- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Чи можна укласти «прямий» договір згідно з підпунктом 6 пункту 13 Особливостей після відкритих торгів, що були відмінені до 25.02.2023

Питання передплатника порталу.

Відповідь експерта.

Поряд з цим з 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі — Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.

У пункті 13 Особливостей зазначено вичерпний перелік випадків, коли придбання замовником товарів, робіт і послуг може здійснюватися без застосування електронної системи закупівель шляхом укладання «прямих» договорів, з подальшим розміщенням в електронній системі закупівель відповідних звітів про такі договори, а також інформації про внесення змін до договорів. 

У наведеному випадку це є правом, а не обов’язком замовника.

Так, відповідно до підпункту 6 пункту 13 Особливостей придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та /або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли відмінено відкриті торги через неподання жодної тендерної пропозиції для участі у відкритих торгах у строк, установлений замовником згідно з цими особливостями, у тому числі за лотом. При цьому предмет закупівлі, його технічні, кількісні та якісні характеристики, проєкт договору про закупівлю, а також вимоги до суб’єкта, з яким укладається договір про закупівлю, не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації (крім вимог, визначених пунктом 44 цих особливостей), та сума договору про закупівлю не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, які відмінено через відсутність достатньої кількості учасників процедури закупівлі (учасника процедури закупівлі), з урахуванням прийнятного відсотка перевищення ціни тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі над очікуваною вартістю предмета закупівлі, якщо такий прийнятний відсоток був зазначений у тендерній документації.

Отже, зазначений випадок надає замовнику право та можливість за потреби укласти «прямий» договір  із постачальником, якого замовник шукатиме самостійно, у тому випадку, коли з незалежних від нього причин на відкриті торги не подав пропозицію жоден учасник.

Однак запорукою цьому є об’єктивна вимога не змінювати ключові умови і вимоги, які були під час тендеру, щоб нівелювати можливість умисного обмеження потенційного кола постачальників замовником. При цьому Особливості не містять обмежень щодо коригування тих умов, які потребують цього на підставі редакційних змін, що були внесені до постанови.

Враховуючи зазначене, замовник може скористатись правом на укладення «прямого» договору за підпунктом 6 пункту 13 Особливостей після відкритих торгів, що були відмінені до 25.02.2023, але за умови дотримання усіх вимог, що передбачені в підпункті 6 пункту 13 Особливостей.

Нагадуємо, що кожен передплатник порталу може завантажити шпаргалку щодо строків, визначених законодавством у сфері публічних закупівель у відкритих торгах з Особливостями. Також читайте: