- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Чи може пропозиція учасника бути підписана УЕП?

Використання УЕП учасником. Чи може пропозиція учасника бути підписана УЕП? Постанови Уряду № 300 та № 617 скасовані, але 31.12.2023 набула чинності Постанова № 1298, яка дозволяє замість кваліфікованого електронного підпису використовувати удосконалений підпис, якщо законом не вимагається інше. Відповідь на питання користувача порталу — у матеріалі.

Питання передплатника порталу

Відповідь експерта

Удосконалений електронний підпис

Удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (далі — УЕП), — удосконалений електронний підпис, що створюється з використанням кваліфікованого сертифіката електронного підпису, виданого кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг та не містить відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису (пункт 59 частини 1 статті 1 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»).

Кваліфікований електронний підпис

Кваліфікований електронний підпис (далі — КЕП) — удосконалений електронний підпис, що створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (пункт 27 частини 1 статті 1 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»).

Важливо! Пропозиція учасника повинна бути підписана УЕП або КЕП відповідно до вимог тендерної документації, які були встановлені замовником.

Використання УЕП учасником

На момент надання відповіді постановою Кабміну від 26.01.2024 № 88 були скасовані постанови Уряду від 17.03.2022 № 300 «Деякі питання забезпечення безперебійного функціонування системи надання електронних довірчих послуг» та від 24.05.2022 № 617 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 р. № 300».

Водночас Кабмін постановою № 1298 від 12.12.2023 «Про затвердження вимог до форматів удосконалених електронних підписів та печаток, які використовуються для надання електронних публічних послуг, та вимог до створення та перевірки удосконалених електронних підписів та печаток, що базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів» (далі — Постанова № 1298) затвердив вимоги до форматів удосконалених електронних підписів та печаток, які використовуються для надання електронних публічних послуг. Ця постанова набрала чинності з 31.12.2023.

У зв’язку з набуттям чинності Постановою № 1298 з 31.12.2023 замість кваліфікованого електронного підпису можна використовувати удосконалений підпис, якщо законом не вимагається інше, при цьому замовники та учасники торгів можуть після 31.12.2023 продовжувати й надалі використовувати кваліфіковані електронні підписи. Це також підтверджує Мінцифри у своєму роз’ясненні, з яким ви можете ознайомитися у матеріалі «Мінцифри про використання КЕП та Постанову № 1298».

Тому, зважаючи на норми Постанови  № 1298, радимо замовникам у  тендерній документації зазначати про можливість підписання учасником УЕПом.

При цьому уповноваженій особі замовника варто використовувати саме КЕП, адже Держаудитслужба вважає, що уповноважена особа повинна використовувати виключно КЕП, який повинен бути виданий на фізичну особу, яка працює в юридичній особі. Детальніше — у статті «КЕП або УЕП: як правильно? Позиція Держаудитслужби».

За нагоди скористайтеся прикладом Тендерної документації (за Особливостями).

Читайте також електронну книгу «Особливості здійснення закупівель на період дії воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», де ви дізнаєтесь про всі нюанси та тонкощі застосовування Особливостей: