- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Чи буде помилкою та порушенням, якщо не внесено зміни до тендерної документації у зв’язку з вісімнадцятими змінами до Особливостей?

Чи буде помилкою та порушенням, якщо не внесено зміни до тендерної документації у зв’язку з вісімнадцятими змінами до Особливостей? Тобто в проєкт договору не додано підпункт 9 пункту 19 Особливостей? Зміни стосуються істотних умов у звʼязку з останніми змінами до постанови КМУ № 1178. Аналізуємо далі.

Тендерна документація та проєкт договору про закупівлю уповноважена особа формує, зокрема, за Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).

Для кращого розуміння статті формуємо приклад.

10.11.2023 було оголошено відкриті торги. Термін подання пропозицій — до 19.11.2023. Чи буде помилкою та порушенням, якщо не внесено зміни до ТД, а саме в проєкт договору не додано підпункт 9 пункту 19 Особливостей, що стосується істотних умов, у звʼязку з останніми змінами до постанови КМУ № 1178?

Відповідь: не буде помилкою та не буде порушенням, якщо не внесено зміни до ТД.

Пояснення: статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачене шляхом прямої вказівки про це в законі або в іншому нормативно-правовому акті.

У змінах від 17.11.2023, які ми описували в статті «Вісімнадцяті зміни до Особливостей набули чинності 17.11.2023», прямої вказівки стосовно поширення дії на закупівлі, які здійснені до набрання чинності змінами, немає. Отже, тендер, оголошений до 17.11.2023, не потребує відміни та / або внесення змін у зв’язку з вісімнадцятими змінами.

Не буде помилкою та не буде порушенням, якщо не внесено зміни до тендерної документації у зв’язку з вісімнадцятими змінами до Особливостей.

Вносити зміни у відкриті торги, що оголошені з 17.11.2023 та не враховують новий підпункт?

17.11.2023 пункт 19 Особливостей доповнено новим абзацом такого змісту:

«9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об’єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 “Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку.».

Постановою № 382 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації (далі — Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку експериментальний проект спрямований на відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації, за переліком згідно з додатком (далі — населені пункти), а саме:

Отже, підпункт 9 пункту 19 Особливостей стосується відновлення населених пунктів, що вичерпно встановлено в Додатку, яке відбувається на умовах Постанови № 382. Тому цей підпункт стосується конкретних закупівель і може бути застосований виключно у вищезгаданих випадках.

Крім того, звертаємо увагу на практику моніторингів в цій частині, зокрема, яку ми описували в статті «Численні порушення при проведенні поточного ремонту». Або, наприклад, аналізуючи моніторинг процедури закупівлі послуг за ідентифікатором UA-2023-04-06-007617-a, ДАСУ констатувало, зокрема, таке:

 «…у тендерній документації встановлено умову, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, „погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору“.

Водночас предметом закупівлі є послуги, при цьому вказана підстава зміни істотних умов договору про закупівлю застосовується замовниками у разі, якщо предметом закупівель є товари (підпункт 2 пункту 19 Особливостей).

З огляду на сукупність виявлених правопорушень ДАСУ зобов’язано відмінити тендер з урахуванням вимог підпункту 2 пункту 47 Особливостей».

Враховуючи вищезазначене, вважаємо, що замовник не зобов’язаний вносити зміни до оголошеного тендеру, якщо він не відбувається у порядку дотримання Постанови № 382.

Висновок

Якщо замовник оголосив тендер до 17.11.2023, то не буде помилкою та не буде порушенням, якщо не внесено зміни до тендерної документації у зв’язку з вісімнадцятими змінами до Особливостей.

Якщо тендер оголошено з 17.11.2023, то не буде помилкою та не буде порушенням, якщо не внесено зміни до тендерної документації у зв’язку з вісімнадцятими змінами до Особливостей, за умови, якщо ви не належите до кола замовників, які закуповують відновлення населених пунктів за переліком згідно з додатком до Постанови № 382.

Усе про договірну роботу в публічних закупівлях ви знайдете в електронній книзі «Договір в публічних закупівлях». Завантажуйте за потреби приклад договору найму транспортного засобу та читайте:

договір в публічних закупівлях