- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Чи можна ще раз продовжити дію того самого договору про закупівлю на 20 %

Далі ви дізнаєтесь, чи можна повторно продовжити дію того самого договору про закупівлю на 20 %.

Питання передплатника порталу Радник

Відповідь Тетяни Мішти (заступниці директора департаменту регулювання публічних закупівель Мінекономіки)

На час воєнного періоду закупівлі здійснюються з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).

Закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або в разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.

Отже, в цілому згідно з Законом та Особливостями потреби замовника забезпечуються протягом поточного року. Детальніше про цей процес ми вже писали в статті «Планування закупівлі: орієнтовні покрокові дії уповноваженої особи (+ схема)».

Натомість для забезпечення безперервності задоволення потреб замовників законодавчо передбачено норму, яка дозволяє забезпечувати потребу наступного за плановим періоду та збільшити обсяг чинного договору про закупівлю, тобто фактично у неконкурентний спосіб за певних умов.

Згідно з Особливостями істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону.

При цьому частина 6 статті 41 Закону встановлює, що дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

З огляду на це є декілька передумов, при дотриманні яких замовник має право забезпечити свої потреби на початку року в неконкурентний спосіб шляхом продовження попереднього договору про закупівлю саме на той час, який достатній та необхідний йому для проведення процедури закупівлі.

Для реалізації такої можливості сторонам договору може знадобитись як одна, так і декілька додаткових угод, які, по-перше, дають можливість продовжити строк дії договору, а по-друге, визначити безпосередньо обсяг, необхідний для забезпечення потреб на час проведення закупівельної процедури на початку року. Для наочності наведемо деякі приклади:

При цьому Закон встановлює імперативне обмеження стосовно обсягу закупівлі, на який можуть бути взяті додаткові зобов’язання, і такий обсяг не може бути більшим ніж 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році.

Висновок

У разі, якщо процедура закупівлі, оголошена на початку року, відмінена у зв’язку із виявленням порушень, які неможливо усунути, і при цьому 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, не використано в повному обсязі, як це дозволяє Закон, сторони можуть укласти ще одну додаткову угоду для фактичного забезпечення потреб на час проведення наступної процедури закупівлі на початку року.

Водночас замовникові слід пам’ятати, що, оскільки метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, замовник не має своїми діями призводити до штучного або умисного обмеження кола потенційних постачальників.

Ще більше корисного за тематикою цієї статті ви знайдете в електронній книзі «Укладання додаткових угод в обсязі 20 % на початку наступного року»: