- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Мінекономіки про те, чи буде вважатись порушенням публікація звітів за договорами до 50 тис. грн

На офіційному сайті Мінекономіки оприлюднено цікавий запит такого змісту: «Якщо загальна річна вартість за кодом ДК вище 50 тис. грн, але менше 100 тис. грн, при цьому кожна позиція плану за цим кодом становить менше 50 тис. (приклад: водопостачання для різних об’єктів), як трактувати вимоги пункту 11 Постанови № 1178: публікувати звіт про кожну закупівлю за цим кодом ДК, орієнтуючись на загальну суму по коду чи не публікувати, орієнтуючись на очікувану вартість конкретної позиції плану? Якщо ми ХОЧЕМО все одно публікувати звіт про договір про закупівлю, яка не перевищує 50 тис. грн, чи буде це порушенням законодавства?».

Відповідь представника Мінекономіки на запит 139/2023: «Шановний користувачу, повідомляємо, що відповідь на питання міститься в листах:

Закон України „Про публічні закупівлі“ (далі — Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України „Про публічні закупівлі“, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі — постанова № 1178, Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.

Відповідно до абзацу другого пункту 11 Особливостей у разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою, ніж 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель замовник не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

При цьому Особливостями не встановлено заборони щодо публікації з власної ініціативи замовника звіту про договір про закупівлю у разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою, ніж 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель. Будь-які рішення здійснюється замовником самостійно з дотриманням вимог законодавства».

Коментар

Аналогічної думки ми дійшли у статті «Чи буде порушенням після 25.02.2023 оприлюднювати звіт про договір без ЕСЗ за договором до 50 тис. грн?». Утім, у статті «Три спірні питання щодо розміщення звіту про договір по закупівлях до 50 тис. грн» ми зафіксували, що якщо замовник наперед знає, що вартість предмета на рік буде 50 тис. грн і більше, рекомендуємо з початку укладення першого договору, наприклад на 20 тис. грн, опублікувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. І потім з наступною закупівлею по такому ж предмету закупівлі також публікувати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оскільки ще на початку перед закупівлями замовник знав, що вийде за межі 50 тис. грн.

А якщо, наприклад, на початку року є договір на 30 тис., і далі замовник більше не планує по такому предмету закупівлі нічого закуповувати протягом року, тоді й не потрібно оприлюднювати звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Далі може статися так, що, наприклад, у замовника по цьому коду виникне непередбачувана закупівля знову на 30 тис. грн, тоді таку закупівлю можна вважати новим предметом договору і новою закупівлею, яку замовник не міг передбачити. За логікою й відповідно до пункту 11 Особливостей звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, знову не потрібно публікувати, бо це новий предмет договору, який замовник не міг передбачити. 

За потреби завантажте приклад протоколу про затвердження РП (змін до РП) щодо договорів до 50 тис. грн та ще більше консультацій Мінекономіки читайте в електронній книзі «Консультації Мінекономіки з публічних закупівель»: