- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Оновлений алгоритм здійснення оборонних закупівель з 11.05.2023

Зовсім нещодавно ми аналізували алгоритм здійснення оборонних закупівель. Проте постійні зміни до нормативно-правових актів, зокрема до постанови Уряду від 11.11.2022 № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» (далі — Особливості № 1275, Постанова № 1275 відповідно), що набрали чинності 11.05.2023, вимагають постійної актуалізації цієї інформації. Тож у цій статті розглянемо актуальний алгоритм, враховуючи зміни.

Планування та оголошення закупівлі за Постановою № 1275

Згідно з пунктом 8 Особливостей № 1275 державні замовники здійснюють закупівлі товарів (крім товарів, визначених у додатку 1), робіт і послуг без застосування видів (процедур) закупівель, визначених законами України «Про оборонні закупівлі» (далі — Закон про оборонні закупівлі) та «Про публічні закупівлі».

Згідно з пунктом 6 Особливостей № 1275 для планування закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг.

Наступним етапом та, відповідно, найголовнішим нововведенням нових змін є формування оголошення, про яке ми писали в статті «Оголошення про оборонні закупівлі: у які терміни надсилати; куди надсилати; чи готувати протокол?».

Згідно з пунктом 8 Особливостей № 1275 під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, у якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини 3 статті 30 Закону про оборонні закупівлі.

Згідно зі статтею 30 Закону про оборонні закупівлі державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на вебпорталі уповноваженого органу з питань закупівель та / або в електронній системі закупівель.

Відповідно до наданої ДП «Прозорро» інформації публікація оголошень відповідно до статті 30 Закону про оборонні закупівлі на порталі здійснюється шляхом заповнення замовниками відповідної форми, а всі оголошення будуть відображатись за посиланням.

Для того, аби заповнити цю форму, необхідно надіслати лист з вашої офіційної електронної адреси на скриньку feedback@prozorro.ua, і у відповідь ДП «Прозорро» буде надано всю необхідну інформацію для подальшої публікації.  

Додатком 2 до Особливостей № 1275 також визначено перелік інформації, яка включається до оголошення про закупівлю, встановленої в додатку 2 до Особливостей, а саме:

  1. Найменування та код згідно з ЄДРПОУ державного замовника, його категорія.
  2. Назва предмета закупівлі із зазначенням коду згідно з Єдиним закупівельним словником та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності).
  3. Технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі.
  4. Орієнтовні кількість та місце поставки товарів або обсяг та місце виконання робіт чи надання послуг (місце поставки товарів, надання послуг чи виконання робіт може зазначатись як населений пункт або район чи область).
  5. Умови поставки товарів, надання послуг чи виконання робіт (зокрема, строк, протягом якого необхідно отримати товари, виконати роботи чи отримати послуги).
  6. Умови оплати.
  7. Прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності), посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб державного замовника, уповноважених здійснювати зв’язок щодо оприлюдненого оголошення.
  8. Інша інформація, яку державний замовник вважає за необхідне включити.

Звертаємо увагу, що Особливості № 1275 не містять вимог стосовно необхідності вказання в оголошенні інформації, зокрема щодо строків подання пропозицій. Крім того, Особливостями № 1275 чітко не визначено строків оприлюднення такого оголошення, тож замовники мають можливість направити таке оголошення як до, так і після укладення договору. Проте не рекомендуємо відтягувати публікацію даного оголошення та надсилати його після затвердження переліків з обсягами закупівель.

Також, якщо ви зобов’язані дотримуватись вимог постанови Уряду від 11.10.2016 № 710 «Про ефективне використання державних коштів», не забувайте про обґрунтування закупівель. Детальну інформацію щодо цього ви можете знайти у статті «Перелік корисних посилань щодо обґрунтування технічних вимог за Постановою № 710».

Оприлюднення звіту за Постановою № 1275

Наступним етапом здійснення закупівлі є оприлюднення звіту про укладений договір без використання електронної системи закупівель. Згідно з частиною 4 статті 30 Закону про оборонні закупівлі:

«За результатами здійснення закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони – 1,5 мільйона гривень, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору».

Читайте також «Щодо „сумування“ оборонних закупівель».

Згідно з частиною 5 статті 30 Закону про оборонні закупівлі у звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), зазначається інформація про:

У звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, щодо закупівлі послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин також зазначається інформація (у формі окремого додатка (файлу)) щодо вартості усіх складових вказаних послуг (крім відомостей, що становлять державну таємницю), включаючи інформацію про: окремі найменування харчових продуктів (товарів) із зазначенням ціни за одиницю харчового продукту (товару) (із зазначенням одиниці виміру щодо продуктів (товарів) та вартості окремих послуг, загальної вартості та строків оплати за такі харчові продукти (товари)).

Згідно з пунктом 10 Особливостей № 1275 за результатами здійснення закупівель за умови, що вартість товарів і послуг дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт — 1,5 млн гривень, державний замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Додатки до звітів про договори про закупівлю послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин оприлюднюються у форматі Excel.

Розбираючи вищезазначену норму на деталі, можна виокремити таке:

  1. Така вимога діє в період воєнного стану.
  2. Вимога щодо звітування розповсюджується на договори, що укладені без використання електронної системи та вартують для товарів та послуг від 200 тис. грн, а для робіт — 1, 5 млн грн.
  3. Опубліковувати сам договір з додатками на даному етапі вимоги немає: опубліковуємо звіт протягом 10 робочих днів та повідомлення з інформацією про внесення змін згідно з частиною 5 статті 30 Закону про оборонні закупівлі. При цьому строки розміщення змін не визначено. У зв’язку з цим рекомендуємо у цьому випадку керуватися  пунктом 11 частини 1 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі», у якому передбачено, що повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня внесення змін, оскільки  відповідно до частини 2 статті 2 Закону про оборонні закупівлі закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
  4. Вимога не розповсюджується на закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю; закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин; закупівлі послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин.
  5. Додатки до звітів про договори про закупівлю послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин оприлюднюються у форматі Excel.

Останнім етапом здійснення закупівлі є безпосередньо оприлюднення договору з усіма змінами. Згідно з пунктом 10 Особливостей № 1275 державні замовники протягом 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану прикріплюють до зазначених звітів про договори, укладені без використання електронної системи закупівель, файли з відповідними договорами, всіма додатками та змінами до них.

Також для зручності рекомендуємо ознайомитись з алгоритмом укладення договорів за оборонними закупівлями:

Наостанок запрошуємо вас приєднатись до відкритої телеграм-спільноти «Оборонні закупівлі»: