- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

НАЗК про механізм взаємодії між ЕСЗ та Реєстром корупціонерів

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) адмініструє Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (Реєстр корупціонерів), портал, де міститься інформація про всіх фізичних та юридичних осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

16.06.2023 було офіційно повідомлено як з боку ДП «Прозорро», так і з боку НАЗК, що підприємства налагодили автоматизовану взаємодію між системою закупівель Prozorro та Єдиним державним реєстром осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Тобто тепер система закупівель Prozorro може в автоматичному режимі «підтягувати» інформацію з Реєстру корупціонерів, що допоможе швидко і безпомилково отримати дані про те, чи не перебуває в ньому юридична чи фізична особа (ФОП), яка перемогла на торгах. Після того як замовник визначив учасника переможцем, у цій електронній системі можна отримати відповідну довідку.

Так, підпунктом 3 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), передбачено, що замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією.

Наведемо приклад довідки, яка формується в електронній системі закупівель:

У цьому випадку наш переможець — це ТОВ, але з ФОП аналогічна ситуація. Аналізуючи таку довідку, яка формується автоматично, бачимо, що не підтверджено відсутність підстав за підпунктом 3 пункту 47 Особливостей.

Детальніше — у статті «Реєстр корупціонерів інтегровано в Прозорро: міняти вимоги ТД?».

У зв’язку із зазначеним виникає питання, що саме підтверджує довідка, яка зараз формується в електронній системі закупівель, та чи планується змінити функціонал, щоб зазначена довідка підтверджувала повною мірою відсутність підстав за підпунктом 3 пункту 47 Особливостей, тобто містила інформацію про керівника учасника процедури закупівлі? Група компаній «Радник» звернулася з цим питанням за роз’ясненням до НАЗК та отримала офіційну відповідь у листі № 49-08/14956-23 від 07.07.2023, у якому, зокрема, зазначено:

«…Механізм здійснення інформаційної взаємодії між Реєстром та електронною системою закупівель з метою проведення автоматичної перевірки відсутності підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі визначено Порядком інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, та електронною системою закупівель, затвердженим наказом Національного агентства з питань запобігання корупції, Міністерства економіки України 18.01.2023 № 13/23/395 (далі – Порядок).

Відповідно до Порядку електронна система закупівель автоматично формує та передає до Реєстру запит щодо отримання інформації про наявність або відсутність відомостей в Реєстрі про учасника процедури закупівлі та/або службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення конкурентної процедури закупівлі (далі – запит).

Порядком передбачено вичерпний перелік відомостей, які зазначаються у запиті, зокрема, відповідно до п.п. 3 і 4 п. 6 тип особи (фізична або юридична), код згідно з ЄДРПОУ та повне найменування юридичної особи, учасника процедури закупівлі (у разі обрання типу особи „юридична“).

Запит має містити інформацію виключно щодо однієї особи (фізичної або юридичної).

Відповідь на запит формується програмно-апаратними засобами Реєстру та передається в автоматичному режимі до електронної системи закупівель.

Водночас щодо отримання інформації про довідку, яка формується в інформаційно-телекомунікаційній системі „PROZORRO“, слід звернутись до державного підприємства „Прозорро“.

Разом з тим, Національне агентство висловлює готовність до опрацювання пропозицій від зацікавлених сторін».

У матеріалі «Автоматичні довідки в Прозорро щодо корупційних правопорушень» можете ознайомитися з позицією представника ДП «Прозорро», а саме: оскільки в електронній системі закупівель наразі немає інформації про РНОКПП керівника учасника, то автоматично перевірити наявність або відсутність відомостей про нього в Реєстрі не є можливим. Тому замовникам, на жаль, поки доведеться перевіряти цю інформацію самостійно, вимагаючи подавати оригінал довідки з НАЗК на керівника учасника.

ДП «Прозорро» шукає шляхи вирішення цього питання з метою забезпечення в подальшому повної автоматизації перевірки інформації з Реєстру.

Отже, сподіваємося, що найближчим часом в електронній системі закупівель функціонал буде удосконалений та у відповідь на запит до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, буде підтягуватися довідка, що підтверджуватиме повною мірою підпункт 3 пункту 47 Особливостей, тобто буде містити інформацію про керівника учасника процедури закупівлі.

Користуйтеся шпаргалкою щодо застосування замовником норм пункту 47 Особливостей.

Більше важливої інформації про закупівлі під час воєнного стану читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».