- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Увага! 10 основних акцентів, які необхідно враховувати, коли готуєте тендерну документацію з 19 травня

Немає нічого більш постійного, ніж зміни в публічних закупівлях!

До особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі – Постанова № 1178 та Особливості відповідно), внесено дев’яті зміни, які набрали чинності 19 травня.

Дев’яті зміни внесено постановою КМУ від 12.05.2023 № 471, а також цією постановою визнано такими, що втратили чинність, такі постанови Кабінету Міністрів України:

Детальніше про втрату чинності такими постановами читайте у статті «Постанова № 1178 скасована? Тепер буде Постанова № 471?».

Найголовніше, на що необхідно звернути увагу в останніх змінах до Постанови № 1178, це те, що особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування виклали в новій редакції. І коли ми порівняли попередню редакцію Постанови № 1178 і оновлену з 19 травня Постанову № 1178, то побачили, що в цілому було внесено 559 правок (нижче на рисунку відображено цей результат).

Рисунок

Детальніше про те, як відслідковувати зміни, читайте у статті «Як відслідкувати постійні зміни в тендерній документації замовника».

Враховуючи таку велику кількість змін у Постанові № 1178, необхідно бути дуже обережними, щоб не наробити помилок у тендерній документації й інших документах, пов’язаних із закупівлями, і не отримати потім за них адміністративну відповідальність.

З прикладами таких помилок, виявлених під час моніторингу, ознайомтесь у статті «Невідповідність тендерної документації вимогам законодавства: практика ДАСУ».

А далі у статті допоможемо вам звернути увагу на основні акценти, які необхідно враховувати, коли готуєте тендерну документацію з 19.05.2023.

Для того щоб в тендерній документації було зручно звертати увагу на зміни й перевірити, чи ви їх дотримались, далі розглянемо основні розділи й основні зміни до них (для зручності внесені зміни по тексту виділено жирним):

  1. При підготовці тендерної документації та проведенні будь-якої закупівлі рекомендуємо враховувати, що в Україні замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг у громадян Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім тих, що проживають на території України на законних підставах); юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі — активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім тих, що проживають на території України на законних підставах), або юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Детальніше про перевірку факту проживання на території України на законних підставах читайте у статті Як перевірити, що громадянин рф чи білорусі проживає в Україні на законних підставах, та які документи це посвідчують?
  2. У розділі «Внесення змін до тендерної документації» зверніть увагу, що в тексті щодо внесення змін тепер уточнено, що в разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме в оголошенні про проведення відкритих торгів (!). Довгий час точилися спори, чи можна вносити зміни до оголошення відкритих торгів, тому саме останніми змінами уточнено, що зміни можна вносити в оголошення в частині продовження строку подання пропозицій.

    Нижче — оновлений пункт 54 Особливостей:

    Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме в оголошенні про проведення відкритих торгів, таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.
  3. У розділі «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції»уточнено, що при поданні тендерних пропозицій не застосовуються положення частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону. А також враховані зміни, які стосуються кваліфікаційних критеріїв і вимог пункту 47 Особливостей.

    Нижче — оновлений пункт 31 Особливостей:

    Тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.

    Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
  4. У розділі «Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги згідно з пунктом 28 та пунктом 47 Особливостей» дещо змінено підстави, визначені пунктом 47 Особливостей. Також зверніть увагу, що до 19.05.2023 пункт 47 Особливостей був пунктом 44 Особливостей, який стосується вимог та підстав відмови учаснику в закупівлі а саме:

    у підпункті 47 Особливостей уточнено, що замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 пункту 47 Особливостей.
  5. У розділі тендерної документації «Дата та час розкриття тендерної пропозиції» у зв’язку з поверненням аукціонів повністю змінено формулювання щодо розкриття пропозицій. Тому замовникам, які планують проводити закупівлі з аукціоном, необхідно враховувати зазначені зміни.

    Нижче — оновлений пункт 38 Особливостей:

    Дата і час розкриття тендерних пропозицій, дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично в день оприлюднення замовником оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель.

    Нижче — оновлений пункт 39 Особливостей:

    Розкриття тендерних пропозицій здійснюється відповідно до статті 28 Закону (положення абзацу третього частини першої та абзацу другого частини другої статті 28 Закону не застосовуються).

    Нижче — оновлений пункт 40 Особливостей:

    Не підлягає розкриттю інформація, що обґрунтовано визначена учасником як конфіденційна, у тому числі інформація, що містить персональні дані. Конфіденційною не може бути визначена інформація про запропоновану ціну, інші критерії оцінки, технічні умови, технічні специфікації та документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 Закону, і документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 47 Особливостей.
  6. У розділі «Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію» у зв’язку з поверненням аукціонів змінено формулювання щодо розгляду і оцінки тендерних пропозицій. Тому замовникам, які планують проводити закупівлі з аукціоном, необхідно враховувати зазначені зміни.

    Нижче — оновлений пункт 41 Особливостей:

    Розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 Особливостей.

    Нижче — оновлений пункт 35 Особливостей:

    Для проведення відкритих торгів із застосуванням електронного аукціону повинно бути подано не менше двох тендерних пропозицій. Електронний аукціон проводиться електронною системою закупівель відповідно до статті 30 Закону.

    Також окремо в тендерній документації оновили критерії та методику оцінки, які визначаються відповідно до статті 29 Закону, а саме:

    Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію:

    Оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, шляхом застосування електронного аукціону (у разі якщо подано дві і більше тендерних пропозицій).

    Якщо була подана одна тендерна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначених замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, розкриває всю інформацію, зазначену в тендерній пропозиції, крім інформації, визначеної пунктом 40 Особливостей, не проводить оцінку такої тендерної пропозиції та визначає таку тендерну пропозицію найбільш економічно вигідною. Протокол розкриття тендерних пропозицій формується та оприлюднюється відповідно до частин третьої та четвертої статті 28 Закону. Замовник розглядає таку тендерну пропозицію відповідно до вимог статті 29 Закону (положення частин другої, п’ятої — дев’ятої, одинадцятої, дванадцятої, чотирнадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 Особливостей. Замовник розглядає найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту щодо її відповідності вимогам тендерної документації.

    Строк розгляду тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.

    Розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону – 1 % (ЗРАЗОК).

    Учасник процедури закупівлі, який надав найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію, що є аномально низькою (у цьому пункті під терміном «аномально низька ціна тендерної пропозиції» розуміється ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції, яка є меншою на 40 або більше відсотків середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників процедури закупівлі, та/або є меншою на 30 або більше відсотків наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції; аномально низька ціна визначається електронною системою закупівель автоматично за умови наявності не менше двох учасників, які подали свої тендерні пропозиції щодо предмета закупівлі або його частини (лота), повинен надати протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції обґрунтування в довільній формі щодо цін або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг тендерної пропозиції.

    Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником/переможцем процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

    У разі отримання достовірної інформації про невідповідність учасника процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, визначених пунктом 47 Особливостей, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою під час визначення результатів відкритих торгів, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника процедури закупівлі.

    Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

    Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

    Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов’язаних з виконанням рішення органу оскарження.
  7. У розділі «Відхилення тендерних пропозицій» численних змін зазнали й підстави для відхилення. У зв’язку зі змінами підстави для відхилення прописані тепер у пункті 44 Особливостей.

    Нижче — оновлений пункт 44 Особливостей:

    Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:

    1) учасник процедури закупівлі:

    — підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей;

    — зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;

    — не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

    — не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

    не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону/абзацом дев’ятим пункту 37 цих особливостей;

    визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей;

    є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі — активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, крім випадків коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176);

    2) тендерна пропозиція:

    не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;

    — є такою, строк дії якої закінчився;

    — є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;

    — не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;

    3) переможець процедури закупівлі:

    — відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

    не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 цих особливостей;

    — не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

    надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.
  8. Зміни також торкнулися вимог до переможця процедури закупівлі. У пункті 17 Особливостей визначено, що переможець процедури закупівлі під час укладення договору про закупівлю повинен надати відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю.
  9. Що стосується договору про закупівлю, то уточнено певні моменти щодо подання переможцем під час укладання договору відповідної інформації про право підписання договору про закупівлю, тому частина 2 статті 40 Закону не застосовується.

    Нижче — оновлений пункт 17 Особливостей:

    Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої — п’ятої, сьомої — дев’ятої статті 41 Закону та Особливостей.

    Також щодо умов договору в частині зміни ціни враховано, що тепер закупівля здійснюється з аукціоном.

    Нижче — оновлений пункт 18 Особливостей:

    Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків:

    — визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті;

    — перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі;

    — перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки (звертаємо увагу, що останній пункт необхідно залишити в тендерній документації у разі закупівлі товару).
  10. У разі встановлення вимог у тендерній документації щодо забезпечення пропозиції та забезпечення виконання договору у змінах уточнено, що необхідно враховувати положення особливостей. Будьте особливо уважними, коли будете прописувати і встановлювати такі вимоги.

Нижче — оновлений пункт 3 Особливостей:

Під час здійснення публічної закупівлі відповідно до цих особливостей замовники застосовують положення:

З попередньою практикою по моніторингах щодо забезпечення ознайомтесь у статтях:

Звісно, проаналізувати всі 559 змін у Постанову № 1178 в одній статті неможливо, але для вашої зручності ми проводили аналіз внесених змін у статті «Глобальні зміни в закупівлях уже на носі! Відповідь на основне питання та загальний огляд змін».

А також підготували приклади тендерної документації з урахуванням змін: