- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Алгоритм закупівель із використанням електронного каталогу за Особливостями з 01.09.2023 по 02.11.2023

01.09.2023 набирають чинності дванадцяті зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 (далі — Особливості), та порядку використання електронного каталогу.

У зв’язку з цим у цій статті розглянемо актуальний алгоритм здійснення закупівель в електронному каталозі згідно з Особливостями та сформуємо поетапний план дій замовника з 01.09.2023.

Вартісні межі закупівель в е-каталозі Prozorro Market

Відповідно до пункту 11 Особливостей для здійснення закупівель товарів, вартість яких є меншою ніж 100 тис. грн, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів.

Пунктом 10 Особливостей, зокрема, встановлено, що замовники у разі закупівлі товарів, вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, може використовувати електронний каталог відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу» (далі — Порядок № 822), з урахуванням положень, визначених Особливостями.

Вартісні межі закупівель в е-каталозі Prozorro Market

Замовник

Замовники, які є закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, що закуповують за переліком товарів згідно з додатком до Особливостей

Від 0,01 до 100 тис. грн

Від 100 тис. грн та без граничних обмежень

від 0,01 грн до 50 тис. грн

Від 50 тис. грн та без граничних обмежень

Замовник має право використовувати каталог

Замовник має право використовувати каталог

Замовник зобов’язаний використовувати каталог

Щодо обов’язковості зазначення технічних характеристик при запиті пропозиції постачальника (для будь-якого замовника)

У запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару, вартість якого не перевищує 500 тис. грн, замовник може (не зобов’язаний) визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення, у тому числі конкретну торговельну марку.

Запит пропозицій постачальників щодо закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. грн, повинен (зобов’язаний) містити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.

За результатами формування замовником у запиті пропозицій постачальників характеристик та їх допустимих значень кількість пропозицій від постачальників щодо такого товару, що відповідають характеристикам до товару, визначеного в запиті пропозицій постачальників, не може бути менше двох.

Що робити, коли запит пропозиції постачальника не відбувся

Якщо вартість допорогова, замовник окрім використання електронного каталогу може провести:

  • або спрощену закупівлю за наказом ДП «Прозорро» № 25;
  • або «пряму» закупівлю без використання електронної системи.

У разі, коли закупівля товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. грн, з використанням електронного каталогу не відбулася, замовник здійснює закупівлю шляхом застосування:

  • або відкритих торгів,
  • або запиту пропозицій постачальників в електронному каталозі.

У разі, коли закупівля товару, вартість якого становить або перевищує 50 тис. гривень, з використанням електронного каталогу не відбулася, замовник:

  • або проводить відкриті торги відповідно, не збільшуючи при цьому очікувану вартість закупівлі;
  • або повторно застосовує запит пропозицій постачальників в електронному каталозі.

У Порядку № 822 починаючи з 01.09.2023 наявний лише один спосіб здійснення закупівлі через каталог, а саме запит пропозицій постачальників, який в загальному трохи відрізняється. Зобразимо в схемах.

Схеми здійснення закупівель шляхом запиту пропозицій постачальників

Детальний алгоритм здійснення публічних закупівель із використанням електронного каталогу через запит пропозиції постачальників

Найменування етапу

Коментар

1

Затвердження та оприлюднення річного плану закупівель

+ підготовка та збереження обґрунтування закупівлі окремими замовниками згідно з постановою від 11.10.2016 № 710 «Про ефективне використання державних коштів»

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 4 Закону річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього.

Можете ознайомитись та завантажити:

Замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження в річному плані закупівель, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника (частина 1 статті 4 Закону, враховуючи пункт 14 Особливостей).

Дивіться на порталі «Вебінар: практичні поради щодо планування закупівель».

Постановою Кабміну від 11.10.2016 № 710 «Про ефективне використання державних коштів» для окремих замовників встановлено обов’язок забезпечити наявність обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, його очікуваної вартості щодо всіх публічних закупівель починаючи з 19.12.2020.

На допомогу кожному — е-книга «Дотримання Постанови № 710 в частині підготовки й оприлюднення обґрунтувань».

2

Відбір постачальника шляхом запиту пропозиції постачальників

Виходячи зі змісту пункту 57 Порядку № 822, замовник оголошує запит пропозицій постачальників в електронному каталозі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про найменування, очікувану вартість, кількість, строк, місце, спосіб поставки товару, умови його оплати та кінцевий строк подання постачальником ціни пропозиції (строк для подання постачальником ціни пропозиції не може бути меншим ніж два робочих дні з дня оприлюднення замовником запиту пропозицій постачальників в електронній системі закупівель).

Зверніть увагу! Запит пропозицій постачальників повинен містити проєкт договору з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов при будь-якій вартості закупівлі. У разі, якщо вартість закупівлі від 100 тис. грн, підстави й порядок змін умов замовник готує відповідно до пункту 19 Особливостей.

Електронною системою закупівель автоматично через електронний каталог надсилається постачальникам, кваліфікованим до відповідної категорії, повідомлення про запит пропозицій постачальників в момент оприлюднення запиту пропозицій постачальників в електронній системі закупівель.

Крім того, згідно з пунктом 12 Особливостей у запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару, вартість якого не перевищує 500 тис. грн, замовник може визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення, у тому числі конкретну торговельну марку.

Запит пропозицій постачальників щодо закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. грн, повинен містити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.

3

Подання постачальником ціни пропозиції

Згідно з пунктом 58 Порядку № 822 постачальник через електронний каталог подає пропозицію відповідно до вимог, установлених замовником у запиті пропозицій постачальників в електронній системі закупівель.

На запит пропозицій постачальників, оприлюднений замовником в електронній системі закупівель, постачальник має право подати тільки одну пропозицію.

Постачальник у відповідь на запит пропозицій постачальників від замовника не може подати пропозицію, товар у якій не відповідає специфікації товару, що зазначена в такому запиті.

4

Оцінка пропозицій при запиті цінової пропозиції

Відповідно до пункту 61 Порядку № 822 оцінка пропозицій постачальників проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі інформації, зазначеної замовником у запиті пропозицій.

У разі подання постачальниками пропозицій з однаковим значенням ціни економічно вигідною визначається пропозиція, яка була подана раніше, ніж інша пропозиція (інші пропозиції) з аналогічним значенням ціни.

5

Запит пропозиції постачальників, який не відбувся

Запит пропозицій постачальників вважається таким, що не відбувся, якщо не було подано жодної ціни пропозиції або замовником усі подані пропозиції постачальників були відхилені з підстав, визначених пунктом 64 Порядку № 822.

6

Визначення переможця відбору

Згідно з пунктом 61 Порядку № 822 постачальник, пропозиція якого за результатами оцінки електронною системою закупівель визначена економічно вигідною, визначається переможцем відбору.

Пунктом 62 Порядку № 822 визначено: замовнику, переможцю відбору та іншим постачальникам електронною системою закупівель у день визначення постачальника переможцем відбору надсилається повідомлення про визначення переможця відбору із зазначенням його найменування та місцезнаходження.

7

Відхилення переможця відбору

За пунктом 64 Порядку № 822 замовник відхиляє пропозицію переможця відбору, якщо постачальник:

  1. не підписав договір у строк, визначений абзацом першим пункту 66 цього Порядку (не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору);
  2. письмово відмовився від укладення договору на умовах, визначених у запиті пропозицій постачальників;
  3. пропонує товар походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь.

У разі відхилення пропозиції переможця відбору замовник обов’язково зазначає причину такого відхилення.

У разі відхилення пропозиції переможця відбору замовник оприлюднює таке рішення в електронній системі закупівель протягом одного робочого дня з дня його прийняття.

У разі відхилення замовником пропозиції переможця відбору з підстав, визначених цим пунктом, електронна система закупівель визначає переможцем відбору постачальника, пропозиція якого є наступною економічно вигідною.

8

Відміна замовником запиту пропозиції постачальника

За пунктом 66 Порядку № 822 замовник може відмінити запит пропозицій постачальників до укладення договору в разі:

  1. відсутності подальшої потреби в закупівлі;
  2. скорочення обсягу видатків на здійснення закупівлі;
  3. якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії обставин непереборної сили.

У разі відміни запиту пропозицій постачальників замовник обов’язково зазначає причину такої відміни.

У разі відміни запиту пропозицій постачальників замовник оприлюднює таке рішення в електронній системі закупівель протягом одного робочого дня з дня його прийняття.

Для ознайомлення: приклад протоколу про відміну запиту ціни пропозицій.

9

Укладення договору про закупівлю з переможцем відбору

Якщо закупівля до 100 тис. грн, договір за результатами проведеної закупівлі укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України.

Якщо закупівля від 100 тис. грн, договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин третьої – п’ятої, сьомої – дев’ятої статті 41 Закону, та Особливостей. Тобто з урахуванням того, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, що вичерпно перелічені в пункті 19 Особливостей.

Замовник укладає договір про закупівлю з переможцем відбору не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня отримання від переможця відбору повідомлення щодо наміру укласти договір про закупівлю (пункт 66 Порядку № 822).

Умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у проєкті договору в запиті пропозицій постачальників.

10

Оприлюднення звіту про договір, укладений без використання електронної системи закупівель

Пунктом 68 Порядку № 822 встановлено, що за результатами проведеного відбору постачальника через електронний каталог замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до статті 10 Закону (технічно формується електронною системою автоматично).

Якщо вартість закупівлі від 100 тис. грн, то згідно з пунктом 10 Особливостей за результатами здійснення закупівлі в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей, а саме протягом трьох робочих днів з дня його укладення (пункт 10 частини 1 статті 10 Закону).

11

Внесення змін до укладеного договору (якщо вартість закупівлі від 100 тис. грн)

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених пунктом 19 Особливостей, замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням Особливостей — протягом 3 робочих днів з дня внесення змін.

12

Звітування про виконання договору (якщо вартість закупівлі від 100 тис. грн)

У разі виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії такого договору про закупівлю за умови його виконання сторонами, або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю у строки, визначені пунктом 12 частини першої статті 10 Закону, а саме протягом 20 робочих днів з дня

  • виконання сторонами договору про закупівлю або
  • закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або
  • його розірвання.

Під час оприлюднення в електронній системі закупівель звіту про виконання договору про закупівлю відповідно до Закону інформація, передбачена пунктом 13 частини першої статті 42 Закону, замовником не зазначається.

У звіті про виконання договору про закупівлю, укладеного з використанням електронного каталогу, замість інформації, визначеної пунктом 1 частини першої статті 42 Закону, зазначається унікальний номер закупівлі, здійсненої з використанням електронного каталогу, присвоєний електронною системою закупівель.

У разі, коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та / або місцезнаходження постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та / або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та / або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та / або постачальника, така інформація у звіті про виконання договору про закупівлю, який укладений відповідно до пункту 10 цих особливостей, може зазначатися як назва населеного пункту місцезнаходження замовника та / або місцезнаходження постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та / або назва населеного пункту, у який здійснюється доставка товару (у якому виконуються роботи чи надаються послуги).

Важливо! Постановою Уряду від 02.08.2022 № 861 встановлено, що учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку товарів, що є предметом закупівлі з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю.

Іншими словами: якщо закупівля «підлягає локалізації» (у т. ч. вартує понад 200 тис. грн), замовник повинен прозвітувати про виконання такого договору (у т. ч. разом зі звітом про виконання оприлюднити фактичну калькуляцію собівартості такого товару).

Усе про локалізацію читайте в електронній книзі «Локалізація в закупівлях».

Відео, яке допоможе провести запит пропозиції постачальника:

Читайте також публікації: