- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Додаткові роботи у разі коригування проєктної документації: коротко про важливе

Питання читача

Відповідь експерта

Або замовник може провести переговорну процедуру закупівлі у випадку дотримання умов, передбачених у пункті 5 частини 2 статті 40 Закону: якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендеру. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендеру.

При цьому Закон не містить окремих вимог, що на момент закупівлі додаткових робіт і до їх повного виконання має діяти основний (первинний) договір про закупівлю.

Тому, якщо роботи по основному договору про закупівлю повністю завершені, замовник може звітувати про виконання зазначеного договору в електронній системі закупівель відповідно до пункту 12 частини 1 статті 10 Закону. Наявність оголошеної чи лише запланованої переговорної процедури закупівлі на закупівлю додаткових аналогічних робіт по тому ж об’єкту особливої ролі не відіграє.

Проте, якщо додаткові аналогічні роботи, які замовник закуповує чи планує закупити, технічно пов’язані з виконанням робіт по основному договору про закупівлю і повністю завершити виконання обсягу робіт, передбаченого в основному договорі про закупівлю, без одночасного (попереднього) виконання додаткових робіт неможливо, замовник у разі потреби повинен розглянути можливість продовження строку дії основного договору про закупівлю.

При цьому йому потрібно зважити, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім тих випадків, які наведені у частині 5 статті 41 Закону.

Однією з підстав для зміни істотних умов є необхідність продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Як документальне підтвердження наявності обставин, які спричинили потребу в пролонгації строків, у цьому випадку можна використати документи, що свідчать про виникнення необхідності в закупівлі додаткових будівельних робіт, які не були зазначені в початковому проєкті та які закуповують за окремим договором про закупівлю (укладеним за результатами переговорної процедури або «прямого» договору), у зв’язку з потребою виконання яких укладають додаткову угоду щодо продовження строків у основному (первинному) договорі про закупівлю.

Чи можна зменшити суму договору про закупівлю, не зменшуючи обсяг, без коригування проєктної документації, якщо роботи виконались на меншу суму?

Відповідно до Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів, затвердженого наказом Мінрегіону України від 16.05.2011 № 45 і зареєстрованого в Мін’юсті України від 01.06.2011 № 651/19389 (далі — Порядок) коригування проєктно-кошторисної документації — внесення змін до затвердженого (схваленого) проєкту будівництва на підставі завдання на коригування.

Завдання на проєктування (коригування) визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об’єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень (вимоги нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення зазначаються в завданні окремим пунктом).

У завданні на проєктування можуть встановлюватися вимоги щодо обґрунтування використання імпортних матеріалів, виробів, конструкцій та устаткування (з порівнянням технічних і цінових характеристик відповідних вітчизняних матеріально-технічних ресурсів) (абзаци 1 та 2 підпункту 4.2 пункту 4 Порядку).

Водночас вартість договору про закупівлю робіт визначається не відповідно до сум, визначених у кошторисній інвесторській документації, а виходячи зі змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.

Зменшення учасником вартості виконання робіт на об’єкті під час аукціону чи зміна ціни у вже підписаному договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості робіт) не є підставою для внесення змін до інвесторської проєктної та кошторисної документації.

Отже, у разі потреби зменшення суми договору про закупівлю, якщо роботи виконались на меншу суму, замовнику варто використати пункт 5 частини 5 статті 41 Закону, а саме: погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. При цьому додатково коригувати проєктну документацію немає необхідності.

Більше щодо теми на порталі RADNUK.COM.UA: