- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Мінекономіки про відсутність обмежень у разі продовження строку передачі товару окремо від строку дії договору

Минув строк поставки за договором про закупівлю. Відмінити тендер чи є інші варіанти? Огляд консультації Мінекономіки.

На офіційному сайті Мінекономіки оприлюднено цікавий запит такого змісту: «Добрий день. Звертаємося за роз’ясненням щодо такої ситуації. Ще 28.08.2023 оголошено процедуру відкритих торгів. Згідно з умовами тендерної документації та проєктом договору строк поставки товару до 31.10.2023. У тендерній документації зазначено, що строк поставки є істотною умовою договору. У зв’язку з оскарженням до АМКУ та повторною кваліфікацією одного з учасників станом на сьогодні процедура ще триває.

У разі визнання переможцем одного з учасників укладення договору відповідно до вимог тендерної документації є неможливим, оскільки строк поставки минув. Зазначення в договорі, що діє з моменту укладання та укладений у листопаді, строку поставки до 31.10 є абсурдним, оскільки сторони не можуть брати на себе зобов’язання зі строком їх виконання до укладення договору та виникнення правовідносин між сторонами.

Внесення змін до тендерної документації також неможливе. Водночас укладення договору, що не відповідає тендерній документації, призведе до порушення законодавства у сфері публічних закупівель та притягнення до відповідальності уповноваженої особи.

Враховуючи викладене, просимо надати роз’яснення, чи можливо в цьому випадку застосувати підпункт 2 пункту 50 Особливостей та відмінити відкриті торги із зазначеної підстави? Якщо ні, то просимо роз’яснити, яким чином діяти замовнику у цій ситуації. Дякуємо».

Відповідь представника Мінекономіки на запит 749/2023

Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі —  Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.

Відповідно пункту 17 Особливостей договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої – п’ятої, сьомої – дев’ятої статті 41 Закону та цих особливостей.

Згідно з пунктом 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених цим пунктом.

Отже, Законом та Особливостями встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених у підпунктах 1-9  пункту 19 Особливостей.

Так, відповідно до підпункту 4 пункту 19 Особливостей продовження строку дії договору про закупівлю та / або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Форма документального підтвердження об’єктивних обставин Особливостями не визначена, оскільки вона залежить саме від обставин, що спричинили продовження строку виконання зобов’язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг. Тому замовник самостійно визначає форму документального підтвердження таких обставин з дотриманням законодавства.

Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися у випадках та порядку, що були передбачені проєктом договору та договором про закупівлю з урахуванням Особливостей.

При цьому, ураховуючи вимоги частини першої статті 631 Цивільного кодексу України, згідно з якою строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору, продовження дії договору про закупівлю можливе у разі, коли строк його дії не закінчився у встановленому чинним законодавством порядку.

Таким чином, Особливості не містять обмежень щодо можливості продовження як окремо строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг, так і строку дії договору в цілому у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження.

При цьому пунктом 50 Особливостей визначено вичерпний перелік підстав, за настання яких замовник відміняє відкриті торги.

Водночас будь-які рішення щодо публічної закупівлі, у тому числі щодо відміни відкритих торгів, приймаються замовником самостійно з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель та дотриманням вимог законодавства в цілому.

Корисною для вас може стати «Додаткова угода за підпунктом 4 пункту 19 Особливостей (продовження строку виконання зобов’язань по Договору)» та ще більше роз’яснень від Мінекономіки ви знайдете в розділі «Книги», а саме в електронній книзі «Консультації Мінекономіки з публічних закупівель»:

Читайте також: