- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Змінився виробник і марка локалізованого товару: як прозвітувати про виконання договору про закупівлю?

Питання передплатника порталу Радник

Відповідь Тетяни Мішти (заступниці директора департаменту регулювання публічних закупівель Мінекономіки)

Уповноважений орган формує та веде перелік товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який оприлюднюється на його офіційному вебсайті. Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару, що є предметом закупівлі, та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас постановою КМУ від 02.08.2022 № 861 встановлено, зокрема, що ступінь локалізації виробництва товарів, що є предметом закупівлі, підтверджується Мінекономіки в автоматичному режимі під час формування переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації, на підставі поданої виробником товару заявки та підтвердження здійснення на території України виробництва не менше одного з елементів товару та / або використання вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів, виготовлених на території України. До переліку включаються товари, які відповідають ступеню локалізації, в разі коли дотримані відповідні вимоги, вказані у Постанові № 861.

При цьому договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених законодавством. Про це ми, зокрема, вказали в статті «Внесення змін до істотних умов договору про закупівлю».

Згідно зі статтею 180 ГКУ зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов’язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов’язкові умови договору відповідно до законодавства.

Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї зі сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов’язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості.

Так, постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 затверджено особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі — Особливості № 1178).

Згідно з Особливостями № 1178 істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Користуйтесь також практичною статтею «Додаткові угоди в публічних закупівлях: аналіз кожної підстави для внесення змін до істотних умов договору».

Таким чином, ураховуючи вимоги чинного законодавства, зміна виробника і марки товару можлива у випадку покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

При цьому, оскільки Закон встановлює обов’язок, а не право замовника здійснювати закупівлю товарів, визначених Законом, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує відповідний ступінь локалізації на конкретний рік, зміна істотних умов щодо предмета договору про закупівлю у разі покращення його якості можлива за умови дотримання стосовно такого предмета вимог стосовно наявності у переліку товару із відповідним ступенем локалізації.

У такому випадку для зміни істотних умов щодо покращення якості сторони можуть укласти відповідну додаткову угоду до договору про закупівлю (приклад додаткової угоди за підпунктом 3 пункту 19 Особливостей). Натомість учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, одночасно з передачею товару має надати замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом зі звітом про виконання договору про закупівлю.

Нагадуємо, що на порталі Радник є окремий розділ, де розміщені усі необхідні документи для проведення процедури з урахуванням вимог щодо локалізації — «Локалізація виробництва». Читайте також: