- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Договір про закупівлю: строк укладення, оприлюднення, зміни до договору у 2024 році

У цій статті поговоримо про договір про закупівлю, строк укладення договору про закупівлю, зміни до договору про закупівлю та інші цікаві питання щодо цього.

Строк укладення договору про закупівлю

Якщо замовник проводить відкриті торги, то строк укладення договору про закупівлю має відповідати пункту 49 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178, а саме:

«Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі.

У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів.

У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється».

Якщо замовник укладає договір за результатом використання запиту пропозицій постачальників (е-каталог Прозорро Маркет), то слід спиратись на постанову КМУ від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», а саме:

«…66. замовник укладає договір з переможцем відбору не пізніше ніж через п’ять календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору. У разі обґрунтованої потреби строк для укладення договору може бути продовжений до 10 календарних днів.

Договір між замовником та переможцем відбору укладається відповідно до вимог законодавства.

Умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору, крім випадку зменшення ціни договору без зміни обсягу».

Якщо замовник укладає прямий договір/договір про закупівлю (наприклад, за пунктом 11 / 13 Особливостей) без використання ЕСЗ, то законодавчо не встановлені строки на його укладення. Замовник самостійно та на власний розсуд з огляду на потребу установи вирішує, коли укладати такий договір/договір про закупівлю.

При цьому є встановлені вимоги щодо строку оприлюднення (важливо не плутати між собою строк на укладення договору про закупівлю та строк оприлюднення договору про закупівлю) договору про закупівлю за пунктом 13 Особливостей. Утім, про це ми поговоримо в наступному розділі.

Окремо зауважимо, що у разі здійснення закупівлі, вартість якої є меншою ніж 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель замовник не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Отже, в таких вартісних межах немає обов’язку публікувати договір, а строк укладення такого договору, тобто те, коли саме буде укладений такий договір, замовник вирішує самостійно згідно з наявними потребами установи (не забувайте вносити таку закупівлю в річний план!).

Розібратись з кожним видом закупівель вам обов’язково допоможе електронна книга «Алгоритми проведення закупівель та їх особливості».

Строк укладення договору про закупівлю: таблиця

Тип/вид закупівлі

Строк укладення договору про закупівлю/договору

Відкриті торги

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі.

У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів.

Запит пропозицій постачальника

Замовник укладає договір з переможцем відбору не пізніше ніж через п’ять календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору.

У разі обґрунтованої потреби строк для укладення договору може бути продовжений до 10 календарних днів.

Прямі закупівлі без використання ЕСЗ за результатом використання пункту 11 Особливостей / виключень, що передбачені в пункті 13 Особливостей

Замовник самостійно та на власний розсуд з огляду на наявну потребу та / або наявність підстав за пунктом 13 Особливостей вирішує, коли укладати такий договір/договір про закупівлю.

Публікація договору про закупівлю

Термін публікації договору про закупівлю за результатом проведення відкритих торгів та використання запиту пропозицій постачальників має відбуватись з дотриманням підпункту 10 частини 1 статті 10 Закону, а саме:

«Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме договір про закупівлю та всі додатки до нього — протягом трьох робочих днів з дня його укладення».

Публікація договору з його невід’ємними додатками, що укладається напряму без використання електронної системи закупівель за пунктом 11 Особливостей, законодавчо не є обов’язковим. Отже, термін оприлюднення договору про закупівлю за пунктом 11 Особливостей в законодавстві не встановлений. За результатом таких допорогових закупівель (товари, послуги до 100 тис. грн; послуги з поточного ремонту до 200 тис. грн та роботи до 1,5 млн грн) замовник:

Якщо, наприклад, у відкритих торгах договір про закупівлю оприлюднюється через деякий час після проведення самої процедури, то публікація договору про закупівлю за пунктом 13 Особливостей відбувається одночасно з оприлюдненням звіту та обґрунтуванням.

Коли уповноважена особа застосовує виключення, що передбачене в пункті 13 Особливостей, вона в ЕСЗ повинна оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Одночасно з таким звітом УО має оприлюднити:

  • договір про закупівлю та додатки до нього;
  • обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до обраного пункту.

І тільки у разі укладення договору про закупівлю відповідно до підпунктів 15, 17, 18 пункту 13 Особливостей замовник може не публікувати договір про закупівлю та додатки до нього. А саме за умови, якщо:

15) здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг для здійснення заходів, спрямованих на забезпечення захисту об’єктів підприємств, установ та організацій електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового та нафтогазового комплексів, у тому числі для організації захисту їх працівників у частині будівництва, створення та облаштування об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, а також для відновлення зруйнованих або пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації таких об’єктів;

17) здійснюється закупівля програмного забезпечення, засобів зв’язку, пристроїв та засобів мережевої безпеки та інших засобів захисту технічної та інформаційної інфраструктури Апаратом Ради національної безпеки і оборони України для забезпечення функціонування та розвитку Головного ситуаційного центру України у разі, коли інформація, що повинна бути оприлюднена в оголошенні про проведення відкритих торгів та / або в тендерній документації, є інформацією з обмеженим доступом або коли її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може нести загрозу національній безпеці;

18) здійснюється закупівля природного газу суб’єктом ринку природного газу, на якого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу.

Строки оприлюднення договору про закупівлю — 2024

Тип/вид закупівлі

Строки оприлюднення договору про закупівлю/договору

Відкриті торги та запит пропозицій постачальників (пункт 10 Особливостей)

Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме договір про закупівлю та всі додатки до нього — протягом трьох робочих днів з дня його укладення.

Прямий договір без використання електронної системи закупівель за пунктом 11 Особливостей

Публікація договору з його невід’ємними додатками, що укладається напряму без використання електронної системи закупівель за пунктом 11 Особливостей, законодавчо не є обов’язковою.

Прямий договір без використання електронної системи закупівель за пунктом 13 Особливостей

Коли уповноважена особа застосовує виключення, що передбачене в пункті 13 Особливостей, вона в ЕСЗ повинна оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Одночасно з таким звітом УО має оприлюднити:

У разі укладення договору про закупівлю відповідно до підпунктів 15, 17, 18 пункту 13 Особливостей замовник може не публікувати договір про закупівлю та / або додатки до нього.

Термін оприлюднення договору про закупівлю уповноважені особи мають знати та дотримуватись його, оскільки в іншому випадку це може призвести до порушення закупівельного законодавства та можливих адміністративних стягнень у зв’язку з цим.

Зміни до договору про закупівлю

Якщо потрібно оприлюднити зміни до договору про закупівлю, що укладено за результатом проведення відкритих торгів або запиту пропозицій постачальників за пунктом 10 Особливостей ТА/АБО пунктом 13 Особливостей (крім підпункту 13 пункту 13), то замовник повинен враховувати, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, що вичерпно передбачені в пункті 19 Особливостей.

Кожен підпункт пункту 19 Особливостей ми вже розібрали в статті «Внесення змін до істотних умов договору про закупівлю». Тому заходьте, знайомтесь, також ви отримаєте там усі необхідні додаткові угоди!

Що стосується змін до прямого договору, що укладено без використання ЕСЗ за пунктом 11 Особливостей, то зміни до нього вносять на підставах та у порядку, що передбачений таким договором. Керуватися пунктом 19 Особливостей при цьому законодавчої вимоги немає, звісно, якщо ви не вписали самостійно такі умови в прямий договір. Що це означає? Що законодавчої вимоги встановлювати підстави за пунктом 19 Особливостей в прямий договір за цим пунктом немає, але якщо ви їх зафіксуєте в договорі, то вам доведеться їх дотримуватись!

Ще більше нюансів щодо договору ви знайдете в електронній книзі «Все, що необхідно знати про договори в публічних закупівлях».