- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Який коефіцієнт застосувати при розрахунку ціни для закупівлі електричної енергії на 2024 рік

Закупівля електричної енергії для потреб 2024 року, а саме про те, який коефіцієнт застосувати при розрахунку очікуваної вартості, розкажемо далі.

У статті «Коли потрібно оголошувати закупівлю електричної енергії для потреб 2024 року? Розкажемо коли та як» ми детально розписали, коли і як підготуватись до закупівлі електричної енергії на 2024 рік. Зокрема, зауважили, що для визначення виду закупівлі та / або очікуваної вартості закупівлі доцільно застосувати метод порівняння ринкових цін.

Розглянемо на конкретному прикладі, як замовнику самостійно перевірити релевантність даних, отриманих при розрахунку очікуваної ціни зазначеним методом.

До складу ціни постачання електричної енергії (Ц) за «вільними цінами» входять:

  1. Ціна закупівлі електричної енергії (Це);
  2. Вартість послуг та витрат постачальника (Вп);
  3. Тариф на послуги з передачі електричної енергії, затверджений НКРЕКП (Тосп);
  4. Тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, затверджені НКРЕКП для об’єктів I та II класу напруги (Тоср, можуть бути включені у вартість закупівлі електричної енергії за бажанням замовника).

З огляду на те, що нормативно-правові акти не зобов’язують постачальників «за вільними цінами» відокремлювати вартість послуг та витрат постачальників, на практиці в договорах на постачання електричної енергії ціна закупівлі електричної енергії не завжди розмежовується із вартістю послуг та витрат постачальника та має умовну назву «нерегульована складова ціни».

Регульована складова — тарифи на послуги операторів систем (розподілу та передачі), які затверджуються та вводяться в дію постановами НКРЕКП. Зазвичай послуги з розподілу електричної енергії сплачуються споживачем/замовником самостійно на підставі окремого договору, укладеного з Оператором системи розподілу.

Основним індикативом для визначення ціни закупівлі електричної енергії (нерегульованої складової) є показник купівлі/продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед», який публікується на сайті Оператору ринку.

Розглянемо актуальні показники та джерела їх отримання для перевірки ціни, визначеної методом порівняння ринкових цін.

Результати торгів на ринку «на добу наперед» станом на 23.11.2023:

Зважаючи на волатильність ціни на ринку «на добу наперед», рекомендуємо актуальну ціну купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» помножити на коефіцієнт 1,1 (10 %), який враховуватиме вартість послуг та витрат постачальника, а також коливання ціни на оптових сегментах ринку, додати вартість послуг з передачі електричної енергії та ПДВ.

Наприклад: станом на 23.11.2023 розрахунок актуальної ціни такий: (4,4 х 1,1 + 0,4851) х 1,2 ~ 6,4 грн за 1 кВт*год з ПДВ.

Якщо визначена зазначеним способом актуальна ціна для планування закупівлі електричної енергії буде значно відрізнятись від ціни, визначеної методом порівняння ринкових цін, пропонуємо провести ринкові консультації із постачальниками електричної енергії.

Звертаємо вашу увагу, що коефіцієнт 1,1 не враховує коливання ціни протягом 2024 року. В нинішніх реаліях відсутній механізм, який би дозволив замовникам вигідно та гарантовано закупити електричну енергію за сталою ціною на весь рік. Постачальники не мають змоги спрогнозувати ціни на весь рік і беруть участь у закупівлях з огляду на поточні показники.

Загальна порада

Рекомендуємо в проєкті договору на постачання електричної енергії детально описати порядок зміни ціни постачання електричної енергії залежно від коливання середньозважених цін на ринку «на добу наперед» та у зв’язку із зміною регульованих тарифів на послуги операторів систем.

До вашого огляду та аналізу надаємо приклад Додатка 3 до тендерної документації (проєкт договору згідно зі зміною відповідно до пп. 7 п. 19 Особливостей). Усі інші необхідні приклади документів, що використовуються для закупівлі електроенергії, ви завжди знайдете на цьому порталі в розділі «Електрична енергія».

Читайте також: