- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Заступник генерального директора ДП «Прозорро» про локалізацію в електронному каталозі, зокрема під час купівлі генератора

Часто в електронному каталозі можна побачити запит пропозиції постачальника при купівлі такого товару, як генератор. Де вказуються вимоги щодо локалізації? У проєкті договору про закупівлю? І які підтвердні документи повинен надати учасник? Поговоримо про це далі.

Згідно з положеннями пункту 3 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), замовники під час здійснення публічних закупівель певних визначених товарів зобов’язані дотримуватись вимог пункту 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі».

Це означає, що під час закупівлі, наприклад, дизельного генератора на суму більше 200 тис. грн замовники, незалежно від способу придбання такого товару (відкриті торги з особливостями, запит пропозицій чи укладення договору без використання електронної системи), мають враховувати вимоги щодо необхідності підтвердження ступеня його локалізації.

Для закупівель понад порогові межі, визначені міжнародними угодами з публічних закупівель, замовникам дозволяється придбати як локалізований товар, так і товар походженням з країн, з якими укладено такі угоди. Якщо ж очікувана вартість закупівлі менша визначених меж — лише локалізований товар.

Перелік товарів з підтвердженим ступенем локалізації оприлюднено на вебпорталі prozorro.gov.ua (далі — Перелік). Додатково для зручності та допомоги у визначенні коду за ДК 021:2015 користуйтесь переліком на порталі Радник:

Особливості дозволяють не застосовувати зазначені норми замовникам лише у разі закупівлі товару для потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів на їх запит з подальшою передачею таких товарів на облік запитувача (див. «Локалізація в оборонних закупівлях»).

Під час проведення інших публічних закупівель, а саме відкритих торгів з особливостями, замовники мають встановити в тендерній документації вимоги щодо наявності товару, що пропонується учасником, у Переліку, а також вимагати від учасника надання документів, передбачених пунктом 13-1 Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженого постановою КМУ від 02.08.2022 № 861 (далі — Порядок).

Ідеться про сертифікат відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT), або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим органом з оцінки відповідності відповідно до законодавства.

Якщо закуповуються колісні транспортні засоби, то додатково вимагається сертифікат типу обладнання (або сертифікат типу транспортного засобу) чи сертифікат відповідності транспортних засобів або обладнання, чи сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження, у якому зазначено місцезнаходження виробника колісного транспортного засобу в Україні, виданий органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, який відповідно до законодавства призначений Мінінфраструктури, чи свідоцтво про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI), що входить в структуру ідентифікаційного номера колісного транспортного засобу (VIN), виданого національною організацією України, уповноваженою на ведення реєстрації та присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI).

Якщо ви ще не встигли ознайомитись із нещодавніми змінами в НПА щодо локалізації, читайте статтю «04.11.2023 набули чинності зміни до Порядку підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів (огляд у порівняльній таблиці)».

Водночас, оскільки у запиті пропозицій відсутня тендерна документація, то і вимагати від постачальника надання документів під час запиту пропозиції постачальника, передбачених пунктом 13-1 Порядку, на мою думку, не потрібно. Це пояснюється тим, що вимога пункту 13-1 Порядку встановлюється саме в тендерній документації.

Крім того, профілі товарів в електронному каталозі наразі (станом на листопад-2023), на жаль, не містять інформації щодо ступеня локалізації цих товарів. Тож, купуючи такий товар через електронний каталог, замовник має впевнитись, що він є в переліку локалізованих товарів на Prozorro.

Для цього потенційні учасники мають розуміти, що вимагається лише товар з підтвердженим ступенем локалізації, тобто наявний у Переліку.

Водночас з 02.11.2023 набрали чинності зміни до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2020 № 822, які передбачають, що замовник у запиті пропозицій може визначити виключно інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару (профілю), визначеної адміністратором каталогу.

Таким чином, для того щоб така характеристика, як ступінь локалізації товару, з’явилась у запиті пропозицій, відтепер її може визначити лише адміністратор каталогу. У випадку товарів, що підлягають локалізації, це ДУ «Професійні закупівлі».

Тому замовникам, які бажають закуповувати локалізовані товари через електронний каталог, рекомендуємо звернутись до ДУ «Професійні закупівлі», щоб вони внесли відповідні характеристики до профілів товарів.

Також слід мати на увазі, що пункт 13 Порядку вимагає, щоб учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, одночасно з передачею товару надав замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару. Якщо постачальник не надає калькуляції або вона не підтверджує відповідний відсоток ступеня локалізації, рекомендуємо замовнику не приймати такий товар. Тому в проєкті договору також потрібно передбачити відповідний пункт.

Таку калькуляцію замовник має оприлюднити в електронній системі закупівель разом із звітом про виконання договору про закупівлю (користуйтесь шпаргалкою уповноваженої особи щодо звітування про виконання договору про закупівлю).

Висновок

Станом на листопад-2023 безперешкодно використовувати запит пропозицій для товарів, що підлягають локалізації, можна на суми до 200 тис. грн.

Після внесення ступеня локалізації до характеристик відповідного товару це можна буде робити і для товарів очікуваною вартістю понад 200 тис. грн. А до того часу рекомендую замовникам використовувати відкриті торги з особливостями.

Більше — в електронній книзі «Прозорро Маркет з прикладами документів»: