- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

ДАСУ моніторять «локалізацію»

«Локалізація» хоч і досить новий термін для публічних закупівель, проте закупівельна громада переважно розібралася з нормами законодавства в цій частині, адже ще з 14.07.2022 почав діяти пункт 61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) щодо встановлення ступеня локалізації певних товарів, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а 04.08.2022 набула чинності постанова Кабміну від 02.08.2022 № 861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва».

Хочете вже зараз перевірити свої знання щодо норм локалізації та переконатися, що ви точно оволоділи всіма тонкощами? Проходьте тест від «Радника» «Локалізація в закупівлях».

Поступово й Державна аудиторська служба України (далі — Держаудитслужба) починає перевіряти закупівлі на дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва. У матеріалі «Моніторинг дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва в закупівлях» ми вже розглянули висновок ДАСУ та на що звертають увагу аудитори в запиті про надання пояснень щодо локалізації, як аргументують замовники відсутність порушень у цій частині. Сьогодні продовжимо аналізувати моніторинги виконання норм щодо «локалізації».

Моніторинг UA-M-2022-10-24-000013 від 16.11.2022, оголошення UA-2022-08-16-005383-a

Умови тендерної документації:

<…> пункт 4 додатка 1 до тендерної документації: «Учасник повинен надати лист в довільній формі з описом детальних технічних характеристик товару, у тому числі креслення, малюнки, фото».

<…> пункт 21 додатка 1 до тендерної документації: «Замовник здійснює закупівлю товару, що є предметом закупівлі, виключно якщо ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує 10 відсотків. …

Учасник в складі своєї тендерної пропозиції повинен надати документальне підтвердження ступеня локалізації, а саме:

— лист в довільній формі з посиланням на офіційний веб-сайт Уповноваженого органу з переліком товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва не менше 10 % у поточному 2022 році».

Держаудитслужба у запиті про надання пояснень:

«…У межах проведення моніторингу процедури закупівлі ДК 021:2015:43260000-3: Механічні лопати, екскаватори та ковшові навантажувачі, гірнича техніка (інформацію опубліковано в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2022-08-16-005383-a) та відповідно до пунктів 6 та 11 статті 10 Закону України „Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні“, частини п’ятої статті 8 Закону України „Про публічні закупівлі“ (далі — Закон), підпунктів 2 та 9 пункту 6 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, постала потреба в отриманні пояснень (інформації та документів) щодо виконання учасником процедури закупівлі ПМВКП „А“ умов пункту 4 Додатка 1 до тендерної документації та щодо виконання учасником процедури закупівлі ТОВ „ТК «С»“ умов пункту 21 Додатка 1 до тендерної документації, а саме:

— пояснення та відповідне документальне підтвердження виконання учасником процедури закупівлі ПМВКП „А“ умов пункту 4 Додатка 1 до тендерної документації в частині надання креслення транспортного засобу екскаватора-навантажувача SINOMACH 620 CH (із обов’язковим зазначенням назви файлу, документа у складі тендерної пропозиції учасника закупівлі);

— пояснення та відповідне документальне підтвердження (в т. ч. нормативно-правові документи тощо) щодо виконання учасником процедури закупівлі ТОВ „ТК «С»“ умов пункту 21 Додатка 1 до тендерної документації з посиланням на документи, що містяться у складі тендерної пропозиції останнього, а також ті, що обґрунтовують позицію Замовника…».

Пояснення Замовника:

«Пункт 4 Додатка 1 до тендерної документації включений до вимог ТД з метою встановлення детальних технічних характеристик запропонованого товару, а також візуалізації його зовнішнього вигляду. ПМВКП „А“ у складі тендерної пропозиції подано документ „15 ОПИС ДЕТАЛЬНИХ ТЕХНІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК“, який містить фото запропонованого товару та його детальні технічні характеристики.

Пункт 21 Додатка 1 до тендерної документації включений до вимог ТД з метою дотримання вимог Закону України „Про публічні закупівлі“. ТОВ „С“ у складі тендерної пропозиції подано документ „13 Технічна пропозиція“, який, зокрема, містить „Лист щодо локалізації виробництва“. Також зазначаємо, що згідно з вимогами Додатка 1 до тендерної документації учасник процедури закупівлі несе відповідальність згідно з законодавством за зміст, достовірність, актуальність, повноту та коректність інформації, яка подається ним для підтвердження ступеня локалізації. Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару, що є предметом закупівлі, та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за встановленою формулою».

За результатами аналізу питань визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі в річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та внесення змін до неї Держаудитслужба порушень не встановила.

Маєте змогу скористатися прикладом позовної заяви на оскарження рішення Колегії.

Нагадуємо, що на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Книги» доступний збірник висновків моніторингу закупівель з практичними порадами та доцільними рекомендаціями. Щоб не наступати на «закупівельні граблі» інших замовників, користуйтесь цією електронною книгою. Дивіться, як її знайти:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».