- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Стаття 631 ЦКУ в закупівлях за Особливостями

Застосування статті 631 ЦКУ в закупівлях Прозорро важливе, коли замовники мають нагальну потребу в певних товарах, роботах чи послугах, проте не встигають провести закупівлю такого предмета закупівлі, скажімо, через оскарження або ж відмову переможця від укладання договору про закупівлю в останню мить тощо. Частина 3 статті 631 ЦКУ та як її використовувати в закупівлях за Особливостями. Читайте далі.

Частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) передбачено, що сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

У статті розглянемо правомірність застосування статті 631 ЦКУ в закупівлях Прозорро при укладанні договорів про закупівлю згідно з Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) з урахуванням Особливостей, які затверджені постановою Уряду № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Особливості).

Стаття 631 ЦКУ та проведення відкритих торгів і використання каталогів

Абзацом 1 пункту 17 Особливостей передбачено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої – п’ятої, сьомої – дев’ятої статті 41 Закону та цих особливостей.

Так, у пункті 10 Особливостей йдеться про застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та / або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару. А в пункті 13 Особливостей визначені винятки, коли замовник може здійснювати закупівлю без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу.

У разі застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими Особливостями, та / або використання електронного каталогу для закупівлі товару згідно з пунктом 10 Особливостей та до моменту укладення договору про закупівлю замовник не може остаточно знати, хто саме буде постачальником / підрядником чи виконавцем, тому в замовника не виникають відносини, до яких у подальшому можуть бути застосовані умови частини 3 статті 631 ЦКУ, оскільки підставою для виникнення таких відносин і є здійснення саме конкурентного відбору суб’єкта, що постачатиме товар, надаватиме послугу або виконуватиме роботи з моменту укладення договору про закупівлю.

Також пунктом 5 Особливостей заборонено придбання замовниками товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями (крім випадків, передбачених пунктами 9 і 13 цих особливостей).

Виходячи з викладеного, застосування сторонами положень частини 3 статті 631 ЦКУ в разі проведення відкритих торгів / використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару) не є можливим, оскільки суперечить змісту проведення таких закупівель.

За нагоди пропонуємо ознайомитися зі статтями «Добірка питань-відповідей щодо проведення ЗПП» та «Перелік корисних посилань щодо проведення відкритих торгів за Особливостями».

Стаття 631 ЦКУ та пункт 13 Особливостей

У випадку, коли замовник укладає прямий договір про закупівлю та здійснює закупівлю без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу, керуючись винятками, визначеними підпунктами 5, 7, 8 пункту 13 Особливостей, сторони можуть встановити в договорі про закупівлю, що його умови застосовуватимуться до відносин між ними, які фактично виникли до його укладення, та застосувати норми частини 3 статті 631 ЦКУ. Зазначене підтверджується консультацією Мінекономіки на запит № 1089/2022.

Нагадаємо, що підпунктами 5, 7, 8 пункту 13 Особливостей передбачено укладання прямого договору про закупівлю та здійснення закупівель без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу у таких випадках:

Що стосується використання частини 3 статті 631 ЦКУ за інших підстав, що передбачені пунктом 13 Особливостей, то радимо замовнику звернути увагу на можливі ризики (наприклад, в частині відповідальності, використовуйте шпаргалку уповноваженої особи замовника про відповідальність) та наявне документальне підтвердження замовника, у якого виникла така необхідність.

У будь-якому разі замовник самостійно приймає рішення щодо можливості виникнення правовідносин у результаті застосування частини 3 статті 631 ЦКУ при укладенні договорів про закупівлю, керуючись Особливостями, принципами здійснення публічних закупівель та нормами законодавства в цілому.

З прикладами документів для обґрунтування застосування по кожному підпункту пункту 13 Особливостей з урахуванням останніх змін можна ознайомитися у статтях: «Документи для обґрунтування закупівлі згідно з пунктом 13 Особливостей (частина 1)» та «Приклади документів для обґрунтування закупівлі за виключеннями згідно з пунктом 13 Особливостей (частина 2)».

Частина 3 статті 631 ЦКУ та «допорогові» закупівлі

Для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. грн, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн грн, замовники можуть застосувати зворотну дію в часі, прописавши частину 3 статті 631 ЦКУ в умовах договору.

Висновок

Читайте також електронну книгу на порталі «Радник у сфері публічних закупівель» «Все, що необхідно знати про договори в публічних закупівлях» — це збірка договірної практики з публічних закупівель. Дивіться, як її знайти: