- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Два висновки моніторингів про сертифікати якості: практика ДАСУ

Пропонуємо вашій увазі два висновки моніторингів, які проводилися Державною аудиторською службою України (далі — Держаудитслужба), під час яких було встановлено, що учасники надали сертифікати якості, як вимагав замовник, але не всі вимоги до наданого документа були виконані.

Надання сертифіката, який втратив чинність

Моніторинг UA-M-2023-06-27-000009, оголошення UA-2023-05-18-006331-a

За результатами аналізу питання дотримання законодавства при розгляді та оцінці тендерної пропозиції та відповідності тендерній документації встановлено, що в Додатку 2 «Технічна специфікація» тендерної документації замовником зазначено, що якість товару, що поставляється, повинна відповідати документації, яка встановлює вимоги до його якості, зокрема ДСТУ 8782:2018. У тендерній пропозиції учасник повинен надати копію сертифіката якості або сертифікат відповідності, або інший документ про якість товару, який має містити інформацію щодо відповідності товару вимогам ДСТУ 8782:2018.

Учасником ТОВ «В» на підтвердження вищезазначених вимог надано сертифікат на відповідність продукції вимогам ДСТУ 8782:2018, термін дії якого з 27.06.2022 до 26.12.2022, тобто на момент проведення процедури закупівлі сертифікат втратив чинність, чим не підтверджує якість запропонованого товару.

Враховуючи це та інші порушення, замовник не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «В» як таку, що не відповідає вимогам абзацу 3 пункту 1, абзацу 2 пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та пункту 41 (пункт 44 у редакції від 19.05.2023) Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), визнав його переможцем та уклав з ним договір на загальну суму 245 800,00 гривень.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом розірвання договору з урахуванням вимог Цивільного та Господарського кодексів України.

Товар, зазначений у додатках до сертифікатів, не співпадає з предметом закупівлі

Моніторинг UA-M-2023-04-27-000012, оголошення UA-2023-02-23-012993-a

У тендерній документації встановлена вимога щодо надання сканованого оригіналу чинного на момент розкриття пропозиції сертифіката на систему управління безпечністю харчових продуктів відповідно до ДСТУ ISO22000:2019 (ISO22000:2018,IDT), що виданий на ім’я учасника стосовно зберігання, складування, відвантаження, транспортування та торгівлі харчовими продуктами…; сканованого оригіналу чинного на момент розкриття пропозиції сертифіката про відповідність системи управління якістю вимогам ДСТУ ISO9001:2015 (ISO9001:2015, IDT), що виданий на ім’я учасника стосовно зберігання, складування, відвантаження, транспортування та торгівлі харчовими продуктами…; сканованого оригіналу чинного на момент розкриття пропозиції сертифіката про відповідність системи екологічного управління вимогам ДСТУ ISO14001:2015 (ISO14001:2015, IDT), що виданий на ім’я учасника стосовно зберігання, складування, відвантаження, транспортування та торгівлі харчовими продуктами…

При цьому учасником ТОВ «Ф» надано скановані оригінали чинних на момент розкриття пропозиції сертифікатів, де в додатках до сертифікатів не співпадає предмет закупівлі з тим, що вказаний у специфікації/оголошенні, а саме: не зазначено про можливість зберігання, складування, відвантаження, транспортування та торгівлі філе індика грудної частини охолодженого та / або замороженого та філе стегна індика охолодженого та / або замороженого або м’ясом. Замовник не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «Ф», визнав його переможцем та уклав з ним договір про закупівлю.

З огляду на це та інші встановлені порушення законодавства у сфері закупівель Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення шляхом припинення зобов’язань за договором.

Підсумок

Під час підготовки тендерної пропозиції учасникам варто уважно вивчати умови тендерної документації та враховувати чинність сертифікатів та інших документів. Надання документів, які втратили чинність на момент подання тендерних пропозицій, може бути причиною для відхилення тендерної пропозиції або в разі проведення моніторингу — навіть розірвання договору про закупівлю.

У разі незазначення в додатках до наданих учасником сертифікатів відповідного предмета закупівлі Держаудитслужба може вважати це порушенням та в разі невідхилення тендерної пропозиції такого учасника може зобов’язати усунути порушення шляхом припинення зобов’язань за договором про закупівлю.

Якщо вимогами тендерної документації передбачено надання учасниками сертифікатів якості на кожну позицію специфікації предмета закупівлі, то учасник має виконувати вимогу в повному обсязі та не допускати ненадання певного документа на якусь позицію, бо в такому випадку замовник повинен відхилити таку тендерну пропозицію.

Учасники мають бути дуже уважними під час підготовки документів технічної частини тендерної пропозиції, адже більшість документів не підпадають під норму 24 години на виправлення, оскільки можуть призвести до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Використовуйте протокол аргументованого заперечення до висновку. Заперечення до висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та протокол надання пояснення на запит моніторингу.

Повідомляємо, що на порталі є книга «Моніторинг закупівель за Особливостями № 1178» — збірник висновків моніторингу закупівель з практичними порадами та доцільними рекомендаціями за Особливостями: