- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Реєстр корупціонерів інтегровано в Прозорро: міняти вимоги ТД?

Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (Реєстр корупціонерів) — це портал, де міститься інформація про всіх фізичних та юридичних осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Національне агентство з питань запобігання корупції (далі — НАЗК) адмініструє цей реєстр з лютого 2019 року.

Сьогодні, 16.06.2023, було офіційно повідомлено як з боку ДП «Прозорро», так і НАЗК, що підприємства налагодили автоматизовану взаємодію між системою закупівель Prozorro та Єдиним державним реєстром осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

НАЗК повідомляє: система закупівель Prozorro може в автоматичному режимі «підтягувати» інформацію з Реєстру корупціонерів, що допоможе швидко і безпомилково отримати дані про те, чи не перебуває  в ньому юридична чи фізична особа (ФОП), яка перемогла на торгах. Після того, як замовник визначив учасника переможцем, в цій електронній системі можна отримати відповідну довідку.

Переглянути інформацію про те, чи застосовувались щодо особи, яка бере участь в закупівлях, заходи кримінально-правового характеру за корупційні правопорушення, можна в Протоколі розкриття. Цю довідку можна відкрити і за потреби завантажити.

Переглянути довідку з НАЗК після визначення переможця можна, відкривши закупівлю саме на Прозорро. Знайшовши потрібну закупівлю, спускаємось до області «Протокол розкриття» — «Переможець»:

Після натискання можемо побачити довідку у списку з іншими документами:

Чи потрібно вносити зміни до тендерної документації у зв’язку з інтеграцією реєстру НАЗК у систему закупівель?

Якщо ви вже ознайомлені зі статтею «Чому краще не вимагати від учасника довідку по пункту 44 Особливостей (з 19.05 — по пункту 47 Особливостей)», то побачили позицію щодо того, що замовнику не рекомендується за пунктом 47 Особливостей вимагати від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав (крім абзацу 14 пункту 47 Особливостей, коли учасник не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю із цим самим замовником), оскільки учасник в системі самостійно декларує відсутність таких підстав. Але як щодо переможця? Подивимось на довідку, яка формується в електронній системі закупівель:

У цьому випадку наш переможець це ТОВ. Аналізуючи таку довідку, яка формується автоматично, бачимо, що не підтверджено відсутність підстав за підпунктом 3 пункту 47 Особливостей, а саме:

Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли керівника(!) учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією.

Тому у даному випадку замовнику слід пересвідчитись у відсутності підстав для відмови саме на керівника учасника та отримати відповідне підтвердження цьому. Тому актуальною залишається шпаргалка щодо застосування замовником норм пункту 47 Особливостей.

До речі, учасникам закупівель варто заздалегідь завантажити шпаргалку щодо тарифу для участі в закупівлях.

Читайте більше про формування вимог тендерної документації в таких статтях: