- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Мінекономіки про те, як компанії-нерезиденту отримати КЕП для участі в тендері

У цій статті поговоримо про електронний кваліфікований підпис учасника-нерезидента українських торгів.

На офіційному сайті Мінекономіки оприлюднено такий запит: «Збираємося виставити на Прозорро тендер по закупівлі послуг. Маємо декілька іноземних компаній, які надають такі послуги та хочуть взяти участь у закупівлі. Але для цього їм потрібно мати КЕП.

Підкажіть, як компанія-нерезидент може отримати КЕП, якщо вона не має представництва в Україні».

У відповіді Мінекономіки на запит № 24/2024 зазначено, зокрема, таке: «Так, для підприємств, які зареєстровані в системі як нерезиденти, цей функціонал буде необов’язковим. І нерезиденти зможуть подати пропозицію без накладання електронного підпису.

Закон України „Про публічні закупівлі“ (далі — Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою  Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 471) (далі — Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.

Згідно з пунктом 31 Особливостей тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.

Виходячи з частини одинадцятої статті 26 Закону, документи, що не передбачені законодавством для учасників — юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб — підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції.

Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників — юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб — підприємців, у складі тендерної пропозиції/пропозиції, не може бути підставою для її відхилення замовником».

Коментар. Ніщо не забороняє брати участь у публічних закупівлях учаснику-нерезиденту. Мінекономіки в інформаційному листі № 3304-06/1900-06 від 17.01.2018 зазначило: якщо учасниками процедури закупівлі є іноземні особи, такі учасники можуть надавати замовнику документи та інформацію на підтвердження відповідності встановленим у тендерній документації вимогам з урахуванням законодавства країни реєстрації такого учасника.

Якщо ж установлені замовником вимоги учасники-нерезиденти виконати не можуть, вони повинні звернутися до замовника ще на етапі звернення за роз’ясненнями або ж оскаржити вимоги тендерної документації до АМКУ. Також таким, учасникам варто доповнювати свою тендерну пропозицію довідками із поясненням щодо окремих документів або їх відсутності в складі тендерної пропозиції.

Важливо учасникам-нерезидентам в електронному кабінеті вибраного українського майданчика вказати реєстраційний номер відповідно до умов країни його реєстрації. Так електронна система закупівель Прозорро має «зрозуміти», що це учасник-нерезидент.

Корисною для вас може стати стаття «КЕП для учасника-нерезидента».

Користуйтесь розділом «Зразки документів» для ознайомлення із взірцями документів за цією тематикою та ще більше роз’яснень від Мінекономіки ви знайдете в розділі «Книги», а саме в електронній книзі «Консультації Мінекономіки з публічних закупівель»:

Читайте також: