- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Будьте уважні: різні алгоритми закупівель до 50 тис. грн до 14.04.2022 та після

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2022 № 437 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 169» (набрала чинності 14.04.2022, Урядовий кур’єр № 86) було внесено зміни в роботу закупівельників під час воєнного стану.

Зі змінами до постанови Кабміну від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169) ознайомтесь у матеріалі «Порівняння останніх змін до постанови Кабміну № 169». Із зазначеного порівняння випливає, що закупівлі до 50 тис. грн мають різні алгоритми закупівель: до 14.04.2022 — один алгоритм, а після 14.04.2022 — інший. Тому замовники запитують: якщо договір до 50 тис. грн був укладений до 14.04.2022, то чи потрібно по ньому звітувати в електронній системі?

Отже, у цій публікації розглянемо два алгоритми та підведемо підсумки.

Алгоритм закупівлі, якщо договір до 50 тис. грн був укладений до 14.04.2022: два варіанти

Хочу звернути увагу і нагадати, що в попередній публікації на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Закупівлі до 50 тисяч. Дилема: чи затверджуємо по них переліки та обсяг і коли публікуємо» ми розглядали два варіанти закупівель до 50 тис. грн.

Перший варіант. Цей підхід ґрунтується на рекомендаціях Мінекономіки: якщо вартість закупівлі не перевищує 50 тис. грн, то ми повинні дотримуватися положень Закону і відповідно до статті 4 Закону оприлюднити річний план / зміни до нього в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану / змін до нього.

Потім, відповідно до пункту 13 частини 1 статті 10 Закону, оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, — протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Схематично такий алгоритм закупівель можна відобразити так:

Другий варіант. Якщо звернути увагу на підпункт 3 пункту 1 Постанови № 169 у редакції до внесення змін, які набрали чинності 14.04.2022, у ньому було зазначено, що такі закупівлі не включаються до річного плану закупівель. За результатами їх здійснення в електронній системі закупівель замовник / державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом. Ця норма не містила чіткого визначення, про які саме закупівлі потрібно звітувати. Тобто чи про закупівлі лише в вартісних межах понад 50 тис. грн, чи також і до цієї межі. Крім того, закупівлі до 50 тис. грн у розумінні законодавства у сфері публічних закупівель також є публічною закупівлею.

Знову можу зробити висновок, що замовники затверджують переліки і обсяги по усіх закупівлях, необхідних під час воєнного стану (від 0,01 коп.), оскільки Постанова № 169 визначає умови здійснення публічних закупівель чи оборонних закупівель в умовах воєнного стану. При цьому в наказі про затвердження переліку та обсягів товарів, робіт та послуг можна додатково задокументувати, що всі закупівлі, які здійснюються замовником, не включаються до річного плану закупівель.

І також по договорах до 50 тис., які укладені до 14.04.2022, оприлюднюють звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.

Нижче приблизна схема закупівель до 50 тис. грн, договори по яких були укладені до 14.04.2022:

Також детально про такі алгоритми закупівель до 14.04.2022 (тобто до 13.04.2022 включно) читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Закупівлі до 50 тисяч. Дилема: чи затверджуємо по них переліки та обсяг і коли публікуємо».

Який варіант вибирати — рішення за замовником. Водночас, вибираючи, слід звертати увагу на положення відповідного договору. Якщо в договорі, укладеному без використання ЕСЗ, міститься посилання на Закон (наприклад: «Цей договір укладено відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» …»), то замовнику доцільно було б скористатися варіантом 1 та за рекомендацією Мінекономіки відзвітувати про укладення договору за правилами Закону, тобто протягом 3 робочих днів з дати укладення відповідного договору.

Якщо в договорі міститься посилання на Постанову № 169, то за таким договором можна сміливо звітувати згідно з варіантом 2, тобто за правилами Постанови № 169 — не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Якщо в договорі немає посилань ані на Закон, ані на Постанову № 169, замовник також може вибирати варіант 2, який дає достатньо часу для звітування про укладені договори.

Алгоритм звітування, якщо договір до 50 тис. грн був укладений після 14.04.2022

Зверніть увагу, що з 14.04.2022 в підпункті 1 пункту 1 Постанови № 169 уже чітко встановлено, що в разі здійснення закупівель, вартість яких не перевищує 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, не вносить інформацію про такі закупівлі до річного плану та не оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Нижче приблизна схема закупівель до 50 тис. грн, договори по яких були укладені з 14.04.2022:

Висновок: за договорами до 50 тис. грн, укладеними до 14.04.2022 (тобто до 13.04.2022 включно), звітуємо, а за договорами, укладеними без використання електронної системи закупівель до 50 тис. грн, укладеними починаючи з 14.04.2022, звітувати не потрібно.

Зверніть увагу: згідно з частиною 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Тому нововведення до Постанови № 169, які звільнили замовників від необхідності звітувати за договорами до 50 тис. грн, не мають зворотної сили і не поширюються на договори, укладені до 13.04.2022 включно.

З детальними алгоритмами таких закупівель ознайомтесь на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

Для вашої зручності на порталі RADNUK.COM.UA розміщено такі зразки документів:

А також зручний зразок реєстру договорів, щоб слідкувати та не пропустити звітування — Реєстр договорів по коду ДК (для закупівель під час воєнного стану).