- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Накладання електронного підпису на документи, надані після кінцевого строку подання: практика АМКУ

Відповідно до пункту 32 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон) тендерна пропозиція — пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав для відмови учаснику в участі, установлених в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Абзацом 1 пункту 31 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визначено, що тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин 4, 6 та 7 статті 26 Закону.

За нормами пункту 6 частини 2 статті 21 та пункту 14 частини 2 статті 22 Закону оголошення про проведення відкритих торгів та тендерна документація повинні містити інформацію про кінцевий строк подання тендерних пропозицій.

Частиною 3 статті 12 Закону встановлено, що під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій/пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Виходячи зі змісту наведених норм, тендерною пропозицією вважається інформація та документи, які подані до кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Тим самим все інше, завантажене учасником в електронній системі після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, не вважається частиною тендерної пропозиції. Тобто завантажені в системі обґрунтування аномально низької ціни, інформація чи документи на виправлення невідповідностей в порядку частини 9 статті 26 Закону та документи переможця, що вимагаються відповідно до абзацу 15 пункту 44 Особливостей, не є частиною тендерної пропозиції.

Зараз здебільшого усі замовники визначають в умовах закупівлі вимогу щодо накладення учасником електронного підпису на усю тендерну пропозицію. Деякі з таких замовників вважають, що ця вимога стосується обов’язковості підписання електронним підписом і після завантаження в електронній системі інформації чи документів, що не є частиною тендерної пропозиції, як наведено вище. Проте така думка є хибною, оскільки, повторюсь, такі інформація чи документи не є частиною пропозиції, в той час коли наведена вимога стосується підписання електронним підписом саме тендерної пропозиції.

Розглянемо таке твердження з точки зору позиції Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія).

Рішення Колегії від 19.01.2022 № 1095-р/пк-пз, закупівля № UA-2021-11-29-011659-c.

Обставини розгляду скарги

Замовником встановлено невідповідності в документах тендерної пропозиції учасника, що підтверджують його відповідність кваліфікаційним критеріям, та надано можливість їх виправити в порядку частини 9 статті 26 Закону. Цей учасник наведені невідповідності виправив. Замовник визначив його переможцем торгів.

Позиція скаржника

Не погоджуючись із рішенням замовника про визначення конкурента переможцем, скаржник просив Колегію зобов’язати замовника скасувати таке рішення. Посилаючись на умову закупівлі щодо накладення електронного підпису посадової/уповноваженої посадової особи учасника на тендерну пропозицію, скаржник стверджує, що після завантаження документів на виправлення невідповідностей учасник наклав електронний підпис фізичної особи, а не, як на його думку мало бути правильним, електронний підпис юридичної особи.

Позиція Колегії

Колегія зазначила, що кінцевий термін подання тендерних пропозицій — 17.12.2021. Документи, що надані 24.12.2021 на усунення невідповідностей, не подавались у складі пропозиції до кінцевого строку подання пропозицій. Документацією передбачено, що саме на пропозицію обов’язково повинен бути накладений електронний підпис посадової/уповноваженої посадової особи учасника процедури закупівлі. Тому Колегія наголосила, що документи, які надані після кінцевого строку подання пропозицій, не є складовою тендерної пропозиції учасника, тим самим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.

Коментар

Варто окремо зупинитись і на іншому. Виходячи з наведеної в рішенні Колегії вимоги закупівлі щодо електронного підпису, з урахуванням нюансів, на яких зупинялась Колегія, вбачається, що на виконання такої вимоги на пропозицію учасника повинен бути накладений підпис відповідної особи з відображенням посади в учасника, а не просто підпис такої особи як фізичної особи.

І якщо подана скарга до органу оскарження, замовник у разі отримання запиту від органу оскарження в порядку пункту 63 Особливостей повинен надати інформацію, документи та матеріали щодо проведення процедур закупівель. Тому замовник може скористатись взірцем інформації по суті скарги на запит АМКУ, що розміщений на порталі RADNUK.COM.UA.

Читайте також публікації: