- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Цікаві аспекти зміни ціни постачання електричної енергії на прикладах

Зміна ціни постачання електричної енергії на прикладах. Сформуємо порівняльну таблицю використання підпункту 2 та підпункту 7 пункту 19 Особливостей. Розглянемо прикладки довідок ТПП для підтвердження підпункту 2 пункту 19 Особливостей.

Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), що регламентують проведення процедур закупівлі, укладення та виконання договорів про закупівлю, визначено, зокрема, такі підстави для зміни такої істотної умови договору про закупівлю електричної енергії, як ціна за одиницю товару:

Підставою для зміни ціни за одиницю товару у зв’язку із коливанням ціни такого товару на ринку є документальне підтвердження такого коливання. У договорах про закупівлю електричної енергії для порівняння ринкових цін, як правило, обирається один з організованих його сегментів — ринок «на добу наперед» (РДН).

Залежно від умов договору про закупівлю документальним підтвердженням такого коливання може бути документ, виданий уповноваженою організацією: ДП «Держзовнішінформ», Торгово-промисловою палатою України тощо, або дані з офіційного сайту АТ «Оператор ринку» (www.oree.com.ua).

Причому, як випливає з вищезазначеного, відсоток збільшення ціни товару в договорі про закупівлю повинен визначатись пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору або останнього внесення змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару.

На цю обставину звертає увагу й Мінекономіки, яке в листі від 24.11.2020 № 3304-04/69987-06 «Щодо укладення, виконання, зміни та розірвання договору про закупівлю» роз’яснило: «Під пропорційністю розуміється збільшення ціни саме на такий відсоток, на який відбулося коливання на ринку…».

Підставою для зміни ціни за одиницю товару у зв’язку із зміною регульованих цін (тарифів), зокрема тарифу на послуги з передачі електричної енергії, є відповідний нормативно-правовий документ, що видається Регулятором (НКРЕКП).

Зазначений тариф не включений до ціни електричної енергії, що торгується на організованих сегментах ринку і не впливає на зміну такої ціни, проте є складовою ціни електричної енергії для кінцевого споживача. У випадку зміни тарифу зміна договірної ціни відбувається на різницю зміни такого тарифу у порівнянні із попередньою його величиною, а не, наприклад, ціною електричної енергії на організованих сегментах ринку.

Отже, підстави зміни договірної ціни у зв’язку із коливанням ціни на ринку та у зв’язку із зміною регульованих цін (тарифів), зокрема тарифу на послуги з передачі електричної енергії, є різними за своєю природою та підставами. Сформуємо допоміжну таблицю:

Таблиця

 

Підпункт 2 пункту 19 Особливостей

Підпункт 7 пункту 19 Особливостей

Підстава та документальне підтвердження

Залежно від умов договору про закупівлю документальним підтвердженням такого коливання може бути документ, виданий уповноваженою організацією: ДП «Держзовнішінформ», Торгово-промисловою палатою України тощо, або дані з офіційного сайту АТ «Оператор ринку» (www.oree.com.ua).

Мінекономіки неодноразово вказувало (зокрема, у листі від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06), що перелік суб’єктів, які видають підтвердні документи, не є вичерпним.

Зауважимо також, що результат ринкового дослідження, проведеного самим замовником чи його постачальником, належним доказом ринкових коливань не стане, бо суди схиляються до думки, що «…для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції…» (див. постанову Верховного Суду від 17.05.2018 у справі № 904/6861/17). 

Основні вимоги до документа, що підтверджує коливання цін:

  • містить інформацію про стан цін щонайменше на дві дати, що визначають початок та кінець часового інтервалу, у якому здійснювалося дослідження цін;
  • містить результат порівняння цін у гривневому та відсотковому вираженні;
  • містить посилання на джерела інформації.

Підставою для зміни ціни за одиницю товару у зв’язку із зміною регульованих цін (тарифів), зокрема тарифу на послуги з передачі електричної енергії, є відповідний нормативно-правовий документ, що видається Регулятором (НКРЕКП).

Чи може зменшуватись обсяг закупівлі?

У разі збільшення ціни має бути відповідно зменшений обсяг закупівлі.

Зменшення обсягу закупівлі обов’язково потрібно відобразити в додатковій угоді щодо збільшення ціни.

Норма не містить ані обов’язку, ані заборони щодо зменшення обсягу закупівлі.

Чи може збільшуватись обсяг закупівлі?

Підпункти другий, п’ятий та сьомий пункту 19 Особливостей не містять підстав, які дозволяють збільшувати обсяг закупівлі.

Єдина норма, яка передбачає збільшення обсягу закупівлі, — підпункт 8 пункту 19 Особливостей — зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), а саме: дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Чи може збільшуватись ціна без зменшення обсягу?

Збільшувати суму договору у разі зміни ціни на підставі підпункту 2 пункту 19 Особливостей не можна, адже ця норма містить пряму заборону щодо збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Також незмінність загального обсягу закупівлі при збільшенні ціни постачання товару за цим підпунктом трактується контролюючими органами як збільшення суми договору про закупівлю.

Збільшення суми договору про закупівлю після його підписання можливе у випадку, передбаченому підпунктом 7 пункту 19 Особливостей, без зміни обсягу закупівлі («Мінекономіки про те, як змінюється обсяг закупівлі в разі зміни регульованого тарифу»).

Чи потрібно оприлюднювати додаткову угоду?

Обов’язкове оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю. Якщо інше не передбачено умовами договору про закупівлю, внесення змін оформлюється шляхом підписання додаткової угоди.

Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору оприлюднюються протягом трьох робочих днів з дня внесення змін.

Обов’язковою підставою для внесення змін згідно із підпунктом 7 пункту 19 Особливостей є встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Для договорів постачання електричної енергії споживачу, згідно із підпунктом 5 пункту 3.2.7 ПРРЕЕ, НКРЕКП серед істотних умов договору про постачання електричної енергії називає ціну та / або порядок її розрахунку. Тому можливе трактування, що в договорах із формульним ціноутворенням сторони не змінюють щомісячно істотні умови договору, а діють згідно з визначеним порядком розрахунку ціни, який був узгоджений сторонами ще до початку дії договору.

Проте рекомендуємо не ризикувати і здійснювати документальну фіксацію кожної зміни ціни та оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю.

Більше — у статті «Незафіксована ціна за одиницю кіловат енергії в договорі про закупівлю».

Чи потрібне документальне звернення постачальника щодо зміни ціни?

Закон та Особливості не містять вимог відносно наявності звернення постачальника щодо зміни ціни. Однак такі умови замовник може зафіксувати в договорі про закупівлю. Тоді такі вимоги будуть обов’язковими для сторін.

Позиції Верховного Суду щодо застосування статті 41 Закону різняться.

У постанові Верховного Суду від 05.04.2023 у справі № 420/17618/21 зазначено, що в обґрунтування коливання ціни на пальне замовником використано цінові довідки Донецької торгово-промислової палати, які містять інформацію щодо коливання цін на дизельне паливо та бензин А-95. Отже, йдеться лише про документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку.

У постанові Верховного Суду від 05.04.2023 у справі № 420/17618/21 зазначено, що «кожного разу при укладенні додаткових угод сторонами договору належним чином не обґрунтовано та документально не підтверджено коливання ціни в період виконання умов договору». Отже, йдеться не лише про документальне підтвердження, але й про обґрунтування, яке зазвичай міститься у зверненні постачальника.

Крім того, наявність звернення та обґрунтування від постачальника систематизує процес внесення змін до договору про закупівлю.

Закон та Особливості не містять вимог відносно наявності звернення постачальника щодо зміни ціни. Також договір про закупівлю в цьому разі містить порядок розрахунку/зміни ціни. Отже, додаткове інформування та документальне звернення постачальника не є обов’язковим.

Чи зобов’язаний замовник погоджуватись на збільшення ціни?

Внесення змін до істотних умов договору є правом, а не обов’язком замовника, якщо інше не передбачено умовами договору про закупівлю.

Проте в разі збільшення ціни на оптовому ринку електричної енергії та відмови замовника від збільшення ціни постачання електричної енергії постачальник буде вимушений розірвати договір про закупівлю.

Детальніше це питання розглянуто у статті «Тарифи на електроенергію: до чого слід готуватись замовникам у липні 2023 року».

Залежно від того, що передбачено умовами договору про закупівлю, а саме порядком зміни ціни. Зазвичай при формульному ціноутворенні умови договору передбачають щомісячний розрахунок ціни постачання електричної енергії за чітко визначеним алгоритмом (як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення). У такому випадку щомісячна зміна ціни є обов’язком сторін.

Проте замовник має право передбачити в договорі на закупівлю не формульне ціноутворення, а формулу чи механізм зміни ціни постачання електричної енергії у зв’язку із коливанням ціни на ринку «на добу наперед» залежно від згоди сторін.

Приклад довідки, що НЕ підтверджує коливання цін на ринку

У закупівлі за № UA-2023-01-02-002434-a було встановлено, що викладена інформаційна довідка Тернопільської торгово-промислової палати від 30.01.2023 за № I-002 не містить інформації щодо коливання ціни між датами укладення договору та додаткової угоди до договору, що призвело до розірвання договору про закупівлю!

Приклад довідки, що МОЖЕ підтвердити коливання цін на ринку

Як альтернативу наведемо інший приклад, який за своїм змістом може підтверджувати коливання цін на ринку електричної енергії:

Зміна ціни постачання електричної енергії на прикладах

Визначення пропорційності зміни ціни повинно відбуватися порівняно з попередніми змінами до договору, що мали місце на тих самих підставах.

Проте підпункт 2 пункту 19 Особливостей не визначає та не уточнює, які саме зміни ціни за одиницю товару відбулися. Отже, необхідно уважно розглянути умови договору в частині зміни ціни.

Приклад 1

Пропонуємо ознайомитись із закупівлею, де при обґрунтуванні підставності зміни договірної ціни постачання електричної енергії у зв’язку із коливанням цін на ринку «на добу наперед» порівнювались діючі ринкові ціни із цінами на дату укладення договору або останнього внесення змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару у зв’язку із коливанням ціни на ринку «на добу наперед», а не зміною тарифу на послуги з передачі електричної енергії https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-03-06-002672-a.

Порушень в частині укладання та виконання договору про закупівлю ДАСУ не виявила.

Приклад 2

Ситуація. На початку року за результатами відкритих торгів за Особливостями укладено договір на постачання електричної енергії, у якому визначений щомісячний формульний розрахунок ціни електричної енергії. Кожного місяця ми укладаємо додаткову угоду на визначення ціни електричної енергії.

Остання додаткова угода укладена на визначення ціни за липень поточного року 09.08.2023, у якій, зокрема, зазначено, що ця додаткова угода розповсюджує свою дію на відносини, що склалися між Сторонами з 01.07.2023.

Також наприкінці липня Постачальник надіслав повідомлення, що починаючи з 01 серпня ціна за електричну енергію буде збільшена у зв’язку із значним коливанням ціни на ринку «на добу наперед» та буде надано документальне обґрунтування коливання ціни і проєкт додаткової угоди.

Виникає питання, який період повинен бути зазначений у документальному підтвердженні коливання ціни? З 09.08 по 31.08, бо остання додаткова угода укладена 09 серпня? Чи з 01.07 по 31.08, бо відносини останньої додаткової угоди розповсюджуються з 01 липня?

Відповідь. Зазвичай при формульному розрахунку ціни електричної енергії сторони мають зобов’язання за договором щодо визначення ціни залежно від зміни ціни на ринку «на добу наперед» та зміни тарифу на передачу за підсумками розрахункового періоду.

Вбачається, що при визначенні ціни за серпень 2023 року в цьому випадку доцільно врахувати коливання ціни на ринку «на добу наперед» за період 01.08.2023 — 31.08.2023 відносно періоду 01.07.2023 — 31.07.2023.

Загальні висновки

Підпункт 7 пункту 19 Особливостей дає можливість замовникам чітко та прозоро встановлювати в договорах про постачання електричної енергії порядок зміни ціни та застосовувати формульне ціноутворення. У такому разі перегляд ціни у зв’язку із коливанням ціни на ринку «на добу наперед» та у зв’язку із зміною тарифів на розподіл/передачу електричної енергії може відбуватись одночасно — по закінченню місяця.

Деталізація умов договору про закупівлю в частині порядку зміни ціни значною мірою підвищує прозорість та ефективність закупівлі електричної енергії. Замовники мають не тільки деталізувати умови договору, але й чітко усвідомлювати, як «працює» формула, якими документами підтверджується та в який спосіб оформлюються зміни ціни за договором про закупівлю електричної енергії. Також можете завантажити приклад тендерної документації на закупівлю електричної енергії з особливостями.

Ознайомитись із порадами щодо проведення закупівлі енергоносіїв та поставити запитання, які виникають під час планування та здійснення закупівлі електричної енергії, ви можете на онлайн-семінарі «Планування та особливості закупівлі енергоносіїв на 2024 рік» (radnyk.academy).

Також швидко та ефективно провести закупівлю електричної енергії та надати консультації з приводу внесення змін до істотних умов вже укладених договорів вам допоможе Тендерне агентство «Радник» на платній основі: +38 (044) 334 80 72, tenders.kiev@gmail.com.