- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Мінекономіки про здійснення закупівлі робіт з будівництва, реконструкції, капітального ремонту одночасно з розробленням проєктної документації

Здійснення закупівлі робіт з будівництва, реконструкції, капітального ремонту може визначатись одночасно з розробленням проєктної документації щодо такого об’єкта будівництва або без нього? Огляд відповіді Мінекономіки.

На офіційному сайті Мінекономіки оприлюднено цікавий запит такого змісту: «Доброго дня! З огляду на ту кількість дискусій, які є в інтернеті, це питання й досі має кілька варіантів відповідей, але фактично незрозуміло, який є 100 % законним/правильним та таким, який не призведе до вимушеного розірвання договору про виконання робіт.

Зокрема, Законом “Про публічні закупівлі” чітко передбачено, що одночасно можна закуповувати (не поділяючи на окремі коди ДК, процедури закупівлі): 1) “поточний ремонт з розробленням проектної документації” та 2) “роботи з будівництва об’єктів з розробленням проектної документації”.

При цьому, щоб така сама умова, яка б стосувалася безпосередньо капітального ремонту (без необхідності додаткових тлумачень), а саме: формулювання “капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення з розробленням проектної документації”, в Законі не міститься.

Чи можна вважати, що слова з Закону “з розробленням проектної документації” однаково стосуються і капітального ремонту, і робіт з будівництва, які перелічені через кому? І що одночасна закупівля “робіт з капітального ремонту (з розробленням ПКД)” є цілком правильним і не потребує штучного поділу на два різні предмети закупівлі?».

Відповідь представника Мінекономіки на запит № 418/2023:

Шановний користувачу, повідомляємо, що відповідь на питання міститься у листах:

Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі — Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону. У разі, якщо замовником у розумінні Закону передбачено придбання товарів, робіт і послуг, така закупівля здійснюється відповідно до вимог Закону та Особливостей, в один із способів, залежно від очікуваної вартості предмета закупівлі, визначеного згідно з Порядком визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708 (зі змінами) (далі — Порядок).

Визначення понять «роботи» та «послуги» наведені у статті 1 Закону.

Згідно з пунктом 27 частини першої статті 1 Закону роботи — розроблення проєктної документації на об’єкти будівництва, науково-проєктної документації на реставрацію пам’яток архітектури та містобудування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, роботи з будівництва об’єктів з розробленням проєктної документації, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт.

Водночас відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону України «Про містобудівну діяльність», що встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності й спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, будівництво — нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об’єкта будівництва.

Відповідно до пункту 4 розділу І «Загальні положення» Порядку, визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з пунктом 27 частини першої статті 1 Закону за об’єктами будівництва та з урахуванням, зокрема, положень кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (далі — Настанови).

У Настанові поняття об’єкт будівництва визначено як окремий будинок, будівля, споруда будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Виходячи з вищезазначеного, при здійсненні закупівлі робіт з будівництва нових, розширення, реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення предмет закупівлі таких робіт може визначатись одночасно з розробленням проєктної документації щодо такого об’єкта будівництва.

Корисною для вас може стати шпаргалка щодо того, як розрізнити роботи від послуг, а ще більше роз’яснень від Мінекономіки ви знайдете в розділі «Книги», а саме в електронній книзі «Консультації Мінекономіки з публічних закупівель»:

Читайте також: