- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Чи можна в грудні 2023 оголошувати відкриті торги на потребу 2024

Закупівлі в поточному році для потреб наступного. Чи може уповноважена особа вже в грудні 2023 року оголошувати відкриті торги, наприклад, для споживання газу чи електроенергії у 2024 році?

Відповідаємо з погляду чинного законодавства відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).

За пунктом 14 Особливостей закупівля здійснюється замовником на підставі наявної потреби або в разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.

Висновок

Замовник може оголосити закупівлю будь-якого предмета (товар / робота / послуга) в грудні (наприкінці поточного року) для потреб 2024 року (наступного року). За потреби вантажте приклад протоколу про затвердження (змін до) річного плану (за Особливостями) для відкритих торгів.

Окремо зауважимо, що не є проблемою, коли дата договору відрізняється від початку строку надання послуг / виконання робіт / поставки товарів. Тому дата договору може бути, наприклад, 11.12.2023, строк надання послуг умовно з 01.01.2024, а строк дії договору з моменту підписання до 31.12.2024.

Нагадуємо щодо термінів реєстрації бюджетних зобов’язань:

Норма Порядку від 02.03.2012 № 309

Вид закупівлі

Термін реєстрації (з 18.01.2023)

абзац 1 пункту 2.2

Договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, якщо сума договору не перевищує вартісні межі, визначені пунктом 11 Особливостей (для товарів і послуг — до 100 тис. грн, для послуг з поточного ремонту — до 200 тис. грн, робіт — до 1,5 млн грн)

7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов’язання

абзац 2 пункту 2.2

Договір про закупівлю, укладений за результатами застосування процедури закупівлі / спрощеної закупівлі товарів, робіт і послуг

у разі наявності в обліку органу Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів) — 7 робочих днів з дати оприлюднення звіту про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель;

у разі відсутності в обліку органу Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів) — 7 робочих днів з дати взяття на облік органом Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів)

абзац 3 пункту 2.2

Договір про закупівлю, укладений з урахуванням особливостей, визначених законодавством, без застосування процедур закупівель / спрощених закупівель / електронних каталогів для закупівлі товарів (на підставі пункту 13 Особливостей)

у разі наявності в обліку органу Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів) — 7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов’язання;

у разі відсутності в обліку органу Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів) — 7 робочих днів з дати взяття на облік органом Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів)

Як видно з таблиці, у всіх випадках терміном для реєстрації бюджетних зобов’язань є 7 робочих днів. Однак цей строк відраховується від різних дат залежно від того, яким чином укладено договір про закупівлю, — із застосуванням процедури закупівлі чи без, а також від наявності (відсутності) взятого на облік органами Казначейства кошторису видатків або ж плану використання бюджетних коштів. 

Визначити предмет закупівлі вам допоможе стаття «Усе, що потрібно знати про визначення предмета закупівлі: частина друга», а провести закупівлю — електронна книга «Алгоритми проведення закупівель та їх особливості»:

алгоритм

Як оприлюднити рядок річного плану — дивіться у відео на прикладі майданчика E-Tender: