- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Надання 24 годин на виправлення документів, які вимагалися у технічному завданні і не тільки: думка суду

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/2246/23 від 19.05.2023

Замовник (далі — позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Держаудитслужби (далі — відповідач), яким просить суд, зокрема, визнати протиправним та скасувати висновок про результати моніторингу закупівлі UA-2023-01-23-016334-a від 21.03.2023.

Відповідачем в електронній системі закупівель оприлюднено висновок про результати моніторингу закупівлі № UA-2023-01-23-016334-а. За результатами моніторингу відповідачем встановлено такі порушення:

Порушення 1 — надання 24 годин на виправлення документів, які вимагалися у технічному завданні

Позиція відповідача: технічне завдання тендерної документації містило таку вимогу: «Надати фотографії упаковок, де вказана назва виробу, упаковка з кількістю штук і бренд фірми, для ідентифікації великого асортименту підгузків.

Серед переліку доданих ТОВ «А» фотографій були відсутні зображення підгузків для дорослих розміру S та М. У зв’язку з цим позивач розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою завантажити фотографії протягом 24 годин з моменту розміщення в електронній системі закупівель повідомлення. ТОВ «А» виконало вимоги, передбачені повідомленням замовника.

За результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції ТОВ «А» установлено порушення вимог пункту 40 та абзацу 2 підпункту 2 пункту 41 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості та Постанова № 1178 відповідно), замовник не мав права розміщувати повідомлення з вимогою про усунення порушень.

Позиція суду: виконання вимог повідомлення замовника не призводить до зміни предмета закупівлі, найменування товару, марки, моделі тощо. Також замовник уповноважений на розміщення повідомлення з вимогою про усунення порушень.

Порушення 2 — замовник не зазначив код товару, визначений згідно з Єдиним закупівельним словником, що найбільше відповідає назві кожної номенклатурної позиції

Позиція відповідача: замовник порушив вимогу пункту 14 Порядку № 1082 та не зазначив код товару, визначений згідно з Єдиним закупівельним словником, що найбільше відповідає назві кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі.

Позиція суду: при визначенні коду ДК 021:2015 для товару, судом встановлено, що позивачем було звернуто увагу на його основні характеристики, такі як: призначення та технічні характеристики, та враховано, які коди вибирають інші замовники, закуповуючи цей предмет закупівлі. Тому було вибрано ДК 021:2015:33750000-2: Засоби для догляду за малюками як найбільш правильний. Отже, твердження Держаудитслужби щодо порушення вимог пункту 14 Порядку № 1082 є необґрунтованим.

Порушення 3 — невстановлення в умовах тендерної документації кваліфікаційних критеріїв

Позиція відповідача: за результатами аналізу тендерної документації встановлено порушення вимог частини першої статті 16 та пункту 2 частини 2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон).

Позиція суду: чинним законодавством не передбачено імперативних правил щодо встановлення кваліфікаційних критеріїв (одного чи декількох), способу підтвердження відповідності, у зв’язку з чим такі вимоги встановлюються на розсуд замовника. Суд зазначає, що не є доречним встановлення будь-якої додаткової конкретизації по кваліфікаційних критеріях частини першої статті 16 та пункту 2 частини другої статті 16 Закону.

Керуючись статтями 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішив адміністративний позов про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу задовольнити повністю та стягнути на користь замовника за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 684,00 грн.

На порталі оновлено Додатки 1 до всіх тендерних документацій, а саме:

Додаток 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги);

Додаток 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги) з урахуванням Особливостей на закупівлю природного газу (щодо застосування пп. 6 п. 13 Особливостей);

Додаток 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги) з урахуванням Особливостей (природний газ);

Додаток 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги) (електрична енергія з особливостями);

Додаток 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги) (локалізація послуги/ роботи);

Додаток 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги) (локалізація товар).

Публікації з прикладами та аналізом наявних судових рішень щодо різноманітних актуальних питань сфери публічних закупівель легко знайти у розділі «Судова практика закупівель»:

Більше важливої інформації про закупівлі під час воєнного стану читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».