- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Коли охоронні послуги закуповуємо без відкритих торгів: практика ДАСУ

Розглянемо випадки, коли аудитори вважають, що замовник при закупівлі охоронних послуг неправомірно обирає процедуру закупівлі «відкриті торги з особливостями», натомість замовник має укласти «прямий» договір згідно з пунктом 13 Особливостей. Практику ДАСУ розглянемо у статті.

Наразі є чимало замовників, які потребують постійної охорони. Для забезпечення захисту приміщень, будівель та матеріальних цінностей, тим паче під час воєнного стану, потреба в закупівлі якісних послуг з охорони є дуже актуальною. Сьогодні пропонуємо вашій увазі висновок моніторингу Державної аудиторської служби України (далі — ДАСУ/Держаудитслужба), у якому встановлено, що замовник при закупівлі охоронних послуг неправомірно обрав процедуру закупівлі «відкриті торги з особливостями». Аудитори вважають, що замовнику потрібно було провести закупівлю відповідно пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).

Моніторинг UA-M-2023-10-09-000020, оголошення UA-2023-02-14-015160-a

Предмет закупівлі: Послуги з надання комплексу охоронних заходів на об’єкті охорони (ДК 021:2015: 79710000-4 «Охоронні послуги»), три лоти.

Під час моніторингу, зокрема, встановлено, що відповідно до технічного завдання за лотом № 3 учасник повинен надати послуги з комплексу охоронних заходів на об’єкті охорони, зокрема послуги з охорони кімнати збереження медичних препаратів та наркотичних лікарських засобів та сейфу для зберігання наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин та прекурсорів (охорона приміщень технічними засобами у кількості 7344 годин).

Строк виконання: з 01.03 до 31.12.2023.

Відповідно до пункту 18 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження категорій об’єктів державної форми власності та сфер державного регулювання, які підлягають охороні органами поліції охорони на договірних засадах» від 21.11.2018 № 975 (далі — Постанова № 975) об’єкти та приміщення, які використовуються у сфері обігу та зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, належать до категорій об’єктів державної форми власності та сфер державного регулювання, підлягають охороні органами поліції охорони на договірних засадах.

Отже, приміщення, які використовуються у сфері обігу та зберігання наркотичних засобів та психотропних речовин, можуть охороняти тільки органи поліції охорони. З огляду на викладене, за лотом № 3 замовником неправомірно обрано процедуру закупівлі «відкриті торги з особливостями», чим не дотримано норми абзацу 4 підпункту 5 пункту 13 Особливостей.

З огляду на це та інші встановлені порушення законодавства у сфері закупівель Держаудитслужба зобов’язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема за лотом № 3, шляхом розірвання договору від 02.03.2023 № 53/03-23 на суму 21 958,16 грн без ПДВ через укладання додаткової угоди з дотриманням положень Господарського кодексу України й Цивільного кодексу України.

Такого самого висновку ДАСУ дійшло під час моніторингу відкритих торгів UA-M-2023-10-09-000026, проведених згідно з нормами Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) до набуття чинності Особливостями. Так, аудитори зазначили «…приміщення, які використовуються у сфері обігу та зберігання наркотичних засобів та психотропних речовин, можуть охороняти тільки органи поліції охорони. Позаяк формулювання „охорона на договірних засадах“ передбачає укладання договору з надавачем послуг з охорони, то згідно із Законом № 922 для придбання послуг замовник мав провести закупівлю, вид якої повинен визначати з огляду на чинні законодавчі норми. З огляду на викладене, за лотом № 3 Замовником неправомірно обрано процедуру закупівлі „Відкриті торги“, чим не дотримано норми статті 40 Закону…».

Виходячи з наведеного, звертаємо увагу замовників на те, що охоронні послуги об’єктів та приміщень, які використовуються у сфері обігу та зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, мають надаватися охоронними органами поліції охорони на договірних засадах (пункт 18 Постанови № 975). Тому в разі закупівлі охоронних послуг для приміщень, які використовуються у сфері обігу та зберігання наркотичних засобів та психотропних речовин, замовнику варто замість відкритих торгів з урахуванням особливостей укласти «прямий» договір про закупівлю на підставі абзацу 4 підпункту 5 пункту 13 Особливостей, тобто через відсутність конкуренції з технічних причин.

За нагоди скористайтеся зразками протоколу щодо закупівлі за виключенням за пп. 5 п. 13 Особливостей: відсутність конкуренції з технічних причин та обґрунтування підстави для здійснення закупівлі за пп. 5 п. 13 Особливостей: відсутність конкуренції з технічних причин.

Нагадуємо, що на порталі є книга «Моніторинг закупівель за Особливостями № 1178» — збірник висновків моніторингу закупівель з практичними порадами та доцільними рекомендаціями за Особливостями: