- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Кваліфікаційні критерії в тендерній документації: як прописати та приклади

Кваліфікаційні критерії в тендерній документації потрібно зазначати зважено. Як це зробити та які законодавчі норми враховувати, розповідаємо далі.

Продовжуємо досліджувати тендерну документацію. Сьогоднішня стаття буде присвячена одній із важливих тем щодо тендерної документації, а саме кваліфікаційним критеріям. Ви вже мали можливість ознайомитись із такими статтями:

Кваліфікаційні критерії

Що ж таке ці кваліфікаційні критерії? Простими словами, це певні вимоги, які встановлює замовник до учасників, щоб пересвідчитись, що учасники, які хочуть постачати товар / надавати послуги / виконувати роботи, мають можливість зробити це належним чином відповідно до законодавства.

Щоб розібратися з кваліфікаційними вимогами тендерної документації: як їх встановлювати, що вимагати, чим керуватись, звернемось до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), якими ми наразі керуємось, та до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон).

Адже й Особливості, і Закон тісно переплетені між собою, зокрема в частині кваліфікаційних вимог, оскільки Особливості відсилають нас до Закону, але разом з цим повідомляють, що кваліфікаційні вимоги, які передбачені Законом, повинні враховувати й самі Особливості.

З чого ж це випливає?

По-перше, пунктом 3 Особливостей визначено, що замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

По-друге, пунктом 28 Особливостей передбачено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

По-третє, пунктом 2 частини 2 статті 28 Закону, в свою чергу, передбачено, що тендерна документація повинна містити один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону.

По-четверте, пунктом 28 Особливостей передбачено, що у тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому – восьмому цього пункту. А в абзацах шість та сім пункту 28 Особливостей визначено, що в тендерній документації зазначаються, зокрема, один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством.

Що ж передбачено статтею 16 Закону, до якої нас постійно відсилають Особливості?

Частинами 1–2 статті 16 Закону передбачено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям та що замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:

  1. наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
  2. наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
  3. наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
  4. наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

До кваліфікаційного критерію «наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю» Законом передбачено уточнення, а саме: у разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).

Для закупівлі робіт або послуг Закон також вносить уточнення в частині кваліфікаційних вимог, а саме щодо субпідрядників/співвиконавців. Тому, враховуючи частину 3 статті 16 Закону, якщо замовник встановлює кваліфікаційний критерій, такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та / або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, то учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.

Звертаємо увагу, що учасник може залучати субпідрядників/співвиконавців, лише якщо:

  1. закуповуються роботи або послуги;
  2. у тендерній документації встановлено такі кваліфікаційні критерії, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та / або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід.

Для товарів норма щодо залучення учасником субпідрядників/співвиконавців не застосовується.

Отже, у разі, якщо замовник закуповує роботи або послуги й встановлює такий кваліфікаційний критерій, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та / або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, то він, відповідно, повинен визначити в тендерній документації спосіб підтвердження учасниками відповідності цим кваліфікаційним критеріям, передбачивши можливість залучення потужностей субпідрядників/співвиконавців.

Тепер звернемось до Особливостей.

Особливості у свою чергу враховують Закон, але вносять свої уточнення в частині кваліфікаційних вимог статті 16 Закону. А саме пунктом 29 Особливостей визначено, що положення пунктів 1 і 2 частини 2 статті 16 Закону замовником не застосовуються у разі проведення відкритих торгів згідно з цими особливостями для закупівлі:

Тобто під час проведення відкритих торгів на закупівлю вищезазначених предметів закупівель за Особливостями замовник не вимагає:

але може вимагати:

Крім цього, слід пам’ятати, що у разі здійснення закупівель за вищезазначеними предметами, які визначені абзацом 1 пункту 29 Особливостей, замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі).

Також необхідно звернути увагу на норму пункту 48 Особливостей, відповідно до якого замовник може не застосовувати до учасників процедури закупівлі кваліфікаційні критерії, визначені статтею 16 Закону, під час здійснення закупівлі товарів.

Проте слова «може не застосовувати» не означають, що не повинен. Це просто право замовника, а не обов’язок. А зважаючи, що Закон діє, а також практику моніторингу, рекомендуємо замовникам встановлювати хоча б один кваліфікаційний критерій.

На противагу вимогам до товару, у разі закупівлі послуг або робіт замовник, навпаки, вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційному критерію (кваліфікаційним критеріям) відповідно до статті 16 Закону.

Ще однією особливістю як Закону, так і Особливостей є те, що для об’єднання учасників як учасника процедури закупівлі передбачено, що замовник повинен зазначити умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників об’єднання установленим кваліфікаційним критеріям. Про це ми вказували в статті «У торгах бере участь об’єднання учасників? Проводимо закупівлю без паніки!».

Слід також пам’ятати, що відповідно до:

Враховуючи вже згаданий у минулих статтях наказ № 680 від 13.04.2016, для кращого розуміння учасниками кваліфікаційних вимог, які замовник планує встановити в тендерній документації, такі кваліфікаційні критерії рекомендуємо замовнику винести в окремий додаток до тендерної документації, яким згрупувати всі кваліфікаційні вимоги.

Перед тим як перейти до більш практичного розділу цієї статті, завантажте шпаргалку УО щодо кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням Особливостей.

Як прописати кваліфікаційні критерії в ТД? Наводимо приклад оформлення вимоги в ТД

Враховуючи викладене вище, рекомендуємо оформити вимоги тендерної документації та додатку до тендерної документації в частині кваліфікаційних вимог таким чином:

1. У пункті 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації передбачити, зокрема:

1

Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції

Тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.

Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації:

  • інформацією, що підтверджує відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям — згідно з Додатком 1 до цієї тендерної документації

2. У пункті 5 «Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги згідно з пунктами 28 та 47 Особливостей» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації передбачити, зокрема:

5

Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги згідно з пунктами 28 та 47 Особливостей

Замовник установлює один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону. Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначені в Додатку 1 до цієї тендерної документації.

Спосіб підтвердження відповідності учасника критеріям і вимогам згідно із законодавством наведено в Додатку 1 до цієї тендерної документації.

3. У Додатку 1 до тендерної документації передбачити, зокрема:

Перелік документів та інформації для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, визначеним у статті 16 Закону «Про публічні закупівлі»:

№ з/п

Кваліфікаційні критерії

Документи та інформація, які підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям**

1

Наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій*

* під час закупівлі робіт або послуг у разі встановлення такого кваліфікаційного критерію, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців

1.1. Довідка в довільній формі про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, необхідних для надання послуг / виконання робіт /поставки товару, визначених у технічних вимогах, із зазначенням найменування, кількості та правової підстави володіння / користування.

1.2. На підтвердження інформації стосовно наявності обладнання й матеріально-технічної бази, зазначеної в довідці, учасник має надати документи/документ на підтвердження права власності / володіння / користування тощо відповідним майном. При цьому договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їхньої окремої частини) строком на три роки і більше, а також договір найму (оренди) транспортного засобу за участі фізичної особи у разі їх надання учасником мають бути засвідчені нотаріально.

1.3. На підтвердження інформації стосовно наявності технологій, необхідних для надання послуг / виконання робіт / поставки товару, визначених у технічних вимогах, учасник повинен надати інформацію про патент або наявність ліцензії, або інший документ, що підтверджує право використання учасником технологій, визначених у технічних вимогах до предмета закупівлі (зазначається замовником у разі використання норми щодо технологій).

2

Наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід*

* під час закупівлі робіт або послуг у разі встановлення такого кваліфікаційного критерію, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців

2.1. Довідка про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, за формою Таблиці 1.

Таблиця 1 

Довідка про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід

ПІБ

Кваліфікація/посада

Загальний стаж роботи

Працівник учасника/***працівник субпідрядника/співвиконавця

***Назва субпідрядника/ співвиконавця

***Заповнюється, якщо учасник планує залучити для підтвердження кваліфікації працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, спроможності субпідрядника/співвиконавця.

2.2. До довідки додати документ на кожного працівника (у документі має бути зазначено прізвище та ім’я працівника або прізвище та ініціали працівника, або прізвище, ім’я, по батькові працівника), зазначеного в довідці, який засвідчує можливість використання праці такого працівника учасником / субпідрядником / співвиконавцем (наприклад: штатний розпис / трудовий договір / договір про надання послуг / копію трудової книжки (перша сторінка, що містить інформацію про ПІБ працівника, та сторінка, що містить запис про прийняття на роботу) / інший документ).

3

Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)

3.1. На підтвердження досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) учасник має надати:

3.1.1. довідку в довільній формі, з інформацією про виконання  аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)  (не менше одного договору).

Аналогічним вважається договір _________

3.1.2. не менше однієї копії договору, зазначеного в довідці в повному обсязі,

3.1.3. копії/ю документів/а на підтвердження виконання не менше ніж одного договору, зазначеного в наданій учасником довідці.

або

лист-відгук (або рекомендаційний лист тощо) (не менше одного) від контрагента згідно з аналогічним договором, який зазначено в довідці та надано у складі тендерної пропозиції про належне виконання цього договору (вибрати один із варіантів).

Аналогічний договір може надаватися без додатків, специфікацій, додаткових угод тощо до аналогічного договору, які зазначені в ньому як невід’ємні частини договору. Їх відсутність не буде вважатись  невідповідністю тендерної пропозиції учасника.

Інформація та документи можуть надаватися про частково виконаний договір, дія якого не закінчена.

4

Наявність фінансової спроможності*

* замовник не вимагає надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини)

4.1. ___________________ (замовник самостійно визначає спосіб документального підтвердження відповідності цьому кваліфікаційному критерію)

**У разі участі об’єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об’єднаних показників кожного учасника такого об’єднання на підставі наданої об’єднанням інформації.

Висновок

Сьогодні ми з вами розібралися, як можна прописати кваліфікаційні критерії в тендерній документації, чим керуватись, на що звернути увагу при їх встановленні, як правильно прописати ці критерії та що вимагати від учасників на підтвердження. Це ще не кінець, тому слідкуйте за наступними випусками циклу статей щодо тендерної документації! Далі — більше! Слідкуйте за оновленнями порталу Радник, щоб бути завжди поруч з нами та знати всі закупівельні новини.

Прочитайте також статтю «Тендерна документація у паперовому вигляді», у ній розкрито цікаве питання.