- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Пам’ятка: завантажувати підтвердні документи необхідно за будь-яких підстав застосування переговорної процедури закупівлі

Пропонуємо розглянути рішення Органу оскарження від 21.07.2021 № 16703-р/пк-пз (оголошення UA-2021-06-30-006466-c [1]) щодо порушення замовником порядку проведення процедури закупівлі через відсутність експертних, нормативних, технічних та інших документів, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

Позиція скаржника

В електронній системі закупівель до оголошення про проведення переговорної процедури закупівлі «90510000-5 (ручне прибирання і очищення території у Інгульському районі м. Миколаєва)» (№ UA-2021-06-30-006466-c [1]) замовником додано «Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю під час застосування переговорної процедури закупівлі» від 30.06.2021, підписане головою тендерного комітету Особа_1.

Однак у даному повідомленні замовником зазначено лише обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі. Експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі, у повідомленні про намір укласти договір про закупівлю відсутні.

Позиція замовника

У пункті 14 «Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю під час застосування переговорної процедури закупівлі» від 30.06.2021 замовником надається саме нормативне обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі — пункт 1 частини 2 статті 40 Закону. У цьому випадку відсутня необхідність посилатися на експертні чи технічні документи тощо у зв’язку з тим, що можливість застосування переговорної процедури закупівлі у випадку, якщо двічі було відмінено процедури відкритих торгів через відсутність достатньої кількості пропозицій, передбачена основним Законом, що визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг.

Позиція АМКУ

Відповідно до інформації, розміщеної на вебпорталі Уповноваженого органу, у процедурах закупівель UA-2021-02-26-002777-b [2], UA-2021-04-29-007304-c [3] та UA-2021-05-18-010294-b [4], які були відмінені замовником у зв’язку з поданням для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій, що призвело до застосування замовником переговорної процедури закупівлі, замовником було встановлено ідентичні вимоги до учасників.

Відповідно до пункту 8 частини 6 статті 40 Закону повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинно містити таку інформацію: обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» [5] переговорна процедура застосовується, якщо замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, при цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації. Водночас повідомлення про намір укласти договір про закупівлю не містить такої інформації щодо експертних, нормативних, технічних та інших документів, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

З урахуванням матеріалів, а також інформації скаржника, наведеної у скарзі, та пояснень замовник не обґрунтував та документально не підтвердив наявність підстав для застосування переговорної процедури закупівлі з наведених вище підстав, що вплинуло на об’єктивність визначення переможця.

Враховуючи інформацію, наведену вище, Колегією були виявлені в діях замовника під час проведення зазначеної переговорної процедури закупівлі порушення, зокрема безпідставне застосування процедури закупівлі, які вплинули на об’єктивність визначення переможця процедури закупівлі та які неможливо усунути через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель, що є підставою для відміни процедури закупівлі відповідно до вимог частини 8 статті 40 Закону.

Коментар

До 26.06.2021 замовник під час оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю мав зазначити лише інформацію щодо документів, якими він керується, тобто посилання на експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі. Натомість з 26.06.2021 замовники мають завантажити в електронну систему закупівель відповідні документи (залежно від предмета закупівлі, підстав застосування переговорної процедури закупівлі такими документами можуть бути тендерна документація або витяг з неї, різні сертифікати, договір з дистриб’ютором, договір з виробником, лист з акредитованого майданчика, протокол про відміну процедури закупівлі тощо).

Ще більше практики оскарження знайдете на порталі RADNUK.COM.UA [6] в розділі «Практика оскарження закупівель [7]» та в електронній книзі «Збірник рішень АМКУ, як Органу оскарження [8]». Також вас зацікавить:


Додатково пропонуємо переглянути Бізнес-сніданок “Нові реалії оскарження процедур закупівель”