем поточного року (2023), тобто не пізніше закінчення строку дії договору про закупівлю(!), якщо він закінчується у грудні.

Висновок

  1. Формування та узгодження фактичних обсягів споживання електричної енергії по кожному споживачу здійснюється до 8-го числа місяця, наступного за розрахунковим. Зазвичай електропостачальники формують акти приймання-передачі товару з 10 по 12 число наступного місяця.
  2. Замовники можуть звернутися до постачальників із письмовим зверненням, у якому викладені обґрунтовані обставини та пропозиція щодо продовження терміну дії договору про закупівлю (без продовження терміну постачання товару), наприклад до 31.01.2024, на підставі підпункту 4 пункту 19 Особливостей (приклад Додаткової угоди за підпунктом 4 пункту 19 Особливостей (продовження строку дії Договору)). Не забувати при цьому підготувати документальне підтвердження.
  3. Ті замовники, які планують, але не встигають провести відкриті торги для здійснення закупівлі електричної енергії з 01.01.2024, можуть продовжити дію договору на постачання електричної енергії на підставі підпункту 8 пункту 19 Особливостей (див. шпаргалку УО щодо продовження договору в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю).
  4. Для здійснення оплати електричної енергії в січні, що отримана в грудні, необхідно, щоб у договорі про закупівлю вже були умови, які передбачають проведення розрахунків у наступному місяці після розрахункового. А замовникам, що здійснюють оплату за рахунок Державного бюджету України, варто врахувати, що в наступному бюджетному періоді потрібно зареєструвати бюджетні зобов’язання та надати в Казначейство необхідний пакет документів згідно з переліком підтвердних документів, визначеним Методичними рекомендаціями, затвердженими наказом Державної казначейської служби України від 29.04.2013 № 68. На підставі таких документів орган Казначейства у січні нового бюджетного періоду може здійснити реєстрацію бюджетних фінансових зобов’язань та здійснити оплату за обсяг електричної енергії, отриманої у грудні попереднього року.

Більше щодо електричної енергії у таких статтях: