- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Вимога щодо 24 годин на виправлення невідповідностей у тендерній документації

У сьогоднішній статті продовжуємо розкривати нюанси складання тендерної документації та торкнемось вимоги щодо надання учаснику можливості виправляти помилки, допущені в його тендерній пропозиції, протягом 24 годин. У яких документах / інформації учасника можна виправляти невідповідності, а за які відразу необхідно відхиляти тендерну пропозицію учасника, розглянемо далі.

Ви вже мали можливість ознайомитись із такими статтями щодо формування тендерної документації:

Норма про виправлення помилок учасником і де її шукати

По-перше, пунктом 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визначено, що, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та / або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та / або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків

Невідповідністю в інформації та / або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Ознайомтесь також із прикладом протоколу про усунення невідповідностей.

По-друге, пунктом 44 Особливостей передбачено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:

Отже, враховуючи викладене вище та норми законодавства, є ряд документів / інформації, на які замовник надає учаснику 24 години на виправлення помилок, які допущені в цих документах/ інформації, а вже у випадку їх невиправлення замовник відхиляє тендерну пропозицію учасника.

А є ряд інших документів, за які замовник повинен відразу відхилити тендерну пропозицію учасника, не даючи йому 24 години на виправлення помилок у цих документах / інформації.

Спираючись на практику АМКУ та ДАСУ, розберемось, які ж документи підпадають під виправлення, а які ні, та на чому слід зробити акцент, формуючи тендерну документацію та розглядаючи тендерні пропозиції учасників.

Звертаємо увагу! У наведених прикладах звучить норма пункту 40 Особливостей в редакції від 12.10.2022, яка відповідає пункту 43 Особливостей у чинній редакції.

Акцент № 1: відсутня позитивна практика щодо усунення невідповідностей в документах / інформації, які стосуються технічних та якісних характеристик предмета закупівлі

Хоч норма пункту 43 Особливостей звучить таким чином, ніби учасник може виправити помилки в документах, які надані ним щодо технічних, якісних характеристик предмета закупівлі, а ці виправлення, своєю чергою, не призведуть до зміни самого предмета закупівлі, найменування товару, марки, моделі тощо, ця невідповідність належить до тих, на які надається 24 години на виправлення.

Проте позиція органу оскарження (АМКУ) та ДАСУ з цього приводу інша, протилежна. Вони вважають, що на документи, надані учасником щодо технічних, якісних характеристик предмета закупівлі, навіть якщо вони не змінюють предмет закупівлі, найменування товару, марки, моделі тощо, 24 години на виправлення помилок не надається.

Тому поки не буде позитивної практики з цього приводу, не радимо замовникам надавати на усунення невідповідностей жодних документів / інформації, які стосуються технічних та якісних характеристик предмета закупівлі.

Радимо замовникам при підготовці технічної частини бути досить обережними, вимагаючи той чи інший документ/довідку, щоб не потрапити в ситуацію: «а чи можу я дати на цей документ/довідку 24 години на виправлення, адже вона, ніби, не змінює предмет закупівлі, найменування товару, марки, моделі тощо».

Тому не радимо в розділі технічної частини тендерної документації вимагати будь-які зайві документи, які ускладнюють тендерну документацію або опосередковано стосуються технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, зокрема різні гарантійні листи/довідки/тощо, зміст яких прямо не стосується технічних та якісних характеристик товару / роботи / послуги, оскільки, виходячи зі змісту пункту 43 Особливостей, робимо висновок, що випадки відсутності інформації (та / або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, не є невідповідністю, яку учасник може усунути.

На підтвердження цієї думки наведемо кілька рішень АМКУ та ДАСУ:

Приклад 1. Рішення АМКУ № 8875-р/пк-пз від 19.06.2023. Гарантійний лист для підтвердження технічних характеристик

Тендерною документацією вимагається: «Для підтвердження відповідності тендерної пропозиції технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам замовника учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати: 5) гарантійний лист, складений в довільній формі, щодо постачання товару, що є предметом закупівлі, в обсягах та у строки, які визначені замовником, та щодо виконання вимог замовника до предмета закупівлі, наведених у додатку 4 до тендерної документації».
 
У складі пропозиції скаржника відсутній гарантійний лист, складений в довільній формі, щодо постачання товару, що є предметом закупівлі, в обсягах та у строки, які визначені замовником, та щодо виконання вимог замовника до предмета закупівлі, наведених у додатку 4 до тендерної документації.
 
Замовником щодо пропозиції учасника розміщено вимогу про усунення невідповідностей.
 
На вимогу про усунення невідповідностей скаржник надав гарантійний лист.
 
Орган оскарження зазначає, що вказані замовником документи не відносяться до документів, визначених пунктом 40 Особливостей (у редакції, яка діяла на момент початку проведення процедури закупівлі).

Приклад 2. Рішення АМКУ № 1075-р/пк-пз від 31.01.2023. Довідка в довільній формі для підтвердження технічних характеристик

Тендерною документацією вимагається: «Довідка в довільній формі про підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, згідно з вимогами, зазначеними в Додатку 4 до тендерної документації».
 
Водночас у складі пропозиції переможця відсутня довідка в довільній формі про підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, згідно з вимогами, зазначеними в Додатку 4 документації.
 
Замовником було розміщено вимогу про усунення невідповідностей.
 
Орган оскарження зазначає: «Водночас зазначені документи не відносяться до документів, визначених пунктом 40 Особливостей, у зв’язку з чим замовник не мав права звертатись за усуненням невідповідностей у зазначених вище документах».

Приклад 3. Висновок ДАСУ від 30.01.2023 щодо закупівлі № UA-2022-12-21-023060-a. Порівняльна таблиця для підтвердження технічних характеристик

…Відповідно до пункту 6 (Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі) розділу III тендерної документації замовника учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічній специфікації (технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі) Додатка 5 до тендерної документації.
 
Так, за вимогою пункту 3 Додатка 5 (Технічна специфікація до предмета закупівлі) до тендерної документації у складі пропозиції учасник подає порівняльну таблицю відповідності запропонованого товару технічним вимогам замовника, зазначеним у Технічній специфікації.
 
Крім цього, у Додатку 5 до тендерної документації визначено, що для підтвердження відповідності пропонованого учасником товару технічним вимогам до предмета закупівлі учасник подає у складі пропозиції будь-який із таких документів: документи від виробника / паспорт товару / сертифікат, які повинні містити опис технічних характеристик товару, перелік комплектації товару, інструкцію до використання.
 
Учасником ТОВ ХХХ у складі тендерної пропозиції не надано порівняльної таблиці відповідності запропонованого товару технічним вимогам замовника, зазначеним у Технічній специфікації, а також не надано відповідних документів на підтвердження відповідності пропонованого учасником товару технічним вимогам до предмета закупівлі, а саме: документи від виробника / паспорт товару / сертифікат, які б містили опис технічних характеристик товару, перелік комплектації товару, інструкцію до використання.
 
…Замовник розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей у тендерній пропозиції учасника ТОВ ХХХ, у якому зазначив про неподання учасником порівняльної таблиці відповідності запропонованого товару технічним вимогам замовника, зазначеним у Технічній специфікації (відповідно до пункту 3 Додатка 5 тендерної документації), та документів з описом технічних характеристик товару, переліком комплектації товару, інструкцією з використання та із встановленням вимоги щодо додання відповідних документів або листа-пояснення щодо сертифікації такого товару на ринку.
 
Таким чином, відповідно до вищевказаної норми Особливостей, у разі виявлення замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі невідповідності в інформації та / або документах про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, такі невідповідності не підлягають усуненню.
 
Отже, повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей у тендерній пропозиції ТОВ ХХХ щодо інформації та / або документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, розміщено замовником з порушенням норм пункту 40 Особливостей № 1178.

Приклад 4. Рішення АМКУ № 20114-р/пк-пз від 13.12.2023. Довідка в довільній формі щодо підтвердження локалізації в складі технічних вимог

Тендерною документацією вимагається: «Відповідно до пункту 7 розділу ІІІ Документації технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі визначені у Додатку 3 до цієї тендерної документації.
 
Додаток 3 Документації містить інформацію про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.
10. Ступінь локалізації виробництва:
10.1. Учасник у складі тендерної пропозиції має надати довідку у довільній формі із зазначенням ID товару, який присвоєно електронною системою закупівель. Замовник самостійно перевіряє інформацію щодо ступеня локалізації виробництва товару, який є предметом закупівлі, у переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації за посиланням: https://prozorro.gov.ua/search/products.
 
У разі відсутності товару, запропонованого учасником процедури закупівлі, у відповідному переліку або у разі, якщо ступінь локалізації товару є меншим ніж 15 відсотків, замовник відхиляє тендерну пропозицію учасника на підставі абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, а саме: тендерна пропозиція не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 22 Закону».
 
Орган оскарження: «Водночас скаржником не надано інформації та документів на підтвердження ступеня локалізації виробництва, зокрема довідки в довільній формі із зазначенням ID товару, який присвоєно електронною системою закупівель.
 
Враховуючи наведене, пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині».
 
Така ж позиція підтверджується і рішенням АМКУ № 18608-р/пк-пз від 20.11.2023.

Акцент № 2: радимо замовникам чітко та зрозуміло зазначати перелік документів та інформації саме для підтвердження відповідності технічних та якісних характеристик предмета закупівлі

Що стосується інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі та інформації про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам, радимо замовникам чітко та зрозуміло зазначати перелік документів та інформації саме для підтвердження відповідності технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, у відповідь на вимоги замовника щодо предмета закупівлі.

Це можуть бути саме сертифікати / паспорт якості / технічний паспорт / декларація виробника тощо. Також це може бути вимога щодо надання довідки / інформації, складеної безпосередньо учасником, зміст якої міститиме опис технічних та якісних характеристик товару / роботи / послуги, який він пропонує.

Приклад 5. Рішення АМКУ № 7290-р/пк-пз від 12.12.2022. Копія сертифіката ДСТУ ISO

Тендерною документацією вимагається: «У складі пропозиції учасник повинен надати, зокрема, копію сертифіката ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) на систему екологічного управління, виданого учаснику».
 
Орган оскарження: «Водночас у складі пропозиції переможця відсутній сертифікат ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) на систему екологічного управління.
 
Враховуючи викладене, наявні невідповідності в документах пропозиції зазначеного учасника, визначених пунктом 40 Особливостей. Замовник, не виявивши невідповідності в наведених вище документах та не надавши учаснику можливості виправити наведені вище невідповідності, порушив вимоги пункту 40 Особливостей та частини 9 статті 26 Закону».

Приклад 6. Рішення АМКУ № 114-р/пк-пз. Копії сертифікатів (або паспортів) якості на предмет закупівлі, які містять інформацію про технічні характеристики

Тендерною документацією вимагається: «На підтвердження відповідності запропонованого товару технічним вимогам замовника до предмета закупівлі згідно з Додатком 3 до тендерної документації учасник надає заповнений Додаток 3 до тендерної документації з описом товару, що пропонується ним у рамках даної процедури закупівлі, та документи згідно з Додатком 3.1 до тендерної документації.
 
Відповідно до Додатка 3.1 документації на підтвердження відповідності запропонованого товару технічним вимогам замовника до предмета закупівлі учасник надає такі документи згідно зі встановленими вимогами.
Учасником надаються копії документів: 1. На підтвердження технічних характеристик предмета закупівлі учасник надає скановані копії сертифікатів (або паспортів) якості на предмет закупівлі, які містять інформацію про технічні характеристики, що вказані в Додатку 3 таблиці».
 
Орган оскарження: «Водночас у складі пропозиції переможця відсутні копії сертифікатів (або паспортів) якості на предмет закупівлі, які містять інформацію про технічні характеристики, що вказані в додатку 3 таблиці та в тому числі підтверджують такі технічні характеристики.
 
Відповідно до інформації, розміщеної на вебпорталі Уповноваженого органу, замовником було оприлюднено повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей.
 
Виходячи з умов документації та предмета закупівлі, зазначені документи не відносяться до документів, визначених пунктом 40 Особливостей, щодо яких може надаватись повідомлення з вимогою щодо усунення невідповідностей. Враховуючи викладене, замовник, надавши 24 години на виправлення зазначеної вище невідповідності, порушив вимоги пункту 40 Особливостей».

Висновок ДАСУ від 30.01.2023 щодо закупівлі № UA-2022-12-21-023060-a щодо відсутності паспорта товару/сертифіката, про який вже зазначалось вище.

Щодо локалізації. Рішення АМКУ № 18608-р/пк-пз від 20.11.2023. Надання 24 годин у разі відсутності сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві

Тендерною документацією вимагається: «Додаток 2 містить перелік інформації, що подається учасником у складі його тендерної пропозиції (у вигляді файлів), та вимоги до неї, зокрема:
 
3. Інша інформація, яка вимагається замовником відповідно до частини 3 статті 22 Закону: 3.5. У разі, якщо товар, що є предметом закупівлі (у т. ч. у разі здійснення замовником закупівлі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товарів) визначений підпунктом 2 пункту 6-1 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону та додатковим переліком товарів, що затверджується Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 3 пункту 6-1 розділу Х “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати: 3.5.2. Скановану копію сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві запропонованого товару вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT), або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим органом з оцінки відповідності».
 
Орган оскарження: «Водночас у складі пропозиції переможця відсутня копія сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві запропонованого товару вимогам саме ДСТУ ISO 9001:2015 або саме ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT), або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим органом з оцінки відповідності.
 
Враховуючи викладене, наявні невідповідності в документах пропозиції зазначеного учасника, визначених пунктом 43 Особливостей».

Акцент № 3: двічі надавати 24 години одному учаснику не можна

Відповідно до пункту 43 Особливостей, якщо замовник перевірив документи учасника і надав йому 24 години на виправлення невідповідностей, але потім додивився і знайшов ще якісь помилки, які підлягають виправленню, то вдруге він вже не має права сам дати цьому учаснику 24 години на виправлення відповідних помилок.

Це може зробити лише орган оскарження у разі оскарження закупівлі. Тому перевіряти документи треба ретельно та уважно, щоб не пропустити жодного документа, який підлягає виправленню.

Акцент № 4: вимогу про усунення невідповідностей необхідно надавати чітко, зрозуміло та послідовно

Для того щоб учасник правильно виправив невідповідності в тендерній пропозиції, вимогу про усунення невідповідностей необхідно надавати йому чітко, зрозуміло та послідовно. За основу можна взяти перелік, який передбачений пунктом 16 статті 29 Закону.

Наприклад:

Повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей:

«__________________________________ (посилання на вимогу (вимоги) тендерної документації, щодо якої (яких) виявлені невідповідності).

Учасником на виконання цієї вимоги у складі тендерної пропозиції надано _________________________________________________ (описати виявлені невідповідності).

Для усунення зазначеної невідповідності Учаснику необхідно надати у строк, визначений Особливостями ______________________________ (описати перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей).

Акцент № 5: якщо забезпечення ТП зовсім не надали, варто відхилити пропозицію. Утім, якщо надали з помилками, є нюанс

Якщо в складі тендерної пропозиції учасника відсутнє забезпечення тендерної пропозиції, замовник зобов’язаний відхилити таку тендерну пропозицію згідно з підпунктом 1 пункту 44 Особливостей у разі, коли учасник процедури закупівлі не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником (приклад протоколу відхилення учасника за ненадання забезпечення тендерної пропозиції).

Але якщо забезпечення тендерної пропозиції присутнє, але по тексту містить якісь невідповідності, замовник має надати учаснику 24 години на виправлення невідповідностей. Така ж позиція підтверджується і рішеннями АМКУ № 14625-р/пк-пз від 13.09.2023 та № 15922-р/пк-пз від 05.10.2023.

Як прописати в тендерній документації норму щодо 24 годин

Враховуючи викладене, наведемо приклад, як передбачити в тендерній документації норму щодо 24 годин. У пункті 1 «Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію» розділу 5 «Оцінка тендерної пропозиції» тендерної документації щодо виправлення невідповідностей доцільно передбачити, зокрема, таке:

1

Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію

Розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин 2, 12, 16, абзаців другого і третього частини 15 статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 Особливостей.

Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов’язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей. Замовник розглядає подані тендерні пропозиції з урахуванням виправлення або невиправлення учасниками виявлених невідповідностей.

Висновок

У цій статті ми з вами розібрались з вимогою щодо виправлення помилок в документах / інформації учасника відповідно до пункту 43 Особливостей та на чому слід акцентувати свою увагу. Крокуймо разом далі сторінками тендерної документації! Слідкуйте за оновленнями порталу Радник, щоб бути завжди поруч з нами та знати всі закупівельні новини.

Ви вже мали можливість ознайомитись з такими статтями щодо формування тендерної документації: