- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Три висновки моніторингу ДАСУ щодо документів переможця

Пунктом 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), зокрема, передбачено, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотирьох днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 356 і 12 та в абзаці чотирнадцятому цього пункту.

Сьогодні пропонуємо проаналізувати висновки моніторингів Державної  аудиторської  служби України (далі — Держаудитслужба) щодо порушень у частині (не)надання документів переможцем процедури закупівлі відповідно до пункту 44 Особливостей.

Моніторинг UA-M-2023-03-27-000021, оголошення  UA-2023-03-01-009422-a

Після аналізу питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця процедури закупівлі, зокрема, встановлено, що переможець процедури закупівлі ФОП «М» на підтвердження відсутності підстав, визначених підпунктом 5 пункту 44 Особливостей, не надав у спосіб, визначений у тендерній документації, повного витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», отриманий в порядку, передбаченому згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України «Деякі питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» від 30.03.2022 № 207, та довідку в довільній формі на підтвердження відсутності підстав, зазначених у абзаці чотирнадцятому пункту 44 Особливостей.

На порушення підпункту 3 пункту 41 Особливостей замовник не відхилив тендерну пропозицію ФОП «М», коли переможець не надав у спосіб, зазначений у тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 44 Особливостей.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку, зокрема шляхом ініціювання перед контрагентом розірвання договору відповідно до положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, надалі не допускати таких порушень.

Моніторинг UA-M-2023-03-21-000139, оголошення UA-2023-03-02-011220-a

Під час моніторингу, зокрема, встановлено, що в Додатку 3 до тендерної документації при визначенні відповідних підстав та переліку документів та інформації для підтвердження відсутності підстав для відхилення учасника та переможця здійснено посилання на відповідні пункти частини 1 та частину 2 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі»  (далі – Закон), а не на підпункти пункту 41 Особливостей.

При цьому в тендерній документації замовника серед підстав відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та відхилення тендерної пропозиції учасника вказано підстави щодо службової (посадової) особи учасника процедури закупівлі (притягнення згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією; засудження за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів; притягнення згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми), а не щодо керівника учасника процедури закупівлі, як це передбачено пунктом 44 Особливостей.

Отже, замовником не враховано норми пункту 44 Особливостей при складанні тендерної документації за досліджуваною процедурою закупівлі, чим порушено вимоги пункту 28 Особливостей.

З огляду на це та інші встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи у встановленому законодавством порядку, а саме передбачені нормами підпункту 2 пункту 41 та підпункту 2 пункту 47 Особливостей, а також вжити заходів (зокрема, шляхом проведення роз’яснювальної роботи, економічних навчань тощо) щодо недопущення в подальшому виявлених порушень.

За нагоди ознайомтеся з матеріалом «Щодо документів переможця, наданих саме на керівника учасника».

Моніторинг UA-M-2023-04-04-000003, оголошення  UA-2023-03-10-005332-a

Під час моніторингу, зокрема, встановлено, що відповідно до пункту 2 Додатка 1 тендерної документації замовника учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених у пункті 44 Особливостей (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.

Учасником ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» шляхом самостійного декларування підтверджено відсутність підстави, визначеної підпунктом 11 пункту 44 Особливостей, а саме те, що учасник процедури закупівлі не є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції».

Проте відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань бенефіціаром ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» є ФІРТАШ ДМИТРО ВАСИЛЬОВИЧ. За результатами перевірки учасників тендеру UA-2022-11-25-012119-a, зокрема ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», за допомогою аналітичної системи YouControl (youcontrol.com.ua) було виявлено, що «Учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України “Про санкції” (пункт 11 частини 1 статті 17 Закону та пункт 39 Особливостей)».

Таким чином, тендерна пропозиція учасника ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» підлягала відхиленню на підставі пункту 39, підпункту 1 пункту 41 та підпункту 11 пункту 44 Особливостей.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема в межах законодавства вжити заходів щодо припинення договірних відносин.

Виходячи з викладеного, звертаємо увагу замовника на таке:

За нагоди використовуйте зразок адміністративного позову про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, який розміщений у категорії «Зразки документів замовникам за Особливостями» — «Листи».

Читайте також:

Нагадаємо, на порталі є книга «Практика моніторингу процедур закупівель» — збірник висновків моніторингу закупівель з практичними порадами та доцільними рекомендаціями: